Yüksek faiz yolda!

Son derece sıkıntılı bir dönemden geçen ekonomi için 13 Eylül tarihi kritik bir hal aldı. Piyasalar, Perşembe günkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına kilitlendi. Faiz artırımı, ekonomik krizden çıkışın tek yolu olarak gösteriliyor. Ekonomik gündem de buna göre demleniyor. Yapılan haberler “güçlü bir faiz artışı” beklentisini tetikliyor. Piyasalar ‘faiz’ ve ‘kur’ oyununa mahkûm edilirken, başka seçenekler ve arayışlar gözardı ediliyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Piyasalar, Perşembe günkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına kilitlendi. Faiz artırımı, ekonomik krizden çıkışın tek yolu olarak gösteriliyor. Ekonomik gündem de buna göre demleniyor. Yapılan haberler “güçlü bir faiz artışı” beklentisini tetikliyor. Piyasalar ‘faiz’ ve ‘kur’ oyununa mahkûm edilirken, başka seçenekler ve arayışlar gözardı ediliyor. Devletin haber kuruluşları dahi yaptıkları servis ve yayınlarla faiz artırımına yol yapıyor.

AA’nın haberine göre, ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Perşembe günkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizinde artış yapacağını tahmin ediyor.

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Saltoğlu, muhtemel faiz artışının aslında enflasyondaki son seviyeye bir tepki olarak düşünülebileceğini, bir anlamda sinyal etkisi taşıyacağını belirtti. 3 Eylül’deki yüksek enflasyon rakamlarından sonra TCMB’den gelen yönlendirmenin kesin bir faiz artışı olacağına işaret ettiğini söyleyen Saltoğlu, “Şahsen 500 puan kadar yüksek bir artış beklemiyorum. Ama 300-350 baz puan arası bir artış sanki daha makul geliyor. Yoksa özellikle makroekonomik olarak çok özel bir etkisi olmayabilir gelinen noktada. Kur ataklarına belki çare olmaz ama kur dalga boylarının belirli bir oranda sınırlanmasına faydalı olabilir” diye konuştu.

 ATILACAK FAİZ ADIMI KURDA STABİLİZASYONUN ÖNCÜSÜ OLABİLİR

Turkish Yatırım Araştırma Bölüm Başkanı Baki Atılal da TCMB’nin son faiz kararında sözlü yönlendirme (forwardguidence) olarak “koruma” dediğini, geçen haftaki açıklamasında ise “parasal duruş yeniden şekillendirilecektir” demesiyle birlikte oluşan faiz artışı beklentisinin, hem 10 yıllık tahvil faizlerinde hem de kurda gerilemeye neden olduğunu söyledi.

Üstelik bu dönemde dolar endeksinin 95-95,5 bandına yerleşirken, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de yüzde 2,83’ten 2,95’lere yükseldiğini belirten Atılal, 10 yıllık ve gösterge tahvil faizi farkının 5,05 puan seviyesinde bulunduğunu ifade etti.

Atılal, “Merkez Bankası’nın kötüleşen dolar/TL kısa vade zımni oynaklık oranlarını, TÜFE-ÜFE enflasyon beklentilerini göz önüne alarak, yıllık TÜFE’nin yüzde 17,90 seviyesinde olmasına karşın politika faizinin yüzde 17,75’te bulunması ve bunun da pozitif reel faiz sunmadığını görerek ve de Orta Vadeli Programı (OVP) da gözeterek TCMB’nin politika faizinde 250 baz puanlık artış yapmasını beklemekteyiz” diye konuştu.

Faiz artışı ile kısa vadede sıcak paranın çekebileceğini dile getiren Atılal, gelişmekte olan pazarlar arasında oluşan olumsuz algının hafifletilmiş olacağına dikkati çekti.

VATANDAŞIN YÜKÜ ARTIYOR

Son birkaç yıldır ekonomide giderek büyüyen sıkıntıları gidermek için gerekli hamleleri “zamanında” yapamayan ekonomi yönetimi için “faiz artışı” dışında bir yol kalmadığı yorumları yapılıyor. Neticede, vatandaşın sırtındaki yük daha da ağırlaşacak ve muhtemelen milyonlar “acı ilacı” içecek… Bankalar ve rantiye, faizden kazandıklarıyla daha da semirecek!

12 Eylül 2018 - EkonomiYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

08

Erdinç - Aklı ve Bilim ışığında EĞİTİM yapacaksın.

İsrafı bırakacaksın

Tasarruf edeceksin

Fabrikalar kurup 15 saat çalışıp üreteceksin

Ürettiğini halkına, fazlasını y.dışına satıp gelir elde edeceksin.

Borç kesinlikle almyacaksın.

Yani AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZATACAKSIN.

Yanıtla . 1Beğen 12 Eylül 18:35
07

Erdinç - Soydurun ülke insanının emeğini alın terini . Üretmeden tüketirsen köle olursun. Ey yönetici ve zengin kesim ülke krize kaosa girerse o servetleri huzurla yiyemezsiniz......

Dinen de devam edin faizciliğe. Alllah ve resulüne ( Kuranı Kerime ) savaş ilan etmeye devam edin. Bakalım kim kazanacak...................

Yanıtla . 1Beğen 12 Eylül 18:32
04

Orhan - sayin ihsan bey ekonominin bu hale gelmesi akp,nin dervis politikalari yüzünde.yok faiz lobisi yok dis gücler hepsi bahane adama sormazlarmi 16 senedir sen niye önlemini almadin..

Yanıtla . 12Beğen 12 Eylül 09:18
06

Fatih - @Orhan 04 nolu yoruma cevabı: derviş politikalrı çok yerinde bir ifade olmuş. dediğin gibi , aynen dediğin gibi

Yanıtla . 0Beğen 12 Eylül 17:45
03

Ihsan - faiz lobisi iş başında allah kahretsin bunları

Yanıtla . 5Beğen 12 Eylül 08:44
05

İNCE - @Ihsan 03 nolu yoruma cevabı: aynen şaka gibi yorum,bu lobiler nerde acaba hıç görmedık,,16 yıldır başedemedıysen bırakacaksın bu işi,,,kendınızı kandırmayın lütfen,,ahıret var hesap var

Yanıtla . 7Beğen 12 Eylül 11:45
02

Hakan - Faiz haram. Fakat herşeyi yerli milli inşaatlarda daireler çok pahalı ve her sene çok zamlanıyor. Bu yüzden faiz artıp inşaatçılarda zarar görecek diye faize kızmıyom. Vebali zaten faizle iş görenlerin.

Yanıtla . 2Beğen 12 Eylül 06:59
01

Kudüs Filistinin'dir - İsterseniz 500 baz puan arttırın. Maksimum birkaç ay düşürürsünüz doları. Üretim yokken böyle üstün körü çözümler işe yaramaz. Meksika ya Arjantin e bakın görürsünüz. Zaten caiz olmayan şeylede ülke kurtarılamaz....

Yanıtla . 7Beğen 12 Eylül 02:42

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?