Birinci sınıflar için okullar ne zaman açılıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2018-2019 eğitim öğretim yılı için hazırladığı çalışma takvimini açıkladı. Böylelikle her derece ve türdeki eğitim ve öğretim kurumlarının 2018-2019 eğitim ve öğretim yılına başlama tarihi de belli oldu. Buna göre ilkokul, ortaokul ve lise birinci sınıf ile okul öncesi öğrencileri yarın ders başı yapıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Milyonlarca öğrenci ve velisi için okullar ne zaman açılacak sorusunun cevabı çok önemli. Aileler 2018-2019 eğitim ve öğretim yılını buna göre düzenleyecek. MEB tarafından yayınlanan genelgeye göre 2018-2019 eğitim öğretim yılı 17 Eylül Pazartesi günü başlayacak. 17 Eylül’de açılacak olan okullar 14 Haziran 2019 Cuma günü kapanacak.

2007 yılında alınan bir kararla ilkokul 1. sınıf öğrencileri okula 1 hafta önce başlıyordu. Daha sonra okul öncesi öğrencileri için de oryantasyon süreci eklendi. Yıllardır devam eden bu uygulamaya bu yıl ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5. sınıf öğrencileri ve 9. sınıf öğrencileri de eklendi. Bu uygulamaya göre okula yeni başlayan 1. sınıf öğrencileri, ortaokula geçen 5. sınıf öğrencileri ve bu yıl ilk defa liseye başlayacak 9. sınıf öğrencileri 10 Eylül Pazartesi günü okula başlayacak.

MEB’den yapılan açıklamaya göre 1. sınıf, 5. sınıf ve 9. sınıf öğrencilerinin okulların normal açılma tarihinden 1 hafta önce okula başlatılmalarının sebebi, öğrencilerin yeni girdikleri eğitim ortamına kolay uyum sağlaması. Erken başladıkları hafta boyunca 1. sınıf, 5. sınıf ve 9. sınıf öğrencilerine okula uyum eğitimi verilecek. MEB bu uygulamayla öğrencilerin eğitim görecekleri okul hakkında bilgilendirilmesi, akademik ve mesleki gelişimlerinin desteklenmesi ve öğrencilerin yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede uyum sağlaması hedefleniyor.

09 Eylül 2018 - Eğitim

Muhabir Onur Şehmus ŞahinYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?