Eğitimde dramatik tablo! Okula değil işe gidiyorlar

Yaz tatilinin bitmesiyle milyonlarca çocuğu okul heyecanı sardı! Dün uyum süreci için yüz binlerce öğrenci okuluna kavuşurken, ne yazık ki eğitimdeki dramatik tablo da gün yüzüne çıktı! Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’de 2 milyondan fazla çocuk işçi olduğunu ortaya koyarken, yüzde 90’nın ise kayıt dışı olduğunu belirtti. 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde milyonlarca çocuk okula ancak 2 milyondan fazla çocuk ise işe gitmek zorunda kalacak!

Büyütmek için resme tıklayın

Uzun yaz tatilinde dinlenen öğrenciler okulların açılacağı 17 Eylül’ü beklerken, okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5´inci sınıf öğrencileri, ortaöğretim kurumlarında eğitim ve öğretime başlayacak hazırlık sınıfı ve 9´uncu sınıf öğrencileri ile pansiyonda kalacak öğrenciler uyum süreci için dün okula başladı. Öğrencilerin ders başı yapmasıyla eğitimdeki dramatik tablo da gün yüzüne çıktı! Ekonomik sorunların doğrudan etkilediği kesimlerin başında çocuklar gelirken, iş gücünde daha ucuz ve güvencesiz çocuk işçi sayıları da dudak uçuklatıyor! 2018-2019 eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla milyonlarca çocuk ders başı yaparken, ne yazık ki bir o kadarı da okul yerine işe gitmek zorunda kalıyor!

iKi MiLYON ÇOCUK OKULA GİTMİYOR!

Yapılan araştırmalara göre 18 yaşın altındaki çocuk işçi sayısının 2 milyonun üstüne çıktığını, Niğde’de bir ziyarette dile getiren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, aile ekonomisinin bozulmasının çocukların çalıştırılmasına neden olduğunu belirtti. Resmi rakamlara göre çocuk işçi sayısının yüz binin üstünde olduğu belirtilirken, gerçek rakamlara göre ise iş yerlerinde, sokakta çalışan çocuk sayısı 2 milyonun üstüne çıktığı ifade ediliyor. Yasak olmasına rağmen çocuklarda çalışma yaşının 10’a kadar düştüğü araştırmalara yansırken, ne yazık ki iş cinayetlerinde de çocuk işçi sayısı her yıl artıyor. Ekonomik nedenlerden dolayı akranları gibi okul sıralarında olması gereken çocuklar ne yazık ki zor şartlarda çalışmaya mecbur kalırken, bazıları iş cinayetlerine kurban gidiyor!

ÇOCUK İŞÇİLERİN YÜZDE 90’I KAYIT DIŞI!

Araştırmalara göre çocuk işçilerin yüzde 90’a yakını kayıt dışı çalıştırılırken, çocuk işçilerin yüzde 46’sı ise ücretsiz aile işçileri olarak çalıştırılıyor. Özellikle son yıllarda Suriyelilerin ikamet ettiği illerde çocuk işçi sayıları katlanırken, Doğu ve Güneydoğu illerinde ise mevsimlik çocuk işçi sayıları başı çekiyor. Özellikle mevsimlik işçi olarak pamuk tarlaları, fındık ve kayısı bahçelerinde çalıştırılan çocuklar, öğrenimine devam etse bile arkadaşlarından bir iki ay sonra ancak başlayabiliyor. Özellikle büyükşehirlerde yaşayan çocuklar ise işlerde ne yazık ki artık sürekli hale geldiklerinden okula başlayamıyorlar bile! Mecburiyetten çocuklarını çalıştıran aileler, çocuklarının akranları gibi okul sıralarında olmasını isterken, MEB’in ise çocuk işçi sorununa nasıl bir çözüm bulacağı ise merak konusu!

 

11 Eylül 2018 - Eğitim

Muhabir Bünyamin GülerYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

Ahmet - Çocukları, çırak adı altında Üç kuruşa çalıştırma hevesindekilerin çoğalması üzücü. üç kuruş paraya, daha gelişmemiş ciğerleri duman dolup gelişmesin, kitap kalem tutması gereken elleri yağdan kabuk bağlasın isteyenlerin vicdanlarının çürümesini, ellerindeki üçkuruş parayı sabahtan akşama kadar defalarca saymalarına bağlıyorum kendimce.

Yanıtla . 0Beğen 11 Eylül 23:39
01

Ahmet - üniversite mezunu işsizleri düşününce bunu ayıplayanları da ben ayıplıyorum. buluğ çağına erenlerin evlenmesine olur veren bir düşüncenin ki dinimize göre doğrudur, çalışma hayatına diğerlerine göre erken başlamanın ne sakıncası var? zaten millet okulu da meslek sahibi olup da çalışmak için okumuyor mu? bu zorunlu eğitim yüzünden çıraklık yapmadan yaşı geçtikten sonra işe başlayanların çalışma hayatında ne kadar başarılı oldukları da ortada. Hatta bence zorunlu eğitim 4 yıla düşmeli, zira cumhurbaşkanı dahi 1 kişi olduğuna göre herkesin de üniversite ya da lise okuması zorunlu olmamalı

Yanıtla . 7Beğen 11 Eylül 09:04
02

Ali - @Ahmet 01 nolu yoruma cevabı: kardeşim helal olsun dediklerine kesinlikle katılıyorum. Herkes okuyacak diye bir şey yok. Böyle bir haber de yapmamalıydınız..

Yanıtla . 4Beğen 11 Eylül 10:29

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?