Reklamı Kapat

Çarpıcı İddia... AKP emeklileri gözden mi çıkardı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamada, asgari ücret ve emekli maaşlarıyla ilgili bir huzursuzluk ortaya çıktığını belirtti.

Selahattin Kayaoğlu
Selahattin Kayaoğlu Tüm Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamada, asgari ücret ve emekli maaşlarıyla ilgili bir huzursuzluk ortaya çıktığını belirterek, "Kendini mağdur hisseden tüm kesimlerin gönlünü mutlaka alacağız. Bunu da çok gecikmeden yılbaşı civarı neticeye ulaştırmayı planlıyoruz" dedi.

Emekliler ise asgari ücretin 11 bin liranın üzerine çıkması ve en düşük memur maaşının 22 bin lirayı geçmesinin ardından ek zam talep ediyor. Seçimlerden önce en düşük emekli maaşına seyyanen zam yapılmış, kök maaşı 5 bin 500 lira olan emeklilerin maaşı 7 bin 500 liraya yükseltilmişti. SSK ve BAĞ-KUR ile Emekli Sandığı emeklilerine son olarak TBMM'de kabul edilen kanunla 6 aylık yüzde 25'lik enflasyon zammı yapıldı.

Ancak bu zam oranı emeklilerin kök aylıklarına uygulanıyor. Buna göre kök aylığı 6 bin lira ve altında kalanların emekli aylıkları temmuz ayından sonra da 7 bin 500 lira olarak ödenmeye devam edecek.

Emekliler ve çalışma ekonomisi uzmanlarına göre ise emekli maaşları için köklü çözüm, aylık bağlama oranı ve güncelleme katsayısının değiştirilmesinden geçiyor.

"Yerel seçimlere yönelik çalışma" DW Türkçe'den Pelin Ünker'in derlediği habere göre; Birleşik Emekliler Sendikası Genel Başkanı Mahmut Şengül, seyyanen zammı kabul etmediklerini belirterek, Erdoğan'ın açıklamasını yerel seçimler öncesi bir hamle olarak değerlendiriyor. "Cumhurbaşkanı yeni bir açıklama yaptı. Fakat sıkıntı şurada. Yapacakları bu iyileştirmede verdikleri seyyanen zammın kalan kısmını da yeniden kesecekler. İkincisi bu on ikinci ayda yapılacak. Birinci ay zaten emekli maaşlarına zam yapılacak" diyen Şengül, "Tamamen yerel seçimlere yönelik bir çalışma. Biz seyyanen zam değil, kök maaşlarımızın asgari ücret oranına yükseltilmesini istiyoruz, on ikinci ayı da beklemek istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

26 Tem 2023 - 16:34 - Ekonomi

Mahreç  Selahattin Kayaoğlu