Son Dakika Haberleri

Benzin fiyatları ile motorine zam geliyor!

17 Mayıs tarihinden bu yana alınan karar ile Özel Tüketim Vergisi'nde yapılan ayarlamayla gelen zamlar pompa fiyatlarına yansıtılmayan benzin fiyatları ile motorine zam geliyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Akaryakıt fiyatlarına Bakanlar Kurulu'nun 17 Mayıs'ta aldığı karar ile pompa fiyatları sabit tutuluyor. Petrol fiyatları ya da dolar kurunda yaşanan artışlar nedeni ile gelen zam, Özel Tüketim Vergisi'nde yapılan ayarlama ile pompaya yansıtılmıyor. Akaryakıt sektörü ise ürünlerin temininden son kullanıcıya ulaştırılmasına kadar maliyet ve kârlarını içeren marjlarında artış istiyor.

ÖTV indirimi ile pompaya yansımayan benzin ve motorin fiyatlarını etkiliyebilecek önemli bir talep gündeme geldi. Habertürk'ün haberine göre akaryakıt sektörü, petrol ürünlerin temininden ve son kullanıcıya ulaştırılmasına kadar maliyet ve kârlarını içeren marjlarında artış istiyor.

Sektör temsilcileri bu konudaki talebini Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) da iletti. Sektör kaynakları, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'dan randevu istediklerini belirterek "nakliye, işçilik ve cari harcamalarımız arttı. Marjlarda düzenleme yapılmalı" açıklamasında bulundu.

EPDK, akaryakıt dağıtım şirketleri ile bayi marjlarını belirlerken referans ülkeler Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya'ya bakıyor. EPDK, bu ülkelerin ortalamasını referans alarak, Türkiye'deki bayi marjlarının beli bir düzede oluşmasını sağlıyor. Hâlen, dağıtım şirketi ve bayi payı, litre başına benzin ve motorin fiyatlarında toplam 55-60 kuruş düzeyinde seyrediyor.

Akayakıt sektörünün istediği marj artışı EPDK tarafından arttırlırsa bu da benzin ve motorin fiyatlarında zam anlamına geliyor.

12 Temmuz 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

04

Stuttgart - Haberde yanlış bir durum yok.

Yanlız insanımızda alerji olduğu için doğru olsa bile solcu, sözcü gazeteleriyle aynı haberi duymak istemiyor.

Yanıtla . 0Beğen 13 Temmuz 22:06
02

Erdem - Milligazetem; sen farklısın hakkın sesi, soluğusun. Senin parolan ''hak heldi batıl zail oldu'' ayetidir. Lütfen haberleri diğerlerinin ağzıyla yapmayınız, Farkımızı ortaya koymalıyız. Bu haberde örneğin, döviz fiyatları vb kaçınılmaz olan zamlar için kamuoyunda meşruiyet kazandıracak birer mazerettir. Devletler petrol anlaşmaları yaparken sabit kur sistemini kullanır. İkincisi ise yine ham petrol varil fiyatlarında da anlaşmanın süresi, ticari kapasitesi, uluslararası dengeler gözetilerek sabit bir fiyatta anlaşılır. Bu, spekülasyonlar ile ülke ekonomilerinin çalkalanmasını engellemeye yönelik alınış tedbirdir. Yani hükumetlerin petrole zam yapmak için ürettikleri ''kur baskısı ve ham petrol fiyat değişimi'' tamamen yalandır. Örneğin, doğru olsaydı yıllar önce ham petrol varil fiyatı iki katıyken şimdilerde yarı yarıya düşmesine rağmen herhangi bir pompa çıkış fiyatında düşüş görülmemiştir. aksine sürekli yükselmiştir.

Yanıtla . 2Beğen 13 Temmuz 09:36
03

Sa - @Erdem 02 nolu yoruma cevabı: Çünkü dolar üç katına çıktı

Yanıtla . 0Beğen 13 Temmuz 19:27
01

Hacı - gelirimizde o ülkelerin ortalaması olsaydı bu düzenleme adil olabilirdi, yazık.

Yanıtla . 4Beğen 13 Temmuz 00:11

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 2019 yılı için belirlenen asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz?