Merkez Bankası kararı öncesi dolar kuru

TCMB yarın Para Politikası Kurulu sonrasında faiz kararını açıklayacak. Analistlerin izlenimlerine göre piyasalar şimdiden faizlerin yükselmesini fiyatlıyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Son olarak 24 Temmuz'da toplanan Para Politikası Kurulu, yarın Murat Çetinkaya başkanlığında bir araya geliyor. Piyasaların gündeminde olan kritik faiz kararı, bu toplantıda belli olacak.

24 Temmuz'dan bu yana yaşanan gelişmelere bakıldığında; Merkez Bankasının 11.75'te sabit tuttuğu politika faizinde artırıma gitmesine kesin gözüyle bakılıyor. Döviz kurlarındaki yükseliş, Türk lirasında görülen ciddi değer kaybı vb. gelişmeler, TCMB'nin güçlü bir para politikası için politika faizini yükselteceği öngörülerini destekliyor. Bu karar dolar kurunda ciddi bir gerilemeyi sağlayabilir. 

Kurdaki yüksek tansiyonu durdurabilmek için 24 Temmuz'dan bu yana;

  • Merkez Bankası, Türk lirası zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 250 baz puan indirildi.
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı, banka kredileri kapsamında bir dizi rahatlatıcı tedbir uygulandı.
  • Bankalar, kredi borçlarına yapılandırma olanağı sağladı.
  • BDDK, swap işlemlerine sınırlama getirdi.

Kamuoyunda Merkez Bankasının bağımsızlığına ilişkin spekülasyonlar devam ederken, Para Politikası Kurulundandan nasıl bir karar çıkacağı merak ediliyor. Ekonomik göstergeler ışığında 250-1000 baz puan arasında bir faiz artırımı öngörülüyor. Faizin sabit tutulması ya da düşük bir faiz artırımına gidilmesi, önümüzdeki günlerde dolar kurunda ciddi bir yükselişle sonuçlanabilir.

Analistlere göre politika faizinde %10'luk bir artış oldukça gerçekçi bir hamle. Ancak iktidarın faize ilişkin tutumu da göz önüne alındığında seviyede bir faiz artırımına gidilmeyeceği, %10'un altındaki bir faiz artırımının da etkili olmayacağı görüşü hakim. %10'un altında bir faiz artırımının dolar kuruna olan etkisinin kısa vadeli olacağı öngörülüyor. 

12 Eylül dolar kuru bugün ne kadar?

Sabah 09:00 itibariyle güne 6.45 seviyesinden başlayan dolar, 6.36 seviyesine kadar gerilemiş durumda. Kurun yarınki Merkez Bankası kararına göre fiyatlandığı görülüyor.

Merkez Bankasının yüksek bazda bir faiz artırımı kararı alması öngörülürken, bu durum dolarda kâr realizasyonuyla sonuçlanıyor. Ancak dolar kurunda yarın görülebilecek sert bir düşüş, yatırımcılar açısından yeniden alım fırsatları doğurabilir. 

# MERKEZ BANKASI İLE İLİŞKİLİ:
# DOLAR İLE İLİŞKİLİ:

12 Eylül 2018 - EkonomiYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?