Reklamı Kapat

Temel Karamollaoğlu: İşte israf tam da budur

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında ‘israf ekonomisinin son bulması’ gerektiğini yineleyerek, Türkiye’nin makam araçlarına harcadığı paranın vahametine vurgu yaptı. Karamollaoğlu, Türkiye’nin Çin’den aldığı kredi miktarıyla makam araçlarına harcanan parayı karşılaştırarak israfın boyutlarına dikkat çekti.

Ankara Bürosu
Ankara Bürosu Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık olağan basın toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Partisinin Balgat’taki genel merkezinde konuşan Karamollaoğlu, İslam âleminin Hicri yılbaşını kutladı. İkiz Kuleler’e 11 Eylül’de saldırı yapıldığını hatırlatan Karamollaoğlu, bu saldırıyı bahane ABD’nin İslam coğrafyasında kan ve gözyaşının akmasına neden olan politikalar izlediğine dikkat çekti. 12 Eylül antidemokratik darbenin 38’inci yıldönümü olduğunu da ifade eden Karamollaoğlu, “Cenab-ı Allah bir daha bu millete 27 Mayıs’lar, 12 Eylül’ler, 28 Şubat’lar, 15 Temmuz’lar yaşatmasın” temennisinde bulundu. Darbelerle Türkiye’nin önünün kesildiğine vurgu yapan Karamollaoğlu, “Çalışanın emeği, fakir fukaranın ekmeği çalınmıştır. Bir milletin umudu, geleceğe ilişkin hayalleri yok edilmiştir” dedi.

Karamollaoğlu, “Makam aracı konusunda gerçekten korkunç bir israf söz konusu; 2015-2016-2017, yani son 3 yılda kamuya araç satın alımına harcanan para tam 4,9 milyar lira. Aynı dönemde araç kiralamaya harcanan miktar ise 1,5 milyar liradan fazla.  Toplamda 6,5 milyar lirayı buluyor. Buna 2018 yılının ilk yarısını da kattığımızda bu rakam 7 milyar liraya ulaşıyor. İki ay önce Çin’den bin bir zorlukla alınan 3,6 milyar dolar krediye dikkat çeken Karamollaoğlu, “Durumun vahametini siz düşünün” dedi.

DARBELERDEN DERS ÇIKARMALIYIZ

Darbeleri önleminin yolunun darbelerden ders çıkarmaktan geçtiğini belirten Karamollaoğlu şöyle devam etti: “Yapılan hatalara tekrar düşmemektir. Maalesef 12 Eylül’den sonra yapılan yanlışlar, Türkiye’yi 28 Şubat’a, 28 Şubat’ta yapılan yanlışlar da 15 Temmuz’a götürdü. Tıpkı 12 Eylül’deki gibi 28 Şubat’ta da on binlerce insan irtica bahanesiyle fişlendi. Binlercesi işten atıldı, ihraç edildi. Gece yarıları evleri basıldı.  Hukuk, adalet, insan hakları rafa kaldırıldı. Biz istiyoruz ki; 15 Temmuz’dan sonraki süreçte de aynı yanlışa düşülmesin. Elbette her türlü terör örgütünün üzerine gidilsin.  Elbette devlete sızmış her türlü illegal yapı dağıtılsın. Ama masumlar cezalandırılmasın. Onların masumiyeti üzerinden yürümesin. Keyfiyet değil, adalet esas alınsın.”

 

AYNI HATALAR TEKRARLANMASIN

Karamollaoğlu şöyle devam etti: “Darbeleri önlemenin yolu; daha fazla şeffaflık, daha fazla demokrasidir. Herkesin saygı duyduğu bir adalet sistemini kurmaktır. Gelir dağılımında hakça bir paylaşımı sağlamaktır. En önemlisi de; Türkiye Cumhuriyeti’ni, hiçbir ideolojinin, hiçbir yapının, hiçbir partinin ve hiçbir kişinin vesayet ve tahakkümü altına sokmamaktır” diyerek, aynı hataların tekrarlanmaması vurgusu yaptı.

