Son Dakika Haberleri

Günbegün eriyoruz!

TL'deki değer kaybı, yani devalüasyon her gün hızlanarak sürüyor... Cebimizdeki para, günden güne eriyor... Gerek iş dünyası, esnaf ve sanatkâr, gerekse de vatandaş zor günlerden geçiyor...

Haber albümü için resme tıklayın

Ekonomi, yüksek borç ve enflasyonla boğuşurken, yetmezmiş gibi bir de döviz kurlarındaki artış eklendi. TL, her gün biraz daha değer kaybederken, dış borç da “durduğu yerde” katlanıyor. Türkiye’nin 466 milyar dolar civarındaki brüt dış borcu, sırf “kur farkından” dolayı sene başından bu yana yaklaşık olarak 770 milyar lira arttı. Cebimizdeki para, “kur”a kurban gidiyor!

ABD ile yaşanan Papaz Brunson krizi sonrası varılan ön mutabakat neticesi ABD’ye giden Türk heyeti Washington’da görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerde somut herhangi bir ilerleme işareti bulunmaması piyasada yine tansiyonun yükselmesine neden oldu. Güne 6.30 seviyelerinden başlayan dolar, 5.50’ye kadar çıkarken, avro da 6,34’ü aşarak rekor kırdı.

Türk ve ABD heyetlerinin görüşmesi sonrası ABD Dışişleri Sözcüsünden gelen açıklamada, görüşmelerin devam ettiği ve Brunson da dahil ikili ilişkileri ilgilendiren birçok konunun ele alındığı ifade edildi. Türkiye tarafından gelen açıklamada ise Brunson’ın serbest bırakılmasının ABD’ye taahhüt edilmediği söylendi. Bu açıklamanın ardından TL’de kayıplar derinleşti.

Önceki akşam piyasaların kapanış saatlerinde 5.30 civarında olan dolar/TL, dün sabah yüzde 3’ü geçen yükselişle 5.50 seviyesine geldi. Avro ise 6.34 seviyesine çıkarak zirve yaptı. Diğer taraftan İngiliz Sterlini 7.0079’a kadar çıkarak rekor kırdı.

gunbegun-eriyoruz-1.jpg

DOLAR 5,50'Yİ BULDU

Dün çekilen bu fotoğraftaki rakamlar şimdiden eskidi... TL'deki değer kaybı hız kesmeden sürdü...

“BİR KISIM MEDYA” GÖSTERMİYOR!

Döviz kurundaki yükselişi, yani TL’nin devalüasyonunu havuz medyası “her nedense” görmezden geliyor. Yanlış ekonomi politikaları ve küresel gelişmeler neticesinde yaşanan devalüasyonu “döviz lobisi” gibi argümanlarla vatandaşa ulaştıran medya, öte yandan da “dolar, dolsa ne olur dolmasa ne olur” yaklaşımını pompalıyor. Halbuki, 2018 yılı başında 3,75 lira olan dolar, bugün itibarıyla 5,40 liraya ulaştı.

YÜZDE 46 DEVALÜASYON

TL’nin sene başından bu yana dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 46 oldu. TL, gelişmekte olan ülke paraları içerisinde “en çok değer kaybeden para birimi” unvanını da eline geçirdi. Üretimde gerekli hammaddeyi ithalatla temin eden ve enerji ithalatını da dövizle yapan Türkiye için dövizdeki en ufak artış, cebimizden daha fazla para çıkması anlamına geliyor.

10 Ağustos 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

04

Yusuf - Bayraktar döviz istiklal caddesi :D

Yanıtla . 0Beğen 10 Ağustos 09:20
03

diip - FAİZ İLE ALAKALI HADİSLER

(Helak eden yedi şeyden biri faiz almaktır.) [Buhari] (Yedi büyük günahtan biri faiz yemektir.) [Bezzar] (Faiz alana da verene de lanet olsun!) [Müslim] (Vücuduna dövme yapana, yaptırana, faiz alıp verene lanet olsun.) [Buhari] (Allahü teâlâ, dört kimseyi Cennete koymaz: Bunlar, devamlı içki içen, faiz alan, yetim malı yiyen ve ana babasına asi olandır.) [Hakim] (Faiz 73 kısımdır. En aşağısı, kişinin anası ile zina etmesi gibidir.) [Hakim] (Bir dirhem faiz alıp vermek otuz zinadan günahtır.) [Taberani] (Hep faiz yiyen sonunda fakirliğe düşer.) [İbni Mace] (Kıyamet yaklaştıkça, faiz, zina, ve içki çoğalır.) [Taberani]

"Faiz dünya gerçeği dersen" gerçeklerle yüzleşirsin

Yanıtla . 3Beğen 10 Ağustos 09:08
02

Hakan - Dolar endeksini araştırınca kaç zamandır deper kazanmayan dolar karşısında bizim paramızın değerinin düştüğünü göreceniz. Ama son dönemde dünyadaki gelişmelerle dolarda değer kazanınca dola oldu 5.73. Ekonomimizdeki ithalat ihracat dengesi düzelsin herşey düzelir. Aldığın çok sattığın az ve çoğu değersiz olunca böyle yumuşak ekonomin olıyor. Birde hollanda gibi ihracatının ithalatından çok olduğu ülkelerle bir dargın bir barışık olmasak dahada iyi oluruz.

Yanıtla . 1Beğen 10 Ağustos 09:05
01

Okur - Milli gazete gibi Allah korkusu taşıyan basın yayın kuruluşları tabiki dolara ,ekonomiye ,bu rezil gidişata kayıtsız kalamaz.Havuz medyası ismiyle müsemma basın (!) Allahtan değil Kuldan korktuğu için tabiki görmezden gelecek .Allaha hesap vereceklerı hiç akıllarına gelmiyor aynı korktukları o zat gibi.

Yanıtla . 3Beğen 10 Ağustos 08:01

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 2019 yılı için belirlenen asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz?