Reklamı Kapat

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan sert açıklamalar: Seçimler meşru değildir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Eren Erdem'in tutuklanması, 15 Temmuz ve Adil Öksüz konularını gündeme alan Kılıçdaroğlu, kürsüden seçimlerin meşru olmadığını açıkladı.

Son Dakika! MSB duyurdu, şehit sayısı 6'ya yükseldi
Haber albümü için resme tıklayın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Eski CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem'in tutuklanması, Yargı, 15 Temmuz, Adil Öksüz, 24 Haziran seçimlerinin meşruiyeti hakkında önemli açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, siyasi kariyerinin en sert açıklamalarından birini yapıyor. 

Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Eren Erdem’in davası neden öne çekildi?"

"Eren Erdem diğer milletvekilimiz, milletvekiliyken hakkında soruşturma açılmıştı, açılabilir. 29 Haziran’da gözaltına alındı, tutuklandı. Normalde davası 19 Eylül 2018’deydi. Neden öne çekildi? Niçin hangi gerekçeyle? Nereden talimat aldılar, kimden talimat aldılar?"

"Dokunulmazlığı kalktıktan sonra tam 39 kez yurtdışına gitti ve geldi. Hem neden kaçsın? Dokunulmazlığı kalkıyor ve tutukluyorlar. Neden?"

"Eren Erdem’in yazdığı kitapların tamamı FETÖ’nün Türkiye için ne kadar tehlikeli olduğunu anlatmaktır. Türkiye’de yargının ne kadar tehlikeli olduğunu göstermek için bu örneği verdim."

"Karar gazetesinin sahibi bir mesaj gönderiyor Eren Erdem’e. Bana Turgay Oğur vasıtasıyla ulaştılar. Vergi borcumu kapatacaklar. Senin hakkında bazı suçlamalar yapmamı istiyorlar. Efendim sen neden gizli tanığı açıkladın?"

"Yargının içinde bulunduğu perişan hali ben hepinizin bilgisine sunuyorum. Ama hiçbir hakim unutmasın, nereye giderseniz gidin, sizi takip etmek ve teşhir etmek benim boynumun borcudur."

"Sanıyorlar ki biz öyle baskı kurdukça, vekilleri hapse arttıkça, ağır para cezaları verdikçe Kılıçdaroğlu geri adım atacak. Sizin feriştahınız gelse geri adım atmayacağım. Her ortamda ve her yerde hakkı ve hukuk savunacağım. Dava benim şahsımın davası değil."

"Adalet istiyoruz. Hakkı ve hukuku istiyoruz. Cübbeni çıkaracaksın, kanaat nasıl verilir herkese göstereceksin."

"Anayasa Mahkemesi kararını uygulamayan, anayasa mahkemesi de kimdir diyen hakimi Yargıtay’a atadılar. Yargıtay için yüz karası! Peki yarın bir gün biri çıkıp derse ki ben Yargıtay’ı tanımıyorum, o zaman ne olacak? Türkiye’nin geldiği durum budur?"

"Hepimizin son derece dikkatli davranması lazım. Adaletin olmadığı bir ülke, Türkiye.""

"Çorlu'daki tren kazası: konuyu TBMM’ye getireceğiz"

"Tekirdağ Çorlu’da bir tren kazası yaşadık. 318 yararlımız var. Derhal bölgeye bir heyet gönderdik. Araştırmalarını yaptılar, bir rapor hazırladılar. Yarın bu raporu kamuoyuyla paylaşacağız. Ama önce şunu ifade etmek isterim. Ulaştırma Bakanı hemen bir açıklama yapıyor. Aşırı yağışla menfezle ray arasındaki açıklık vs. Menfez ile ray arasındaki açıklık yağmurdan kaynaklanmıyor. Bütün bunların araştırılması lazım. Önümüzdeki süreçte konuyu TBMM’ye getireceğiz. Bütün yönleriyle araştırılmasını isteyeceğiz."

"Sen eleştiriye tahammül edeceksin kardeşim"

Değerli arkadaşlarım, adalet yok, hukuksuzluk var diyoruz. Ortadoğu Teknik Üniversitesinin bir geleneği var. Mezun olanlar ellerinde karikatürler ya da vermek istedikleri mesajlar vardır. Velileri de karşı da çocuklarını izlerler. Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden biridir. Kamuda ve özel sektörde çalışan binlerce ODTÜ mezunu vardır. Ve bunlar başarıyla görev yapıyorlar. ODTÜ’de öğrenci olmak başlı başına bir ayrıcalıktır.

Ortadoğulular taşıdıkları pankartların hiçbirisinde şiddet yoktur, hakaret yoktur. Ancak zeka vardır. Ama zeki değilsen, ben sana ne söyleyeyim kardeşim. ODTÜ’de herkes birbirine hocam der. Kantincisi de hocam der. Çünkü kimse kimseden üstün değil, herkesin birbirinden öğreneceği şeyler vardır. Ayrıca ne reise ne de başkana tahammül ederler.

Değerli arkadaşlarım Penguen dergisinde 13 yıl önce yayınlanan bir karikatürü taşıyor ODTÜ’lüler. 13 yıl önce yargılanmış, beraat edilmiş. Kararı veren hakim hukukun üstünlüğüne göre karar vermiş. ‘’İncitici, endişe verici de olabilir.

Hitler de böyleydi, eleştiriye tahammül edemezdi. Sen eleştiriye tahammül edeceksin kardeşim. Bak koyuyorum Twitter hesabına, ne yapacaksın bakalım.

Niye kontrollü darbe dedik biz buna? Darbenin olacağı biliniyordu

Gelelim ana konumuza; 15 Temmuz 2016 darbesinin ikinci yıl dönümünü andık. Dedik ki 15 Temmuz 2016 halkın destanıdır dedik. Bilal’e anlatır gibi anlatayım. İki 15 Temmuz var, bir halkın 15 Temmuz’u, iki sarayın 15 Temmuz’u. Halk direnme hakkını kullanıyor, parlamento direnme hakkını kullanıyor. Direndiler darbeye karşı. Bu darbe girişimini püskürttüler. Gazi Meclis’in şanına uygun olarak mücadele ettiler. Bu 15 Temmuz direnme hakkını kullanan halkın bir destandır. Bizim desten dediğimiz budur. Bir de sarayın 15 Temmuz’u var. Sarayın 15 Temmuz’u ise halkın direnme hakkını, sarayın çıkarları için kullanan sarayın 15 Temmuz’udur. Ne zaman gerçekleştirmiştir? 20 Temmuz’da. İki konuyu halka çok iyi anlatmamız lazım, çok iyi. İki ayrı 15 Temmuz var, halkın 15 Temmuz’u sarayın 15 Temmuz’u.

Niye kontrollü darbe dedik biz buna. Darbenin olacağı biliniyordu. Aksini söyleyen bir kişi yok.

Önlenmedi darbe. Önlenmedi. Önlenebilirdi. Önlenmedi. Darbenin geleceği biliniyorsa önlenmesi gerekirdi.

Sonuçlarından yararlanıldı. Adil Öksüz’ün adının TV’lerde ve pek çok yerde ben dile getirdim. Kim bu Adil Öksüz? 15 Temmuz akşamı Adil Öksüz’ü diğerleriyle beraber göz altına aldılar. FETÖ’nün imamı olduğu 2008’den beri biliniyor. 8 yıl önceden. Nereden öğreniyoruz biz bunu? Savcıların iddianamelerinden öğreniyoruz.

Defalarca ABD’ye gidip geliyor Amerika’ya Adil Öksüz. Herkesin dikkatini çekiyor. Devletin de dikkatini çekiyor. Eğer MİT ben Adil Öksüz’ün kim olduğunu bilmiyordum, 15 Temmuz’da öğrendik diyorsa hemen kapatmak lazım.

Başka? Yakalanıyor, herkes kelepçeli, Adil Öksüz serbest. Herkese ters kelepçe takılmış

Ortalık toz duman, bir Başbakanlık Müşaviri Ali İhsan Sarıkoca Adil Öksüz’le görüşüyor. Kimsin sen? İstihbaratçı değilsin, komutan değilsin. Senin orada ne işin var? Kim buna izin veriyor, nasıl izin veriyor, ne görüşülüyor orada? Sarayın 15 Temmuz’unun ne kadar karanlık olduğunu herkesin bilmesini isterim.

Adil Öksüz’de GPS cihazı vardır, yönünü tayin edebilir. İthal edilmiştir bu cihaz. GPS cihazını Türkiye’ye kim ithal etti? Kimin ithal ettiğini bulursanız, Adil Öksüz’ün kimin adamı olduğunu bilirsiniz.

Yine o gece bu söylediğim de emniyetteki arkadaşına der ki bu Öksüz kimdir? Öksüz’ün FETÖ’nün hava kuvvetleri imamı olduğunu söyler. Bu da iddianamelerden.

Değerli arkadaşlarım, TBMM Araştırma Komisyonu kuralım, bütün ayrıntıları millet öğrensin dedik. 250 kişinin kanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakasındadır.

Parlamentoda komisyon kuruldu, darbe nasıl oldu? Değerli arkadaşlarım komisyona gelmesi gereken iki önemli kişi var. MİT müsteşarı ve Genelkurmay Başkanı. Erdoğan talimat veriyor, sakın gitmeyin!

