Şarbon yayılıyor

Türkiye’de şarbon vakaları gün geçtikçe daha da artıyor. Ankara, Sivas, Silivri ve Bitlis’in ardından geçtiğimiz gün Kayseri’de 2 mahalle şarbon karantinasına alındı.

Haber albümü için resme tıklayın

Kayseri İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Temiz, şarbon konusunda gerekli önlemlerin alındığını ve kontrollerin sürdüğünü söyledi. Son 6 aydır kamudaki veteriner hekimlerin görevlendirilmesinin iptal edildiğini söyleyen Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül ise, “Hal böyle olunca yurt dışında seçilen ithal hayvanlar veteriner hekimin kontrolü olmadan ülkeye giriş yapıyor” dedi.

KAYSERİ’de Bünyan ilçesi Büyüktuzhisar Mahallesi ile Pınarbaşı ilçesinin Üçpınar Mahallesi’nde şarbon karantinası uygulanıyor. Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, şarbon hastalığı nedeniyle Bünyan ve Pınarbaşı’nda 2 bölgenin karantina altına alındığını açıkladı. Ergül, hastalığın görüldüğü hayvanların aşılamalarına başlanıldığını belirterek, “Tarım İl Müdürlüğümüzde  görevli veteriner hekim arkadaşlarımız hemen o bölgeleri karantina altına aldılar” diye konuştu.

‘KONTROLLER YAPILAMIYOR’

Son 6 aydır kamudaki veteriner hekimlerin görevlendirilmesinin iptal edildiğini söyleyen Başkan Ergül, “Şarbon hastalığının ithal hayvanlardan geldiği yönündeki söylemlerde bunun teşhisini koymak çok zor. Burada önemli olan konu şudur; Bakanlığımızın son 6 aydır özellikle yurt dışından seçilen hayvanlarda bizim kamudaki veteriner hekim arkadaşlarımızın görevlendirilmesi iptal edilmiştir. Hal böyle olunca yurt dışında seçilen ithal hayvanlara veteriner hekimin kontrolü olmadan ülkeye giriş yapıyor.”

İL MÜDÜR VEKİLİ TEMİZ: 2 BÖLGEDE KARANTİNA UYGULAMASI SÜRÜYOR

Kayseri İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Ayhan Temiz, şarbon konusunda gerekli önlemlerin alındığını ve kontrollerin sürdüğünü söyledi. İhbarlar sonucunda Pınarbaşı ve Bünyan ilçesinde şarbon vakasına rastlanıldığını ifade eden Temiz, “Ekiplerimiz söz konusu ihbarların ardından harekete geçerek gerekli müdahaleleri yaptı. Şu an Pınarbaşı ilçesi Üçpınar Mahallesi ve Bünyan ilçesi Büyüktuzhisar Mahallesi’nde karantina uygulaması başlattık. Bünyan’daki geçtiğimiz hafta yaşandı” diye konuştu.

YETKİLİLERİ 4 GÜNde İKNA EDEBİLDİK

Pınarbaşı ilçesine bağlı Üçpınar Mahallesinde 10 hayvanının öldüğünü söyleyen Kayhan Duman, “10 gün önce Tarım İlçe Müdürlüğünden geldiler ve kan tahlili aldılar. Hiç bir sonuç alamadık. Bir hafta sonra bir hayvanım daha telef olunca özel veteriner getirdim. Şarbon dedik ve Tarım İlçe Müdürlüğü yetkililerini 4 gün sonra ikna edebildi. Köy şu anda karantina altında. Ölen hayvanları gömüyoruz. Prosedürler ağır işliyor. İki ay kadar önce hayvanlar tek tük ölüyordu. Benim hayvanlarım ayrı olduğu için, benim hayvanlarıma 10 gün önce bulaştı. Burada şarbon olduğu kesinleşti yetkililerin daha hızlı hareket etmesini bekliyoruz” diye konuştu.

 

12 Eylül 2018 - SağlıkYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

Erdinç - Adalet yok

İnsan öldürme çok

Üretim yok

Faiz ile borçlanma çoookkk

Yalan

Hırsızlık - Rüşvet

Talan

Aldatma

Zina

Kumar

Emanete ihanet

Doğayı katletme

Terazide sahtekarlık

İşi ehline vermeme

İsraf

Makam kullanarak akrabayı kayırma çok

Paraya tapma çok ama çokkkkkkkk

Geçmişte yaşayıp bunların aynısını yapıp türlü felaketlerle yok olanların başına ne geldi ise,

ÖĞÜT VE DERS almadığımız için T.C halkının başına da gelecektir..............

Yanıtla . 1Beğen 12 Eylül 18:27
01

Ilhan - Bu birileri tarafından bilinçli bulaştırılıyor!

Yanıtla . 7Beğen 12 Eylül 00:33
02

Orhan - @Ilhan 01 nolu yoruma cevabı: ilhan bey ital mallari kontrolsüz alirsan böyle olur. hep sucu baskasinda ariyoruz hirsizin hicmi sucu yok?

Yanıtla . 3Beğen 12 Eylül 12:59

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?