Son Dakika Haberleri

Reklamı Kapat

Cuma namazında belin açılması namazı bozar mı?

Peygamber Efendimizin (s.a.s.) ifadesiyle İslam dininin direği olan namaz kılarken belin açılması durumunda hüküm ne olur?

Büyütmek için resme tıklayın

Namazın geçerli olabilmesi için öncesinde ve sonrasında uyulması gereken birtakım farzlar vardır. Bu farzlar tam olmadıkça kişinin kıldığı namaz, İslam’ın Fıkıh kaidelerine göre geçerli değildir. Namaza başlamadan önceki farzlara, namazın şartları; namaza başladıktan sonraki farzlara ise, namazın rükünleri denilir.

Namazın şartları, yani namaza başlamadan önce Müslüman kadın ve erkeklerin yerine getirmesi gereken farzlar beş tanedir:

  1. Hadesten, yani hükmî pislikten temizlik.
  2. Necasetten, yani hakiki pislikten temizlik.
  3. Avret sayılan bölgeleri örtmek.
  4. Namazı Kıbleye dönerek kılmak.
  5. Her namazı kendi vaktinde kılmak.

Yukarıda sayılan şartlar içinde yer alan ve asıl konumuz olan setri avret, normal durumlarda Allah’a iman edenlerin bedenlerinden örtülmesinin farz olduğu yerler demektir. Avret yerlerinin örtünmesinin farz olduğu konusunda bütün mezhepler ittifak etmişlerdir.

Hanefi ve Şafii mezhepleri âlimlerine göre avretin örtülmesi aynı zamanda namazın şartlındandır.

Namazda kadınların örtmesi gerektiği avreti, yüz, el ve ayakları dışındaki bütün yerlerdir. Erkeklerin avreti ise göbekle diz kapağı arasıdır. Diz kapakları da bu avret sayılan yere girer. Namazda iken kapatma imkânı olduğu halde avret bölgesinden bir organın dörtte biri kadar açık olması durumunda namaz batıl yani geçersiz olur.

Buna göre, namazda iken avret yeri açılsa da hiç beklemeden açılan yer kapatılsa namaz bozulmaz. Avret sayılan yerlerin dörtte birinden fazla açılırsa namaz bozulmuş olur.

Namazda avret olan azanın dörtte birinden fazla açılmışsa, namazın geçerlilik şartlarından biri olan setri avret şartı yerine getirilmemiş olmasından dolayı namaz bozulmuş sayılacak ve bu namazı iade etmek, tekrar kılmak gerekir.

Kaynak: milligazete.com.tr

10 Ağustos 2018 - Aile & Yaşam

Muhabir Sezer Yılmaz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Mücahid - Son zamanlarda en çok aklıma takılan soru idi Allah razı olsun. Kaynağı ile paylaşırsanız makbule geçer.Selamun aleyküm.

Yanıtla . 9Beğen 10 Ağustos 22:55

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?