AYM'den Ayasofya Camii'nin ibadete açılması talebine 'yetkisizlikten' ret

Son Dakika... Anayasa Mahkemesi, 2015 yılında Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği tarafından Ayasofya Camii'nin namaz kılınması için ibadete açılması yönündeki talebin reddedilmesi nedeniyle din ve vicdan hürriyetinin ihlal edildiği gerekçesiyle yaptığı başvuruyu, "incelenmeksizin kişi bakımından yetkisizlik" nedeniyle kabul edilemez buldu.

Büyütmek için resme tıklayın

2015m yılında Ayasofya'da ibadet yapılması amacıyla idareye ve ilgili yargı makamlarına başvuru yapan Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği 2015 yılında AYM bireysel başvuruda bulundu. Dernek, başvurularından sonuç alamayınca Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu. 

Derneğin başvurusunda, Ayasofya'nın namaz kılınması için ibadete açılması yönündeki talebin reddedilmesi nedeniyle din ve vicdan hürriyetinin ihlal edildiği vurgulandı.

YETKİSİZLİK GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Bireysel Başvuru, Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümünce ele alındı. Alınan bilgiye göre, öncelikle derneğin bireysel başvuruda bulunma hakkı olup olmadığını irdeleyen Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü, başvuruyu "kişi bakımından yetkisizlik" nedeniyle kabul edilemez buldu.

2004 yılında Başbakanlığa başvurdu

Söz konusu dernek, 2004 yılında başbakanlığa başvurarak, Ayasofya'da ibadet yapılmasına izin verilmesi konusunda yeni bir düzenleme yapılmasını istedi. Ancak derneğin bu başvurusuna başbakanlıktan yanıt gelmedi.

Danıştay reddetti

Bunun üzerine dernek 2005 yılında Bakanlar Kurulu'nun Ayasofya'nın müze yapılmasına dair kararının iptali için Danıştay'da dava açtı. Danıştay 10. Dairesi, derneğinin iptal talebini reddetti. Dernek bu karara karşı karar düzeltme başvurusunda bulundu. Ancak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu da başvurunun reddine kararlaştırdı.

Anayasa Mahkemesi bireysel başvurusu

6216 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'un bireysel başvuru hakkına sahip olanları düzenleyen 46. maddesi uyarınca, ihlale yol açtığı öne sürülen eyleme karşı güncel ve kişisel bir hakkı doğrudan etkilenenler başvuru yapabiliyor. Kamu tüzel kişileri bireysel başvuruda bulunamıyor. Özel hukuk tüzel kişileri sadece tüzel kişiliğe ait haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle bireysel başvuru yapabiliyor.

13 Eylül 2018 - GündemYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

13

Tövbekârım - Nefsime soruyorum aceba Allah'a kulluk etmek istiyorum diye hayır istemiyor bu meseleye önce kendi nefsiniz den başlamalıyım biz ne zaman Allah'a kulluk için can attığımızda nefsimizi yediğimizde inanın Allah Azze ve celle de bize bu kapıyı açacaktır çünkü Ayasofya fethin meyvesidir kalpler ruhlar insanlar esaretteyken ülkeler fetih yapamaz velevki bu kendi ülkendeki bir cami olsa bile herşey Allah'ın cc izni inayetiyledir...

Yanıtla . 0Beğen 06 Ocak 13:33
12

Acizane - Müze statüsündeki Akdamar ve Sumelede ibadete İzin veren yetlililerimiz Ayasofya camisinde mi ibadet izin veremiyorlar çok manidar. 10 yıllardır Ayasofya Ayasofya diye bağıranların son 10 yılda ağızlarına bile almamaları çok manidar....

Yanıtla . 3Beğen 17 Eylül 23:06
10

Omosay - Anlaşılmayacak bir şey yok, 2004 yılında Ayasofya nın açılmasına yönelik Başbakanlığa Derneğin müracaatıda var, burada bir test yapılmış, kim kim, kim kime hizmet vermekte olduğunu hala anlamamışsanız, haydi gözünüz aydın, Yerel Seçimlerden de AKP % 52 ile Birinci çıkacaktır. Küçük büyük bir krizde Devlet Yetkililerin hemen İngiltere ye gitmeleri, finansal çözüm merkezi olarak seçmeleri, her duyarlı vatandaş gibi, benimde dikkatimi çekmekte, en tepe bu ülkenin genel valisi mi acaba.

Yanıtla . 1Beğen 15 Eylül 10:35
08

Heyhat - Anayasa İsviçre ye ait ise, mahkemesi de haliyle İsviçreye göre karar verecektir.

Yanıtla . 6Beğen 14 Eylül 13:10
07

Orhan - ayasofyayi acamazlar cünkü elimiz avrupaya mahkum ekonomik olarak.

Yanıtla . 8Beğen 13 Eylül 19:28
09

GARİP - @Orhan 07 nolu yoruma cevabı: Herşey YARADAN YÜCE ALLAH'IN elinde

Yanıtla . 0Beğen 15 Eylül 04:01
06

Kuhalesefalet - Musluman ulkede adamlar hristiyanligi diretiyor. Vay bizim muslumanligimiza

Yanıtla . 14Beğen 13 Eylül 17:26
05

Serdar - şu anda sayın cumhurbaşkanının yetkisi dahilinde çıkartacağı bir kararname ile Ayasofya yine cami kimliği altında ibadete açılabilir ama bunun olmaması için tek geçerli sebep var mı kararname çıktıktan sonra kim itiraz edebilir veya idam gibi birileri meclise gelsin onaylarım demişti şuan mecliste cumhur ittifakı temsilcileri oy çokluğu ile böyle bir kanun çıkartamazlar mı tek söz söyleyeceğim ne zaman bağımsız ve hür bir meclis olur o zaman çıkar yalnızca samimiyet

Yanıtla . 19Beğen 13 Eylül 16:32
04

Muzaffer - Hani mahkemeler milletin vicdanıydı!

Yanıtla . 14Beğen 13 Eylül 16:15
03

Ilhan - Yetki kimin o zaman?

Milletle dalga geçmeyi birakin artik.

Yanıtla . 10Beğen 13 Eylül 15:46
02

Avşar Akyol - Hangi dernek bu ?

Yanıtla . 1Beğen 13 Eylül 14:48
01

Sarıkanat - Baska şey olsa hemen yaparlar

Yanıtla . 10Beğen 13 Eylül 14:41
11

Fatih' In Torunu - @Sarıkanat 01 nolu yoruma cevabı: Katılıyorum. Milletvekili zammı olunca hepsi birleşir ama bu önemli şehri fetheden o Şanlı kumandanın vasiyetini bile yerine getirmekten aciz insanlara o maaşlar helal olur mu acaba?

Yanıtla . 0Beğen 16 Eylül 14:03

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?