Reklamı Kapat

Bilanço ağırlaştı

Tekirdağ’daki tren faciasında ölü sayısı 24’e çıkarken yaralı sayısı ise 318 olarak açıklandı.

Türkiye, dün akşam Tekirdağ’ın Muratlı ile Çorlu ilçeleri arasındaki Sarılar Mahallesi’nde yolcu treninin 5 vagonunun raydan çıkması sonucu meydana gelen faciayla sarsıldı. Sabaha kadar sürdürülen arama- kurtarma çalışmalarının ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, tren faciasında 24 kişinin öldüğünü açıkladı.

2 MAKİNİST GÖZALTINDA

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı geniş kapsamlı soruşturma kapsamında trenin makinistleri Halil Altınkaya ile Suat Şahin, tedbiren gözaltına alındı. Ayrıca kaza bölgesine Ankara’dan bilirkişi heyeti gönderildi.

TÜRKİYE, dün akşam Tekirdağ’ın Muratlı ile Çorlu ilçeleri arasındaki Sarılar Mahallesi’nde yolcu treninin 5 vagonunun raydan çıkması sonucu meydana gelen faciayla sarsıldı. Sabaha kadar sürdürülen arama- kurtarma çalışmalarının ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, tren faciasında 24 kişinin öldüğünü açıkladı. Yaralanan 318 kişiden 194’ünün ayakta tedavi edildiğini, 124’ünün ise çeşitli hastanelerde tedavisinin sürdürüldüğü bildirildi. Çorlu Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybeden 14 kişinin cenazeleri, yakınlarına teslim edilirken, 8 kişinin cenazeleri de İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Edirne Uzunköprü ile İstanbul Halkalı seferini yapan 12703 No’lu yolcu treni, dün saat 15.40’ta Uzunköprü’den hareket edip, Kırklareli’nin Pehlivanköy, Lüleburgaz ile Tekirdağ’ın Muratlı ilçeleri istasyonlarından yolcu aldı. Toplam 362 yolcu ve 6 kişilik personelle İstanbul’a giden tren, saat 17.20 sıralarında, Muratlı ile Çorlu arasındaki Sarılar Mahallesi mevkiine ulaştı. Yolcu treninin, buradaki bir menfezin üzerinden geçişi sırasında facia meydana geldi. Trenin lokomotifinin ve ilk vagonunun geçişinden sonra menfezin altındaki toprak kayması sonucu raylar boşlukta kaldı, trenin ilk vagonundan sonraki diğer 5 vagonu, raylardan çıkarak, araziye devrildi.

CAN PAZARI

Vagonların patlama sesini andıran gürültüyle devrilmesi üzerine çevrede bulunan köylüler, olay yerine koşup, kazazedelere yardım edebilmek için seferber oldu. Kaza bölgesine araçların girememesi üzerine köylüler, traktörlerle gelerek, yaralılara müdahale etmeye başlarken, bölgeye çevre il ve ilçelerden çok sayıda sağlık ve arama- kurtarma ekibi sevk edildi.

Yaralılar, köylülerin traktörleriyle ambulansların bulunduğu bölgelere taşınarak, buradan da hastanelere sevk edildi. Yaralılar, köylülerin traktörlerle yaptıkları bu yardımların, ölü sayısının artmasını engelleyen en büyük etken olduğunu söyledi. Ekipler, yoğun yağmur nedeniyle çamurla kaplanan tarlalar ile rayların üzerinden kilometrelerce yürüyerek, kaza bölgesine ulaşabildi.

Çorlu Kaymakamlığı’nda Tekirdağ Valiliği Kriz Yönetim Merkezi oluşturulurken, kazanın ilerleyen saatlerinde Sağlık Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait hava ambulansları kullanılarak, kalan yaralılar da hastanelere taşındı.

DEVRİLEN VAGONLAR VİNÇ VE ÇELİK HALATLA KALDIRILDI

Kaza bölgesinde AFAD, UMKE, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ve sağlık ekiplerinin AKUT Arama Kurtarma Derneği ile belediyelere ait iş makineleriyle yaptığı çalışmalar, bugün sabah saatlerine kadar sürdürüldü. Yaralıların tümünün hastanelere gönderilmesi sonrası askerler de devreye girdi. Bölgeye vinçler ve askeri zırhlı araçlar getirildi.

Devrilen vagonlar, vinç, iş makinesi ve çelik halat kullanılarak, kaldırıldı. Vagonların altından bazı yolcuların cenazeleri çıkarıldı. Kaza yeri ile köy yolu arasındaki tarlaların 20- 30 santimetre balçıkla kaplanması nedeniyle cenazeler, zırhlı personel taşıyıcıyla nakledildi. AFAD, jandarma ve Türk Kızılayı ekiplerinin de destek verdiği çalışmalar, bugün saat 06.00’da sona erdi. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) görevlileri ise hasar oluşan raylarda onarım çalışması başlattı.

Çalışmaların ardından aşağı doğru ittirilerek ulaştırılan hasarlı vagonların kaldılırıp, götürülmesi için de çalışma başlatılacağı bildirildi.

AKDAĞ: 24 ÖLÜ

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile Anayasa Komisyonu Başkanı, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, gece önce olay yerine gelip, incelemelerde bulundu.

Bakanlar, daha sonra Çorlu ve Tekirdağ il merkezindeki hastanelere geçerek, yaralıları ziyaret edip, durumları hakkında bilgi aldı. Bakanlar, Çorlu Kaymakamlığı’nda oluşturulan Tekirdağ Valiliği Kriz Yönetim Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Yardımcısı Akdağ, arama- kurtarma çalışmalarının bugün saat 06.00 sıralarında sona erdiğini ve kazada 24 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Akdağ, “8 Temmuz 17.20 sıralarında Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde aşırı yağış nedeniyle menfez altı toprak kayması sonucu bir tren kazası meydana geldi. Bu kaza elbette hepimizi büyük bir üzüntüye sevk etti. Bu kazada arama ve kurtarma çalışmaları 9 Temmuz 2018 saat 06.00 itibariyle tamamlanmıştır. Kaza sonucunda 24 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Hastanelere müracaatı gerçekleşen vatandaşlarımızın tedavileri de devam etmektedir. Hasta yakınları Sağlık Bakanlığımızın 184 numaralı telefon hattından hastanedeki vatandaşların durumlarıyla ilgili bilgi alabilirler. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet temenni ediyoruz. Yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyoruz. Yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz” dedi.

ARSLAN: SON KONTROL NİSANDA YAPILDI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da bu tip projelerde gerekli geometrik kontrollerin yapıldığını söyledi. Arslan, “Adli ve idari soruşturma titizlikle devam ediyor. Konuyla ilgili bir eksik varsa elbette ki ortaya çıkacaktır. Ancak şunu ifade etmek isterim bu tip projelerde belli yıllarda yapılan geometrik kontroller var. Yılda 1 kez yapılması gereken geometrik kontroller, en son nisan ayında yani yakın bir tarihte yapılmış. Yol boyunca bizim tren teşkil elemanlarımız ve şeflerimiz kontrollerini yapar, onu da ilgili mercilere bildirirler” diye konuştu.

BÜYÜK ACI YAŞADILAR

Öte yandan cenazelerin kaldırıldığı Çorlu Devlet Hastanesi önünde büyük acı yaşandı. Yakınlarını kaybedenler, morgun kapısında toplanırken, kazazedelerin yakınlarının feryatları ise yürekleri dağladı. Morg önünde cenaze araçlarının da sıralandığı görüldü. Hastanede bulunan 8 cenaze, İstanbul Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi. Hastaneye çeşitli bölgelerden gönderilen adli tıp uzmanlarının yaptığı otopsilerin ardından ise 14 kişinin cenazeleri ailelerine teslim edildi.

2 MAKİNİST GÖZALTINDA

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde meydana gelen 24 kişinin öldüğü 318 kişinin de yaralandığı tren kazasıyla ilgili Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı geniş kapsamlı soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında trenin makinistleri Halil Altınkaya ile Suat Şahin, tedbiren gözaltına alındı. Ayrıca kaza bölgesine Ankara’dan bilirkişi heyeti gönderildi.

UZUNKÖPRÜ BELEDİYESİ ÖLENLERİN İSİMLERİNİ AÇIKLADI

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 24 kişinin öldüğü 318 kişinin de yaralandığı tren kazasının ardından trenin kalkış noktası olan Edirne’nin Uzunköprü ilçesi belediyesi, sosyal medya hesabından ölenlerin isimlerini açıkladı.

Listeye göre ölenlerin 12’si Uzunköprü, 2’si Kırklareli’nin Pehlivanköy ilçesi, 4’ü Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi, 3’ü Tekirdağ’ın Muratlı ilçesi ve 2’si İstanbul nüfuslarına kayıtlı. Kazada yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle:

Ersen Gül, Serhat Şahin, Melek Tuna, Ayşe Başaran, Ergün Kerpiç, Hakan Sel, Oğuz Arda Sel, Özge Nur Dikmen, Gülce Dikmen, Sena Köse, İrfan Kurt, MavinurTiflizden, Bahar Koçman, Yağmur Laçin, Özcan Cesur, Derya Kurtuluş, Beren Kurtuluş, Emel Duman, Bihter Bilgin, Ömer Alperen Can, Seyfi Ergül, Zübeyde Seven, Gani Kartal ve Rubize Kartal.

MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN

Tekirdağı’ın Çorlu ilçesi yakınlarında önceki gün meydana gelen tren kazası ile ilgili Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ‘başsağlığı’ mesajı yayınladı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine yakın bir bölgede meydana gelen elim tren kazası ile ilgili ‘başsağlığı’ mesajı yayınladı. Karamollaoğlu, kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dilerken, yaralılara da acil şifalar diledi. Karamollaoğlu, mesajında, “Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde meydana gelen tren kazasında vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim. Milletimizin başı sağ olsun” dedi.  ANKARA BÜROSU

DEMİRCAN: 124 HASTA TEDAVİ ALTINDA

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ise kaza sonrası 318 kişinin hastanelere başvurduğunu belirterek, “Bu müracaatlardan 194 tanesi ayakta tedavi edilerek, taburcu edildi. 124 hastamız şu anda tedavi altında” dedi.

HASTANELERE KOŞTULAR

Kazazedelerin yakınları, facianın ardından yaralıların tedaviye alındığı hastanelere akın etti. En fazla yaralının bulunduğu Çorlu Devlet Hastanesi önünde toplanan yaralı yakınları, iyi haber alabilmek için bekledi. Yakınlarının hayatını kaybettiğini öğrenenler ise gözyaşlarına boğuldu.

10 Tem 2018 - 05:35 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

02

Özay Görgün - Makinistlerin ne hatası var zemin bozuk ve hatalı ise treni niye sefere çıkarıyorlar kendi hatalarını kapatmak için günah keçisi makinistler mi oluyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Temmuz 14:26
01

Bülent Altun - Aziz milletimizin başı sağ olsun inşallah

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Temmuz 09:15


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?