Son Dakika Haberleri

Başvurular için geri sayım başladı

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı 18 Temmuz'da başlıyor. 9 Eylül'de ÖSYM tarafından düzenlenecek olan sınav, 80 soru, 180 dakikadan oluşuyor.

Haber albümü için resme tıklayın

YDS sonbahar dönemi başvuruları için kısa bir süre kaldı. 6 gün sonra başlayacak olan başvuru süreci, 26 Temmuz'da sona eriyor. 

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı, katılım sağlayan adayların hem yükseköğretim hem de bazı kamu kurumlarında görev alabilmeleri açısından önem arz ediyor. 4 Ocak 2013 tarihli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik gereğince ÖSYM tarafından düzenlenen sınav, başarılı olmaları durumunda kamu personellerinin de yabancı dil tazminatı alabilmelerini sağlıyor.

YDS, yüksek linans programlarına başvuru yapabilmek, katılım sağlayabilmek açısından da önemli bir kriter. Hem lisans programı mezunları hem de lisans programlarında okuyan öğrenciler da bu nedenle sınava katılım sağlayabiliyorlar. Ancak her üniversitenin yüksek lisans programına öğrenci alımı esnasında YDS'yi bir kriter olarak baz almadığını ekleyelim. 

Doçent adaylarıyla doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adaylar da dil yeterliliğinin sağlanabilmesi amacıyla YDS'ye girebilecek. Doçent adaylarının 65 ve üzerinde puan  alması gerekirken, doktora ve sanatta yeterlilik çalışmasına başvuracak adaylar için 55 ve üzerinde puan almaları yeterli olacak. 

sym-yds-2018.jpg?

Kamu Kurumlarının alımlarına başvuru yapacak olan KPSS A Grubu kadroları için de YDS şartı aranmaktadır. KPSS A Grubu adayları için belirlenen sabit bir puan şartı olmamakla birlikte her kurum alımlar esnasında YDS için farklı seviyelerde puan şartı arayabilmektedir.

Sınav süresi ve soru sayısı

9 Eylül tarihinde uygulanacak olan sınav, bu sene ilk defa 81 ilin tamamında düzenlenecek. Bu sayede adaylar sınava girebilmek için şehir değiştirmek zorunda kalmayacak.

Saat 10:15'te başlayacak olan sınav, 180 dakika sürecek. Adaylar sınav ücreti olarak 100 TL ödeyecek. Adayların başvurularını online olarak değil de, ÖSYM merkezleri tarafından yapması durumunda 5 TL başvuru hizmeti ödeyecekleri bilgisi de, başvuru kılavuzunda yer alıyor.

YDS geç başvuru tarihi 8 Ağustos 

ÖSYM tarafından son 2 yıldır uygulanan geç başvuru tarihi, normal başvuru süreci içerisinde başvurularını herhangi bir sebepten dolayı gerçekleştiremeyen adaylar için iyi bir fırsat. 

Başvurularını 18-26 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştiremeyen adaylar için son gün 8 Ağustos. Sınav ücretinin başvuru işlemiyle aynı gün gerçekleştirecek. Adaylardan başvuru ücreti olarak 150 TL alınacak. Ayrıca geç başvuru gününde adaylar, sınav ücretlerini ATM'ler üzerinden değil, ÖSYM'nin online sistemi üzerinden gerçekleştirecekler. 

# YDS İLE İLİŞKİLİ:
# ÖSYM İLE İLİŞKİLİ:

12 Temmuz 2018 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 2019 yılı için belirlenen asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz?