Berat Albayrak: Artık dolar güvenilirliğini yitirmiştir

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Merkez Bankası, BDDK, tedbirler ve dolar kuruna ilişkin açıklama yaptı

Büyütmek için resme tıklayın

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, son günlerde hızlanan döviz hareketliliğine ilişkin açıklama yaptı. Döviz kurlarına ilişkin "Tüm tedbirlerimizi aldık" şeklinde bir ifade kullanan Berat Albayrak, özel sektörü rahatlatacak açıklamalarda bulundu.

Son bir haftadır dolar kurundaki hızlı dalgalanmayı ele alan Albayrak, "para birimimiz olan TL’ye saldırı en üst düzeyden ilan edildi." şeklinde konuştu. Dolara ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan Albayrak, her devletin kendi para birimiyle ticaret yapma eğiliminde olduğunu dile getirerek "Artık dolar güveninirliğini yitirmiştir." şeklinde konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yapılan bu açıklamaların ardından dolarda ne tür bir hareket eğilimi olacağı, merak konusu. 

İşte Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamalar:

"Son 5 yıldır doğrudan terör örgütleriyle çok farklı ve uluslararası sınama ve saldırılara maruz kalan ülkemiz, ilk defa geçtiğimiz günlerde küresel finansal sistemin en büyük oyuncusu tarafından doğrudan hedef alındı."

"Özellikle 10 Ağustos’ta doğrudan para birimimiz olan TL’ye saldırı en üst düzeyden ilan edildi. Milletimiz bir kez daha kurumlarımız ve bankacılık sektörümüz başta olmak üzere tüm özel sektör paydaşlarımız kararlı bir duruş ortaya koydular."

"Bu zorlu süreçten geçerken tüm paydaşlarla yakın bir çalışma ve aksiyon planı oluşturduk. Merkez bankamız ve BDDK gerekli tüm tedbirleri aldı. Buradan bugün çok net söylemek istiyorum ki serbest piyasa kuralları çerçevesinde kalarak gereken tüm piyasa araçlarını devreye sokarak adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Saldırılara karşı aksiyon adımlarımızı hayta geçirirken reel sektöre ve bankalarımızla yönelik bir dizi tedbir uygulamaya devam edeceğiz."

"Kurun en çok etkilendiği reel sektörün bankalarla kredilerini yeniden yapılandırmalarına ilişkin çerçeve anlaşması bir noktaya geldi ve imzalandı. Böylece yapılandırmaları daha net bir şekilde yasal çerçeveye oturtmuş oluyoruz. Kur artışından etkilenen firmalarımızı tespit ederek kamunun da elini taşın altına koyduğu büyük bir dönüşümle firmalarımızı rahatlatmaya devam edeceğiz."

"Merkez Bankamız bankaları likidite konusunda rahatlatacak çok önemli bazı uygulama ve kararları dün sabah itibariyle geçirmeye başladı. Bankalarımız ve özel sektörümüzün sonuna kadar yanındayız. Bu zorlu süreci aksiyon planımız çerçevesinde oldukça önemli bir iyileşme ve rahatlatma süreciyle tamamlayacağız."

"Bu şekilde spekülasyonlara girişimek tüm ülkelerin ekonomileri için büyük bir potansiyel risktir. İşte ypaıtğımız görüşmelerde birçok ülke dolar üzerindeki bu hareketlerin kendileri için ne kadar tedirgin edici bir durum ortaya koyduğunu şahsıma dile getiriyorlar. Herkes net bir şekilde görmektedir ki artık dolar güveninirliğini yitirmiştir." 

# ABD İLE İLİŞKİLİ:
# AKP İLE İLİŞKİLİ:
# DOLAR İLE İLİŞKİLİ:

14 Ağustos 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

RI - Dolar güvenirliğini yitirmiş derken .Bir söz doğru çıkmazsa sahibi güvenirliğini kaybeder

Yanıtla . 0Beğen 15 Ağustos 13:04

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Bilgi için tıklayın

Anket 2019 yılı için belirlenen asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz?