Devlet harcıyor

Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,2 büyüdü. Hanehalkı nihai tüketim harcamaları yüzde 6,3 artarken, devletin nihai tüketim harcamaları da yüzde 7,2 yükseliş gösterdi.

Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ikinci çeyreğine (nisan-haziran) ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı. Buna göre, GSYH tahmini, zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,2 arttı. Üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH tahmini, bu yılın ikinci 3 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 20,4 artarak 884 milyar 4 milyon 260 lira olarak gerçekleşti. GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde, tarım sektörünün toplam katma değeri 2018’in ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 1,5 azaldı. Sanayi sektörünün toplam katma değeri yüzde 4,3, inşaat sektörünün toplam katma değeri yüzde 0,8 arttı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri ise yüzde 8 yükseliş gösterdi.

HANEHALKI TÜKETİMİ YÜZDE 6,3 ARTTI...

Hanehalkı nihai tüketim harcamaları 2018’in ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 6,3 arttı. Devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 7,2, gayrisafi sabit sermaye oluşumu ise yüzde 3,9 artış gösterdi. Mal ve hizmet ihracatı, 2018 yılının ikinci çeyreğinde 2017’nin aynı çeyreğine göre zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 4,5, ithalatı ise yüzde 0,3 artış gösterdi.

MÜSİAD BAŞKANI KAAN: KRİZİN SEBEBİ DÖVİZ AÇIĞI

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin sebebinin “döviz açığı” olduğunu söyledi.

BORCA DAYALI BÜYÜDÜK

“Bugün Türkiye’deki krizin ana sebebi döviz açığıdır. Borca dayalı bir büyüme oldu. MÜSİAD olarak yaptığımız açıklamalarda, faizsiz modeller geliştireceğimizi söyledik” diyen MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan şöyle konuştu:

Faizin neden olduğu yükü tamamen kaldıracak projelerimizden söz etmiştik. Şimdi bunları açıklama zamanı geldi. Bir kısmı hayata geçirilen projelerimiz arasında girişim sermayesi fonu, tarımsal yatırım fonu, gayrimenkul yatırım fonu, kooperatif finans sistemi gibi ekonomiye katkı sağlayacak olanlar var. Bu saydıklarım faizsiz modellerdir” değerlendirmesinde bulundu.

11 Eylül 2018 - EkonomiYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

06

Garip - Devlet dediğimiz kurumu da sonuçta vatandaşlardan oluşan bir grup yönetiyor. Vatandaş olarak zoraki tasarrufa maruz kalan yönetici kadro bunun cezasını çaktırmadan devlete ödetiyor. Sonuçta her israfa (saltanata) önce devlet bütçesinden kılıf hazırlanıyor sonra minare çalınıyor. Ahlâk ve Maneviyatı eksik olan bu kadro önüne gelen her iş te buradan bana bir pay çıkar mı hesabında, kendine pay almadan (çalmıyorum ya! mantığı güderek) hiç bir iş ve işlemi yapmıyor.

Yanıtla . 4Beğen 11 Eylül 23:33
05

Emre - Diyanetin bütçesini yayınlasanız keşke

Yanıtla . 3Beğen 11 Eylül 23:16
04

Enes Ahmet - Hükümetler hep halktan fedakarlık bekliyor; ancak kendilerinin fedakarlık yaptığını görmedim.

Yanıtla . 8Beğen 11 Eylül 16:17
03

Keko - şarbon sıgır hastalıgı ama insanda da etkılı olabiliyor.içimizdekı sıgırlara gelsın yukardakı haber,anlayana tabii

Yanıtla . 8Beğen 11 Eylül 11:42
01

Necmettin - Ejder suyunu icmeselerdi bu kadar devletin tüketimi yuksek olmazdı

Yanıtla . 7Beğen 11 Eylül 00:35

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?