Biz o karanlık mücadeleyi ortaya çıkartmak için bütün gücümüzle mücadele ettik, Erdoğan engelledi. Niye engelliyor? Gelecekler, anlatacaklar. Savcı soruşturma yapmak istedi, darbeyle ilgili. Ne Akar, ne Fidan savcıya gidip ifade vermediler. Peki ne yaptı Savcı ısrarcı olunca? Bulundukları makamlara gidelim, orada ifadelerini alalım dediler, yaptıkları tek şey görevden almak oldu.

Daha başka bir şey, darbeden önce Abdullah Kot isminde biri darbe yapacakların tamamının isimlerini veriyor. Bir devlet diyebilir mi benim bilgim yok diye. Kod adı da belli, Abdullah. Aslında bekliyorlar, darbe yapılsın. Karşı darbe yapalım. Son derece bilinçli bir hareket. Darbe günü O.K isimli birisi, MİT’e gidiyor. Darbe yapılacağını söylüyor, saat 14’te. Akşam darbe yapılacak, neden önlem almadılar? Savcı soruyor Ö.K’ya, ‘’Sen MİT’te darbe yapılacak lafını kullandın mı? Evet, söyledim diyor.’’

Darbenin önemli isimleri sivil imamları, Nurettin Oruç, Harun Biniş, Kemal Batmaz, Adil Öksüz. Bunlar takip ediliyor. Hangi evde toplandıkları da biliniyor. Takip ediyorsan, evde toplanıyorlar. Neden o tutanaklar açıklanmıyor? Hangi gerekçeyle? Halkın 15 Temmuz’uyla sarayın 15 Temmuz’u arasında ciddi farklar var.

İşkence yapacağız ve tutulanları adil yargılamayacağız diye BM Türkiye adın götürüp bir dilekçe verdi, işkence yapacağız diye götürüp dilekçe verdiler.

Demokrasilerde sandık önemlidir ama tek başına demokrasinin gerekçesi değildir. Tek başına bir seçime meşruiyet kazandırmaz. Evet bunu söyledim, inanarak söyledim. Beni eleştirdiğiniz zaman, 82 anayasası yüzde kaçla kabul edildi, %92'yle. 82 Anayasası meşru muydu? 

# CHP İLE İLİŞKİLİ:
# KEMAL KILIÇDAROĞLU İLE İLİŞKİLİ:

17 Tem 2018 - 14:15 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

05

EMMİ - DİKTATÖRLÜK DİYORSUN BAŞKANLIĞA PEKİİİİ SEN NEDEN ELEŞTİRİYE VE KURULTAYA TAHAMMÜL EDMİYORSUN KOLTUK SEVDALISINI İŞİYOK DİYORSUN AMA SEN OLTUĞA YAĞPIŞTIN BİR DE ÜSTÜNE AYAKKABI PENÇESİ GİBİ ÇİFT DİKİŞ GİTTİN NE BIRAKIYORSUN NE TAHAMMÜL EDİYORSUN BU ÜLKEDEKİ TEK DİKTATÖR SENSİN O ADAM PARTİ KURUCUSU AMA SEN SEÇİMLE Kİ HİLELİ KASET SEÇİMİYLE YAHUDİLERİN OYUNUYLA GELDİN SEN BAYKALDAN DAHA BETER BİR KUKLASIN

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 18 Temmuz 10:23
04

Burhan - nasıl oldu bu adam ilk defa iyi bir muhalefet yapıp doğruları dedi

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 18 Temmuz 00:04
03

Omosay - Kardeşim Kemal Kılıçdaroğlu nun hayatı, ideolojisi, siyasi faaliyetleri, despotluğu, illada parti başkanlığını kimse alamaz diyor olabilir. CHP de bunlar nevi şahsına munhasır işler, ama adamın söyledikleri yenilir yutulur cinsten değil, somut gerçeklerde var, her şeyin cılkı çıkmış, para her şeyin, güç her şeyin egemeni olmuş, inancımız amentümüz yozlaşmış, Kemal Kılıçdaroğlu bile adaletten bahsediyor, ne zaman uyanacağız, inanın ülke elden kayıp gidiyor, ABD Başkanının en iyi anlaştığı kişiyi geçen gün söylemişti. Trumpla en iyi andlaşan demek ki halkla en iyi anlaşan mıdır. yada halk anlamıyor mu, bilemiyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Temmuz 20:01
02

Abuzer - sen de olmasan bu konuları gündeme yüksek sesle getirecek kimse yok

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Temmuz 17:15


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?