Reklamı Kapat

AKP'li Mustafa Şentop: Tren kazası önergesi acıları istismar etmektir

Ak Parti Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop, Tekirdağ Çorlu'da 25 kişinin öldüğü tren kazasıyla ilgili verilen soru önergesi için "Bu acıları istismar etmektir" yorumunu yaptı.

Büyütmek için resme tıklayın

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde düzenlenen 'Alışveriş Fuarı'nın açılışına katılan TBMM Başkanvekili ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, 8 Temmuz'da meydana gelen, 25 kişinin öldüğü, 340 kişinin de yaralandığı tren kazasıyla ilgili titiz çalışma yürütüldüğünü söyledi.

CHP ve İYİ Parti'nin konuya ilişkin verdiği araştırma önergelerine değinen Şentop, şöyle konuştu:

"Bu konuda milletimiz müsterih olsun. Tren kazasıyla ilgili gelişmeleri, hem adli bakımdan hem de yapılan soruşturmayı ilk günden itibaren yakından takip ediyoruz. Bu konuda herhangi bir kusur ve bir yanlış ortaya çıkarsa gerekenin yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın. Bazı milletvekillerimiz yeni, araştırma önerisi ya da grup önerisi nedir; bunu bilmeyebilirler. Bazı vekillerimiz eski olduğu halde bilmeyebilir. 1 gün önce İYİ Parti, 1 gün sonra da Cumhuriyet Halk Partisi bu konuyla ilgili tren kazasıyla ilgili vermiş oldukları araştırma önergelerinin öne çekilmesiyle ilgili parti grup önerisi verdiler. Meclis'te yapılan görüşme, tren kazasıyla ilgili bir araştırma önergesi görüşmesi değil. Bu araştırma önergesinin sırasıyla ilgili bir görüşmeydi.

'MECLİS BİR GÜNDEM BELİRLEMİŞ…'

İYİ Parti'nin de Cumhuriyet Halk Partisi'nin de önergesi bu. Ben, size bu anlamdaki istismarı ifade etmek için süreci söyleyeyim. Diyelim ki bu kabul edilmiş olsaydı, önerge kabul edilmiş olacaktı. Cumhuriyet Halk Partisi'nin önergesi çarşamba günü verildi. Meclis ise bir gündem belirlemiş, o gündem mevcut görüşülerek, biraz uzatılmış. Başka gündem yok. Meclis 1 Temmuz itibarıyla Anayasa gereği tatile giriyor. Dolayısıyla araştırma ile ilgili önerge öne alınsaydı bile arkasından bir araştırma önergesi görüşmesi yapılması gerekecekti. O da kabul edilirse araştırma komisyonu kurulacaktı. Tüm bunların Meclis tatile girdikten sonra gerçekleşmesinin mümkün olmadığını bu grup önerisini veren İYİ Partili arkadaşlardan bilenler var, Cumhuriyet Halk Partisi'nden bilenler var."

'TRİBÜNLERE YÖNELİK BİR HAREKET'

Kazanın ortak acı olduğunu vurgulayan AK Parti'li Şentop, şöyle devam etti:

"Burada yapılmak istenilen ki bu milletimizin ortak acısıdır; bu acıları istismar etmektir. Şu anda onunla ilgili adli soruşturma devam ediyor. Bu konuyla ilgili 6 savcımız görevlendirildi ve idari soruşturma da sürdürülüyor. Bazı bulgular var, bazı konuların daha da derinleştirilmesi gerekiyor. Bununla ilgili şu anda bizim açıklama yapmamız mümkün değil. Bir şeyi daha ifade etmek isterim. Anayasamızda çok açık bir hüküm var. Yürütülmekte olan soruşturma ve kovuşturma aşamasındaki konularla ilgili Meclis'te araştırma önergesini bir kenara bırakalım, söz talep edilip, konuşma bile yapılamaz, diyor. Anayasada böyle bir hüküm de var. Dolayısıyla bu sadece tribünlere yönelik bir harekettir. Biz bunu bildiğimiz için bunlar da bunu bildiği için aslında yapılan şey bir yanlışın bir suistimalin önlenmesiydi. Bu konuda milletimiz müsterih olsun, tren kazasıyla ilgili gelişmeleri hem adli bakımdan hem de yapılan soruşturmayı ilk günden itibaren yakından takip ediyoruz. Bu konuda herhangi bir kusur ve bir yanlış ortaya çıkarsa gerekenin yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın."

31 Temmuz 2018 Tekirdağ- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Uğur - Kim ölürse ölsün araştırılmasın, soruşturulmasın. Herkes sussun. Nasıl bir ülke olduk????

Yanıtla . 4Beğen 31 Temmuz 17:19

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?