MISIR’DAKİ KARARLAR HUKUK CİNAYETİDİR

Mısır’da cunta yönetimi tarafından İhvan-ı Müslimin liderlerinin de arasında bulunduğu 75 kişi hakkında idam cezası ve 600’den fazla kişiye ise ağır hapis cezalarının verildiğini hatırlatan Karamollaoğlu, “Öncelikle bu kararlar bir hukuk cinayetidir ve tarihe kara bir leke olarak geçecektir. Süngü ve postalın gölgesinde, uyduruk bir mahkeme tarafından gerçek dışı iddia ve ithamlarla verilen bu kararlar, sadece hukukun değil,  vicdanın ve ahlakın da ayaklar altına alındığının göstergesidir. Cunta yönetiminin bu zulmünü şiddetle kınıyoruz. Mısır yönetimi kadar kınanması gerekenlerden biri de bu idamlara sessiz ve tepkisiz kalan uluslararası kurum ve kuruluşlardır. Her fırsatta demokrasi havarisi kesilenlerin Mısır’daki darbe hukuku karşısında takındığı duyarsızlık ve ikiyüzlülük dikkat çekicidir. Saadet Partisi olarak, bu hukuk cinayetlerinin durdurulması için uluslararası toplumu, İslam ülkeleri yöneticilerini harekete geçmeye davet ediyoruz. Elbette, bu noktada en büyük görevlerden birisi de, İİT dönem başkanı olarak Türkiye’ye düşmektedir. Yoksa seçim meydanlarında; ‘rabia işaretiyle’ dolaşıp ‘hey heylenmek’le dış politika yürümez” diye ekledi.

İKTİDAR, FIRSATÇILIĞI KENDİ İCRAATLARINDA ARAMALI

Son zamanlarda Türkiye’nin bir numaralı problemi haline gelen zam konusuna da değinen Karamollaoğlu, “Artık zamlar hayatımızın bir parçası oldu. Küçücük bir örnek olsun diye söylüyorum; bir kutu küçük salça 4 liradan 8 liralara çıktı. Bir top A4 kâğıdı 6 liradan 22 liralara çıktı. İktidar bütün kâğıt fabrikalarını satarak ülkeyi kâğıtta bile dışarıya bağımlı hale getirdi. Tuvalet kâğıdı dahi 60 liralık rakamları gördü. Aynı zamanda ne yazık ki fırsatçılık da hortladı. Birtakım tarihi taşların, heykellerin ziyaret edilmesine zam yapılmasını anlayamam. Bu hafta müze ve ören yerlerine yüzde 50’lerin üstünde zamlar yapıldı. Kanaatimizce iktidar, fırsatçılığı sadece marketlerde değil, kendi icraatlarında da aramalı” diyerek, çelişkileri ortaya koydu.

TÜRKİYE’NİN BÜYÜMESİ OBEZİTEDİR

Aklıselimle hareket etmek yerine komik tepkilerle karşılaşıldığını kaydeden Karamollaoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “Hollanda ile ters düşüyor, portakal bıçaklıyoruz. ABD ile ters düşüyor, telefon parçalıyoruz. Son olarak ise Bursa’da bir turşu üreticisi firma dolara tepki göstermek için doların turşusunu kurmuş. Düştüğümüz durum komik bir hal aldı. Ne yazık ki en üst merciden en alta kadar olayları sağlıklı bir şekilde okuma yeteneğimizi kaybediyoruz. Telefon kırarak, portakal bıçaklayarak, doların turşusunu kurarak içinde bulunduğumuz krizden çıkmamız mümkün değildir. Bu hafta açıklanan 5,2’lik büyüme kimseyi kandırmasın. Sanayinin daraldığı, ticaretin küçüldüğü, tarım ve hayvancılığın bitme noktasına geldiği bir ülkede sağlıklı büyümeden bahsetmek mümkün değildir.  Obezite hastalığı sadece insanlarda değil, ekonomide de olabilir. Türkiye’nin büyümesi sağlıklı bir büyüme değil, bir obezite hastalığıdır.”

3YILDA MAKAM ARAÇLARINA 7 MİLYAR HARCANDI

Saadet Partisi olarak haftalardır gündeme getirdikleri ‘israf ekonomisi son bulmalı’ söyleminin nihayet Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından dinlendiğinin altını çizen Karamollaoğlu, “Sayın Berat Albayrak’ın kamuya ait taşıtların envanterini istediği ve kamu araçlarında tasarruf planlamasına gitmeyi planladığı ortaya çıktı.  Bunu doğru ve sevindirici bir adım olarak görüyor, sonuna kadar destekliyoruz. Çünkü makam aracı gerçekten konusunda korkunç bir israf söz konusu; 2015-2016-2017, yani son 3 yılda kamuya araç satın alımına harcanan para; tam 4.9 milyar lira. Aynı dönemde araç kiralamaya harcanan miktar ise 1,5 milyar liradan fazla.  Toplamda 6.5 milyar lirayı buluyor. Buna 2018 yılının ilk yarısını da kattığımızda bu rakam 7 milyar liraya ulaşıyor. Daha iki ay önce Çin’den 3.6 milyar dolar kredi bulduğumuzda nasıl bayram ettiğimiz hatırlanacak olursa rakamların vahameti daha iyi anlaşılacaktır. İşte bizim israf dediğimiz tam da budur.  Atalarımız güzel demiş; ben yumuşatarak söyleyeceğim; Ekmeğimiz yok yemeye, limuzinle gidiyoruz gezmeye” diye konuştu.

GÖSTERİŞ VE ŞATAFAT YERİNE ÜRETİME HARCAMA YAPSAYDIK EKONOMİK KRİZ OLMAZDI

Son 16 yılda sahip olduğumuz kaynaklar, alınan borçlar gösteriş, şatafat ve makam araçları yerine üretime ve yatırıma harcanmış olsaydı Türkiye’nin bugün ekonomik krizle boğuşmayacağının altını çizen Karamollaoğlu, “Ama maalesef aynı hatada ısrar ediliyor. Mesela bu hafta Alman Der Spiegel dergisinde yayınlanan habere göre Türkiye ile Almanya arasında 35 milyar Euro’luk bir hızlı tren ağı projesi görüşülmüş. Buna göre Almanya’dan alınacak 35 milyar Euro’luk destek ile Türkiye’deki hızlı tren ağları yenilenecek ve mevcut ağlara yeni hatlar eklenecek. Buradan iktidarı tekrar tekrar uyarıyoruz; ayağımızı yorganımıza göre uzatmak zorundayız. Borç yiğidin kamçısı olmaktan çıktı, boğaza kadar geldi. Tekrar söylüyorum; biz hızlı trene karşı değiliz. Böyle hızlı borçlanmaya ve aldığımız borçların yanlış önceliklerde kullanılmasına karşıyız” dedi.

DIŞ POLİTİKA ‘HEY HEYLERLE’ YÜRÜTÜLEMEZ

Tahran Zirvesi ve İdlib konusuna da değinen Karamollaoğlu, İdlib sürecinin keşmekeşe döndüğünün altını çizdi. Büyük umutların bağlandığı Tahran Zirvesi’nden ne yazık ki çözüme dair bir kararın çıkmadığını belirten Karamollaoğlu, şunları kaydetti: “Bölgede büyük acılar yaşandı. Çözüm silahta değil, diyalogdadır. Suriye iç savaşının bir an önce sonlandırılması, bölgenin sükunete kavuşturulması için diyalog süreci kararlı bir şekilde sürdürülmelidir. İdlib’e askeri müdahale yeni göç dalgalarını tetiklemekle kalmayacak, tarihin en büyük dramlarından birine neden olacaktır. Dış politika ‘hey heylerle’ yürütülemez. Oturup düşünmek lazım. Her zaman söylediğimiz gibi, biz bu uyarılarımızı bir kardeşlik vazifesi olarak yapıyoruz.”

16 YILDA GÖSTERİŞ VE ŞATAFAT YERİNE ÜRETİME HARCAMA YAPSAYDIK EKONOMİK KRİZ OLMAZDI

KARAMOLLAOĞLU, Son 16 yılda sahip olduğumuz kaynaklar, alınan borçlar gösteriş, şatafat ve makam araçları yerine üretime ve yatırıma harcanmış olsaydı Türkiye’nin bugün ekonomik krizle boğuşmayacağının altını çizDİ.

Karamollaoğlu, “Ama maalesef aynı hatada ısrar ediliyor. Buradan iktidarı tekrar tekrar uyarıyoruz; ayağımızı yorganımıza göre uzatmak zorundayız. Borç yiğidin kamçısı olmaktan çıktı, boğaza kadar geldi. Böyle hızlı borçlanmaya ve aldığımız borçların yanlış önceliklerde kullanılmasına karşıyız” dedi.

# TEMEL KARAMOLLAOĞLU İLE İLİŞKİLİ:

13 Eyl 2018 - 00:30 - Siyaset

Muhabir Ankara Bürosu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

05

Ilhan - Belediye başkanlari avrupaya özeniyorsa: almanyada belediye başkani ve müdürler bisikletle ve korumasiz bürosuna gidiyor. evinden belediyeye bisikletle ve korumasiz yalniz gidip gelebildiği zaman normale döneriz.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 13 Eylül 22:54
04

Sami - sayın başkanım sesinizi yükseltmelisiniz sadece milli gazete ve tv5 sizi görüyoruz. Ana Muhalefet olmalısınız? tek çare MİLLİ GÖRÜŞ.

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 13 Eylül 15:11
03

ihsan - makam araçları zaptı rapt6 altına alınmalı yerli araç kullanılmalı

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 13 Eylül 10:38
02

Kalbikirık - Aynısı tıpkisi Lale devri gibi saraylar şatafat lüks harcamalar .. Kuzey Kore de sistem ne ise şu an farklı bir versiyonu bizde uygulanıyor ..

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 13 Eylül 10:14
01

Ilhan - Rağbet doğrulara değil yanlışlara olduğu sürece bu perişdanlika devam.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 13 Eylül 07:59


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?