Milli Eğitim Bakanı'na soruldu: Okullara kitap neden gönderilemedi?

Türkiye'de döviz kurlarındaki hareketlilik ve doların önlenemeyen yükselişi ithal kâğıt sıkıntısını gündeme getirdi. Basım yayın sektörünü derinden etkileyen krizin Milli Eğitim Bakanlığını da etkilediği ve öğrencilere ücretsiz verilen kitapların zamanında yetiştirilemeyeceği iddiaları Milli Gazete tarafından kamuoyuna aktarılmıştı. Konu Meclis gündemine taşındı ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a soruldu.

Haber albümü için resme tıklayın

ÖZEL HABER - Milli Gazete'nin 7 Eylül'deki "Eğitim de mağdur" manşeti ile kamuoyuna duyurduğu "Milli Eğitim tarafından öğrencilere dağıtılan kitapların kağıt krizi nedeniyle yetiştirilemediği ve dijital olarak okullara gönderileceği" iddiaları Meclis gündemine girdi. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a "Dijital kitap iddiaları doğru mu?" diye sordu.

Dolara bağlı olarak ithal kağıt fiyatlarındaki ani yükseliş ve durdurulamayan dalgalanma sektörde krize neden oldu. Gazeteler sayfa sayılarını düşürürken, yayınevleri kara kara düşünmeye başladı. Kitap fiyatlarının yükselmesi okuyucuyu dijital mecralara yöneltti. Tüm bu gelişmeler sadece özel sektörü değil, dolaylı olarak devlet kurumlarını da etkiledi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere ücretsiz gönderilen ders kitapları, bu yıl hâlâ ulaştırılamadı. Bunun sebebi olarak da kağıttaki kriz gösteriliyor.

OKULLARA DİJİTAL KİTAP MI GÖNDERİLECEK?

Konu ilk olarak Milli Gazete'den Gökçen Göksal imzalı haberle kamuoyunda duyuldu. Okulların açılmasına sayılı günler kala, kitap konusundaki belirsizlik hâlâ giderilemedi. Konu basına yansıyınca siyaset de harekete geçti. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a konuyu sordu. "Kitapların basılamadığı ve dijital olarak okullara gönderileceği" yönündeki iddiaları Bakan Selçuk'a soru önergesiyle ileten Tanrıklu, "Kitapların basılamadığı ve çok sayıda kitabın dijital olarak gönderilebileceği iddiaları doğru mudur?" diye sordu.

Sezgin Tanrıkulu, okulların açılmasına sayılı günler varken, yaşanan krizi Meclis gündemine taşıdı. Tanrıkulu, zamlı fiyatlar ve ithal kağıt nedeniyle sorunun aşılamadığına dikkat çekti.

Sezgin Tanrıkulu, soru önergesinin gerekçesinde, "İthal kağıt sıkıntısı sebebiyle Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullara kitap gönderemediğine dair haberler basına yansımıştır. Ücretsiz dağıtılması için bakanlık tarafından gönderilmesi gereken kitapların bazılarının okullara gönderilemediği, kitapların basılamadığı ve çok sayıda kitabın dijital olarak gönderilebileceği iddiaları mevcuttur." ifadelerine yer verdi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI'NA SORULAN SORULAR

Önergede, şu soruların bakanlık tarafından cevaplandırılması istendi:

Ücretsiz dağıtılması için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilmesi gereken kitaplarının bazılarının ithal kağıt sıkıntısı sebebiyle okullara gönderilemediği, kitapların basılamadığı ve çok sayıda kitabın dijital olarak gönderilebileceği iddiaları doğru mudur?

İddialar doğru ise, okullara gönderilemeyen kitaplar hangi ders kitaplarıdır? Anılan iddialar ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı kamuoyuna açıklama yapacak mıdır?

Çok sayıda kitabın dijital olarak gönderileceği iddiaları doğru ise, dijital kitap uygulaması ilkokul, ortaokul ve liseleri mi kapsamaktadır?

İlkokul öğrencilerine de dijital kitap gönderileceği iddiaları doğru ise ve kitapların okullara dijital olarak verilmesi durumunda; bu kitapların öğrencilerin bilgisayarlarına yükleneceği ya da akıllı tahta üzerinden işleneceği göz önüne alındığında, ilkokul öğrencilerinin önlerinde kitap bulunmaması, öğrencilerin psikolojilerini uzun dönemde olumsuz etkilemeyecek midir?

Bilgisayarı bulunmayan ailelerin çocuklarının kitap temini için dijital olarak verilen kitapları fotokopilerle çoğaltmak zorunda kalması durumunda, ortaya çıkan maliyet Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanacak mıdır?

12 Eylül 2018 - Eğitim

Muhabir İnternet Haber MerkeziYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Kalbikirık - Devlet eliyle Türkiye nin en büyük kağıt seka satılıp kapatılırsa başka bir şey beklenemez beklenmemeli ne güzel ithal kağıdımız bile var..

Yanıtla . 2Beğen 13 Eylül 10:17

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?