Son Dakika Haberleri

Nihat Genç, ekonomide yaşanan gelişmeleri değerlendirdi: ABD'nin zayıf noktalarını bulmak mümkün

Türkiye ile ABD arasında yaşanan krizi ve ekonomide yaşanan gidişatı değerlendiren Gazeteci-Yazar Nihat Genç, ABD'nin zayıf noktalarını bulmanın mümkün olduğunu söyleyerek Türkiye, İran ve Suriye'nin bir araya gelmesi gerektiğini kaydetti.

Büyütmek için resme tıklayın

Gazeteci-Yazar Nihat Genç, Ulusal Kanal'da yayınlanan Veryansın adlı programda Türkiye ile ABD arasında yaşanan krize dair değerlendirmelerde bulundu.

ABD'nin sahip oldukları en güçlü yer olarak doları gördüğünü ifade eden Nihat Genç, ABD'nin zayıf noktalarını bulmanın da mümkün olduğunu söyledi. Konuşmasında ABD'nin zayıf noktasını işaret eden Genç, Türkiye, Suriye ve İran'ın bir araya gelip Münbiç'e girmesinin ABD'nin bütün planlarını bozacağını belirtti.

"ÜLKENİN BİRLİK VE BERABERLİĞİNİ TEST EDECEKLERDİR"

Nihat Genç değerlendirmelerinde ABD'nin dolar üzerinden Türkiye üzerinde kurmaya çalıştığı baskıya ilişkin olarak "Büyük bir kriz yaşayacağımız, bunun etkilerinin 4-5 sene süreceği çok açık" ifadelerini kullandı.

Devletin meseleye dair tasarruf önlemleri alacağını kaydeden Genç, ABD'nin Türkiye'ye yönelik başka planlar içerisine girebileceğini de vurguladı. Genç, konuya ilişkin olarak "Ülkenin birlik ve beraberliğini test edeceklerdir. Ayrılıkçı bir iç çatışma alanı var mı diye? Türkiye bu konularda şanslıdır. Bunu Türkiye'de yapabileceklerini sanmıyorum ben." dedi.

"BAŞKA PARTİLERDEN İNSANLARIN BİR ARAYA GELMESİ ŞART"

Gazeteci-Yazar Nihat Genç, ekonomide yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarında, "Başka partilerden insanların da Türkiye'nin yetiştirdiği ekonomistlerin de devlet adamların da devreye sokulması bir araya gelmesi şarttır." ifadelerini de kullandı.

GAZETECİ-YAZAR NİHAT GENÇ'İN AÇIKLAMALARI ŞU ŞEKİLDE:

Amerika düşünce kulüpleri, Stratfor çok rahat düşüncelerini öne sürüyor. Amerika'nın en güçlü olduğu yer olarak doları görüyorlar. Onların zayıf noktalarını da bulmak mümkün. Bugün mesela Türkiye, Suriye ve İran aralarında anlaşıp ABD'nin en zayıf tarafı olan teröristleri desteklediği Münbiç'e saldırsa, ABD'ye de haber verse, 'Biz bomba atacağız' dese ABD'nin yapabileceği bir şey yok. İran, Türkiye ve Suriye'nin yan yana gelip Münbiç'e girmesi ABD'nin bütün oyunlarını bozar. Onların en zayıf yeri o. Ama şimdi onlar bize en güçlü tarafı olan dolardan saldırıyorlar. Tabi bunların süreçleri olacaktır. Dolardan neticeyi alıp almadıklarına bakacaklardır. Bir iç karışıklık, bir taviz koparabilecekler mi? Ondan sonra belki suikastleri de devreye girebilir. Her şeyi yapabilirler yani yapmaya çalışacaklar. Ama burada eski bir Türkiye yok yani önce onu söyleyeyim. 

Şöyle bir şey var. Büyük bir kriz yaşayacağımız, bunun etkilerinin 4-5 sene süreceği çok açık. Gün itibariyle bankalar döviz vermiyor. Döviz borcu olan bir sürü şirketin iflas edeceği çok açık görünen gündemde. Devlet buna karşı tasarruf tedbirlerini devreye sokacaktır. Tabi Berat Albayrak'la olmaz bunlar. Bunlar ciddi devlet politikalarıdır. Bu arada devletin milli bir hükümete doğru gitmesi de lazımdır. Yani başka partilerden insanların da Türkiye'nin yetiştirdiği ekonomistlerin de devlet adamların da devreye sokulması bir araya gelmesi şarttır.

Şimdi ne yapacaklar? Seni ekonomik olarak zayıflatıp, IMF'ye zorlayacaklar. IMF de senin işçi maaşlarını düşürecektir. Savunma harcamalarını kısacaktır. Seni zayıflattırmaya çalışacaklar. Tabi bu sırada ülkenin birlik ve beraberliğini test edeceklerdir. Ayrılıkçı bir iç çatışma alanı var mı diye? Türkiye bu konularda şanslıdır. Bunu Türkiye'de yapabileceklerini sanmıyorum ben. Ama böyle bir fantezileri olabilir, bunlar mümkündür. 

12 Ağustos 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 2019 yılı için belirlenen asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz?