Son Dakika Haberleri

Metin Feyzioğlu'ndan Soma davası açıklaması

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Soma davası kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Soma davası kararını değerlendirdi.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde açıklanan Soma davası kararlarıyla ilgili Aydınlık'a konuşan Feyzioğlu, "HSK yaz kararamesiyle heyeti değiştirdi. İnsanlar eski heyete güvenmişti. Madenci yakınları şunu diyordu, beraat kararı da olsa bu heyet versin" ifadelerini kullandı.

Feyzioğlu'nun Soma kararı değerlendirmesi şu şekilde:

“Türkiye'de bulabileceğimiz en iyi uzmanlara iki rapor hazırlattık. Gördük ki ihmalleri saymakla bitirmek mümkün değil. Bu kadar çok ihmalin üstüste yığılması ancak üst denetim katından buna yönelik verilmiş talimatlarla sözkonusu olabilir. Demek ki insan hayatından tasarruf edilerek elde edilecek karın artırılması istenmiş. Bu sebeple yöneticiler hakkında muhtemel kasıtla (olası kast) adam öldürmekten mahkumiyet kurulması gerekiyordu. İddianamedeki talep de bu yöndeydi. Ancak duruşmada savcı iddiasını taksirle adam öldürmeye çevirdi. Mahkeme de bugün tutuklu olan beş sanık hakkında kimini basit taksir kimini bilinçli taksir olmak üzere tedbirsizlikle adam öldürmekten mahkum etti. Bazılarının cezasını artırdı bazılarına indirim uyguladı. Madenin sahibi olarak görülen Alp Gürkan'ın yönetici olan oğlu Can Gürkan hakkında basit taksirdir dedi. Üst sınırda hüküm kurarak 15 yıl mahkumiyet verdi. Madenin üst yöneticileri konumundaki kişiler hakkında 22 yıl ceza verdi. Maden sahibi Alp Gürkan'ın beraatine hükmetti.

'HSK YAZ KARARAMESİYLE HEYETİ DEĞİŞTİRDİ'

Bu cezaların isyan yaratmasının sebebi şu; bir buçuk yıl kadar önce dosya tekemmül ettikten sonra duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasını vermek üzereydi. Duruşmaya ara verildi. Kısa süreli aradan sonra salona giren savcı mütalaamı tekrar gözden geçireceğim dedi. Deyiş o deyiş. Yaklaşık beş ay mütalaa vermedi. 2017 Haziranına geldik. HSK yaz kararamesiyle heyeti değiştirdi. İnsanlar eski heyete güvenmişti. Madenci yakınları şunu diyordu, beraat kararı da olsa bu heyet versin. Biz onların adalatine güvendik. Gerçekten de eski heyet madenin içine de girip keşif yapmıştı. Olaydan kurtulan madencileri doğrudan dinlemişti. Ceza muhakemesinde kural, duruşmayı baştan sona yapan delilleri bizzat elde eden hakimlerin hüküm vermesidir. Bu bazen imkansızlıklar sebebiyle mümkün olmayabilir. Ancak bu olayda hüküm verilmesine çok az kalmışken yapılan değişiklik bir zorunlukla izah edilemez. HSK bu en temel kuralı gözetmediği için kamu vicdanı yaralanmıştır.

Beni burda asıl ilgilendiren şirkette üç kuruş maaşla çalışanlardan ziyade parayla her zaman dediklerini yaptırabilecek güce sahip olan üst yöneticilerin sorumluluğunun tespit edilmesi.”

11 Temmuz 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 2019 yılı için belirlenen asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz?