Reklamı Kapat

Kamunun müteahhidi de iflasta

Kamu Müteahhitleri Platformu’nda gazetemize özel açıklama: “Bilinçli iflasa sürükleniyoruz”

Onur Şehmus Şahin
Onur Şehmus Şahin Tüm Haberleri

Türkiye’nin giderek derinleşen ekonomik kriz gerçeği birçok sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de ciddi sorunlara neden oldu. Son yıllarda inşaat maliyetlerinin 5 kat artmasıyla birlikte iş yapmaz hale gelen Kamu Müteahhitleri Platformu, Millî Gazete’ye yaptığı açıklamada, “Ani ve aşırı fiyat artışları karşısında, inşaatların tamamlanması her koşulda imkânsız hale gelmiştir. Halen işlerini bitirmek adına her türlü gayret ve çabayı göstermeye devam eden kamu müteahhitlerinin mevcut işlerini tamamlayabilmesi adına fiyat farkı, süre uzatımı ve şartsız tasfiye hakkı verilmek sureti ile desteklenmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verildi. 

Ekonomik kriz giderek derinleşirken ülke ekonomisinin bel kemiği olan birçok sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de acil durum çanları çalıyor. Türkiye’nin son 5 yılda yaşadığı olağan üstü olaylar, pandemi, deprem ve ekonomik sorunlar neticesinde maliyetleri 5 kat artan inşaat sektöründeki kriz en çok da kamuya iş yapan müteahhitleri zora soktu. Devletten ihale usulüyle aldıkları projeleri maliyet kalemlerindeki artışlar nedeniyle yetiştiremeyen birçok inşaat firması ya battı ya da ciddi cezalarla karşı karşıya kaldı. Sektörde yaşanan sorunlara karşın Kamu Müteahhitleri Platformu’ndan Millî Gazete’ye yapılan özel açıklamada, son yıllarda yaşanan ekonomik krizin inşaat sektöründeki yansımalarına dikkat çekildi… 

“SEKTÖR İYİCE ÇIKMAZA GİRMİŞTİR”

Türkiye ve dünyada yaşanan gelişmelerin ekonomik sorunlarına dikkat çekilen açıklamada, “Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan pandemi salgını ve Rusya- Ukrayna savaşı neticesinde inşaat sektöründe emtia, hammadde sıkıntısı yaşanmış, döviz kuru hızla yükselmiştir. Aşırı ve önlenemez ani artışlar neticesinde sektörde dövize bağlı ithal ve yerli tüm malzeme fiyatları artmış, emtia ve tedarik süreçleri çıkmaza girmiştir. Sonrasında Ülkemizde yaşanan 6 Şubat depremi nedeni ile inşaat sektörü bir darbe daha alarak, anlık döviz kuru artışları hız kazanmış, emtia ve hammadde fiyatlarına etkisi de kamu müteahhitlerinin yüksek maliyetlerde işi yapmasına sebebiyet vermiştir. Yaşanan süreçte dolar kurunun 7,36 TL’den 27,20 TL’ye yükselmesi sebebi ile yaşanan ani fiyat artışlarının yanı sıra pandemi ve deprem gibi olaylar neticesinde sektör de iyice çıkmaza girmiştir” ifadelerine yer verildi.

“YÜZDE 500 ORANINDA ZARAR”

Öngörülemeyen bu fiyat artışları karşısında inşaat maliyetlerin 5 kat yükseldiğine dikkat çekilen açıklamada, “Kamu müteahhitlerinin yüzde 500 oranında zarar edeceği bilinerek tasfiye hakkı verilmeden yapım işini ifa etmesi beklentisi, bilinçli iflasa sürükleniyoruz ve hukukun eşitlik ve tarafsızlık ilkelerinin hiçbiri ile örtüşmemektedir. Kaldı ki artan maliyetler karşısında 100 TL tutarındaki bir malzemeyi 700 TL karşılığında temin etmeye çalışan yüklenicilerin, bu süreçte malzeme temin sürelerinin 1 haftalık sürelerden 9-10 haftalara uzaması yapım işlerinin süresinde bitirilmesine imkân vermemiş binlerce yüklenici firmanın süre yetersizliği sebebiyle gecikme cezalarına da maruz kalmıştır” değerlendirmeleri yapıldı.

“OLAĞANÜSTÜ VE ÖNGÖRÜLEMEZ DURUM”

Maliyet kalemlerindeki yıllık artışların sıralandığı açıklamanın devamında 2020 ve 2023 fiyat farkları sıralanarak, “2020 yılından itibaren inşaat demirinin kilosu 2,95 TL’den 19,20 TL’ye yüzde 650 oranında, beton fiyatlarında ise 210 TL’den bin 850 TL’ye yüzde 880 oranında bir artış meydana gelmiştir. Bu artışlar inşaat faaliyetlerinde gerekli olan ithal veya yerli olmak üzere tüm malzemeleri etkilemiştir. Akaryakıt litre fiyatlarının da 5 TL’den 39 TL seviyelerindeki ani ve hızlı artışı da yaşanan olağanüstü ve öngörülemez durumun bir göstergesidir. Ani ve aşırı fiyat artışları karşısında, inşaatların tamamlanması her koşulda imkânsız hale gelmiştir. Bu süreçte halen işlerini bitirmek adına her türlü gayret ve çabayı göstermeye devam eden kamu müteahhitlerinin mevcut işlerini tamamlayabilmesi adına fiyat farkı, süre uzatımı ve şartsız tasfiye hakkı verilmek sureti ile desteklenmesi gerekmektedir” denildi.     

“FİYAT FARKI VE TASFİYE HAKLARININ VERİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

Platformun isteklerine de yer verilen açıklamada, “Bizler kamu müteahhitleri olarak, kamu ihalelerinde rekabetin korunması, kamu yatırımlarının sekteye uğramaması, ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edebilmesi adına; teminatı güncellenerek irat kaydedilerek yasaklanan ve yine kanunun ilgili maddeleri gereğince idarelerce ikmal işinin güncellenmiş tutarının tahsili amaçlı açılan rücu davaları karşısında, yüklenici firmaların tabi tutulduğu bu uygulamaların tamamından affını, sicil affı, süre uzatımı, fiyat farkı ve tasfiye haklarının verilmesini talep ediyoruz” ifadeleriyle kamu müteahhitlerinin sorunları diler getirildi.

28 Ağu 2023 - 04:30 - Ekonomi

Mahreç  Onur Şehmus Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi