Küresel Çözüm Platformu’ndan beyin fırtınası

Tüm Türkleri, Türk derneklerini kuşatacak Küresel Çözüm Platformu’nun Yönetim Kurulu, Hakan Berktaş başkanlığında bir araya gelerek izlenecek yol haritaları noktasında beyin fırtınası gerçekleştirdi.

Nedim Odabaş
Nedim Odabaş Tüm Haberleri

Yerelden evrensele uzanacak ve dünyadaki tüm Türkleri, Türk derneklerini kuşatacak, farklı proje ve projeksiyonlarıyla bu ülkelerde yaşayan insanlarımızın dezavantajlarına çözüm üretecek, iş forumları, iş fuarları, festivaller ve nitelikli organizasyonlar ile katma değer üretecek Küresel Çözüm Platformu artık kurulma aşamasına geldi.

Küresel Çözüm Platformu’nun Yönetim Kurulu Üyeleri önceki gün Beylikdüzü’nde bir araya gelerek derneklerinin önümüzdeki süreçteki yol haritası ile ilgili beyin fırtınası gerçekleştirdiler. Küresel Çözüm Platformu Başkanı Hakan Berktaş, Erdal Tüysüz, İsmail Akdaş, Engin Bilgiç, Abdülbaki Selçuk ve Uğur Arslan’ın bir araya geldiği toplantıda izlenecek yol haritaları belirlendi, dernekle ilgili yapılacak işler karara bağlandı.

Toplantıda Engin Bilgiç ve Uğur Arslan’a platformun logosunu ve web sitesini tasarlaması görevi verilirken, logo tasarlandıktan sonra ise bayrak, sancak bayrağı yapılması kararlaştırıldı. Yanı sıra İsmail Aktaş’ın organizasyonunda, yabancı misafirlerin ve yabancı misyonun da davet edileceği televizyon çekimi için konferans, toplantı organize edilmesi planlandı.

Beyin fırtınasında diğer ülkelerde ki Türk dernekleri ile Türkiye'deki derneklerin bir platformda ve çatı altında toplanması için görüşmelerin başlaması yönünde adımlar atılması kararlaştırıldı. Diğer yandan AB Parlamanteler Birliği Eski Başkanı ile görüşülerek yurt dışındaki derneklerle ilgili izlenecek yol ve haritanın belirlenmesi ve bu çerçevede elçiliklere resmi yazının yazılması sürecinin başlatılması ele alındı. Küresel Çözüm Platformu’nun çerçeve protokolü ve manifestosunun yazılması, bu çerçevede web sitesinin tasarlanmasından sonra hemen yayına alınması kararlaştırıldı. İsmail Akdaş kontrolünde ve inisiyatifinde diğer STK’lara yazı yazılması ve  kendi STK’larından birer üye tanımlamaları istenmesi karara bağlandı. Akraba Topluluklar Genel Müdürlüğü ile iletişime geçilecek destek istenmesi planlandı. Bu süreçte Muhtarlar Konfederasyonu’nun ziyaret edilmesi ve Platform ile organizeli projeler yürütülmesi noktasında yol haritası çıkarılması planlandı. İlk etapta Almanya'daki Erzurumlular platformu ile iletişime geçilmesi, ardından dünyadaki Türk derneklerinin kapsamlı bir listesine ulaşılarak bu derneklerle platform arasında iletişimin ve kontaktın sağlanması noktasında çalışmalar yapılması kararlaştırıldı. En son olarak Platformun sekretarya işlerini yürütmesi için Çiğdem Güncan’ın da platforma katılmasına karar verildi. Küresel Çözüm Platformu büyürken, gelişirken uluslararası nitelikte hemen Abdul Haq SALJUQ da platforma katıldı.

BİR ELİN NESİ VAR, İKİ ELİN SESİ VAR

Küresel Çözüm Platformu Başkanı Hakan Berktaş, platformlarının güçlü birliktelik, güçlü el birliğinin hayata geçirilmesi fikriyle ortaya çıktığını belirterek, “Atalarımız bir elin nesi var, iki elin sesi var” demişler… Güçlü birliktelikler, birbirine omuz veren insanların el ele vermesiyle kurulur. Küresel Çözüm Platformu, işte bu güçlü birliktelik, güçlü el birliğinin hayata geçirilmesi fikriyle ortaya çıkmıştır. Türkiye merkezli Küresel Çözüm Platformu, özünde dünyadaki tüm Türklerin el ele verip, ortak enerji ve sinerji üretebileceği bir güçlü birliktelik amacını taşımaktadır. Biliyoruz ki, dünyanın bir çok bölgesine ülkemizden vatandaşlarımız göç etmişlerdir. Bu vatandaşlarımızın sosyal, sosyo-kültürel, sosyolojik, ekonomik, siyasal nitelikte bir çok problemleri vardır. Bu problemlerin çözümünde bir dizi dezavantajlı durumlar yaşamakta, hatta ülkemizle ilgili aidiyet sorunlarının çözümünde de kendilerine uzanacak bir el beklemektedirler. Dünyanın bir çok bölgesinde bulunan insanlarımızın kurdukları irili ufaklı derneklerimiz mevcuttur. Ama bu derneklerimizin tek başlarına kendilerine üye olan insanların sorunlarını çözebilme, derneklere üye olan insanlarımızın oluşturdukları enerjiyi ve sinerjiyi katma değer olarak ortaya koyma kabiliyetleri yoktur. Niçin? Çünkü her dernek tek başına hareket ettiği için ortaklaşa projeler, ortaklaşa projeksiyonlar ortaya konulamamaktadır. İşte Küresel Çözüm Platformu, dünyanın neresinde olursa olsun, Türk vatandaşlarımıza uzanacak ve hangi konuda olursa olsun dezavantajları avantaja çevirecek bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır. Bugün Yurt Dışında Yaşayan Türklerle ilgili farklı bakanlıklar bünyesinde farklı nitelikte çalışmalar yapıldığını biliyoruz. Ama bunların hiç birinin katma değer olarak ülkemize yansıdığına şahit olmuyoruz. Çünkü, tek tek yapılan organizasyonlar, başta da ifade ettiğimiz gibi güçlü birlikteliklerin ortaya çıkmasına engel oluyor” dedi.

PLATFORMUMUZUN BİR ÇOK PROJESİ OLACAK

Berktaş şöyle devam etti. “Yurt dışında yaşayan Türklerin, vatandaşlarımızın daha nitelikli projeler ve projeksiyonlar etrafında toparlanması gerekiyor. Yıllar önce Hollanda’da Anne Baba ve Ergenlik Dönemiyle ilgili oluşturduğum projede bir dizi etkinlik yapmış ve dezavantajlı grupların hangi sorunlarla boğuştuğunu açık şekilde gözlemleme imkanı bulmuştum. Hatta bu dezavantajlı grupların sorunlarının çözümü noktasında da farklı eylem planları ortaya koymuştum. Biliyoruz ki, dünyanın neresinde yaşıyorsa yaşasın vatandaşlarımızın o ülkenin sosyal, sosyo-kültürel ve ekonomik açmazlarıyla ilgili sorunlarla boğuşmaktalar. Bütün bu sorunlar o ülkenin kendi şartlarından kaynaklandığı için o ülkenin şartları içinde çözümlenmesi zor sorunlar. Bu sorunlara Türkiye’mizden uzanacak güçlü bir el olması, güçlü çözüm yolları oluşturulması gerekiyor. Küresel Çözüm Platformu, işte sadece derneklerin bir araya geleceği bir platform değildir. Küresel Çözüm Platformu, dünya üzerinde yaşayan her vatandaşımızın kendisine özel sorunlarına, aidiyet duyguları için üye oldukları derneklerin de kendilerine has projeksiyonlarına yön vermek için kurulmuştur. Bu platformu sadece ekonomik bir platform olarak değerlendirmiyoruz. Bu platformu sadece derneklerin bir netvork altında toparlanması fikri olarak da değerlendirmiyoruz. Küresel Çözüm Platformu, ismini hak eden şekilde Türkiye’den dünyayı kuşatan, yerelden evrensele uzanan karmaşık her türlü problemin çözümünü sağlayacak, her türlü dezavantajı ortadan kaldıracak bir platform olacaktır. Platformumuzun bir çok ayağı, bir çok projesi, bir çok projeksiyonu olacaktır.

 

Küresel Çözüm Platformu’ndan beyin fırtınası

21 Tem 2023 - 11:06 - Özel Haber

Mahreç  Nedim Odabaş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi