AKP'den Erdoğan'a şok baskı: ''Kısmi bir af gerekli''

Bahçeli'nin üst üste af çağrılarının ardından Cumhurbaşkan'a bir de içerden baskı geldi. AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, kısmi bir affın gerekli olduğunu öne süren bir yazı kaleme alarak AKP'lileri şaşırttı.

Haber albümü için resme tıklayın

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından gündeme getirilen af meselesi, sıcaklığını koruyor. Konuyla ilgili ısrarlarını bir süredir devam ettiren Bahçeli'nin ardından AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner de af kervanına katılan siyasetçilerden biri oldu.

İlk olarak Cumhurbaşkanı danışmanlarından Yiğit Bulut tarafından kaleme alınan genel af yazısının ardından Devlet Bahçeli af çağrısında bulunmuş ancak Erdoğan'dan yanıt alamamıştı. AKP Adıyaman Miletvekili Mehmet Metiner'in 9 Haziran Cumartesi günü Star'da yayınlanan yazısı, şaşkınlığa neden oldu. Metiner, sınırları iyi çizilmiş kısmi bir affın gerekli olduğunu yazdı.

Bahçeli'nin af çağrısının toplumda infiale neden olduğunu ancak bu çağrının genel af değil, kısmi af çağrısı olduğunu yazan Metiner, MHP Genel Başkanı'nın çağrısını bu şekilde yorumladı. Ayrıca toptancı yargılarda bulunulmaması gerektiğini, meseleyi eni-konu düşünmenin önemini vurguladı. 

mehmet-metiner-1528724311.jpg

Metiner'in yazısındaki en çarpıcı ifade ''Cezaevlerimizin fiziki koşullarından tutunuz da FETÖ yargısının yol açtığı mağduriyetlere varıncaya değin bir dizi sorunun çözümünü sağlayacak bir çerçevenin ortaya konulması şart. Bir yanda adaletsizliği gidermek, öbür yanda toplumsal vicdanı rahatsız etmemek bulunacak çözümün anahtarını oluşturmalı.'' şeklindeydi. ''Kısmi bir af gerekli'' başlıklı yazıyla ilgili ortaya çıkan ilk soru işareti, Erdoğan'a rağmen böyle bir yazının nasıl kaleme alınmış olduğuydu.

Metiner'in belli gerekçeler göstererek gerekli olduğunu iddia ettiği kısmi af, Bahçeli tarafından da birçok kez yinelenmiş, bunun bir genel af çağrısı olmadığı vurgulanmıştı. Metiner, yazının devamında ''TBMM İnsan Hakları Komisyonu çatısı altında kurulan daimi alt komisyonlardan biri olan “Cezaevleri Komisyonu”nun başkanlığını yapan bir milletvekili olarak söylemek durumundayım ki sınırları iyi çizilmiş bir kısmi affa ihtiyaç var.'' ibaresine yer vererek bir affın gerekli olduğunu vurguladı. 

Yazının yayınlanmasından yalnızca bir gün sonra Erdoğan Zeytinburnu'nda konuştu. Af meselesini manidar bir şekilde gündeme alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü Zeytinburnu mitinginde ''Bizim gündemimizde af diye bir şey yok. Kimse bize farklı yaklaşım göstermesin'' diyerek af konusunda ısrar edenlere gözdağı verdi. 

# AKP İLE İLİŞKİLİ:
# AF YASASI İLE İLİŞKİLİ:
# RECEP TAYYİP ERDOĞAN İLE İLİŞKİLİ:

11 Haziran 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

18

Af - AF ÇIKMALIDIR !!!

Haksız yere (veya hakettiğinden fazla) hapis yatan bir mahkumun sevdiklerine kavuşması para, pul, makam, mevki, aklınıza gelebilecek her şeyden daha değerlidir..

AF ÇIKMALIDIR !!!

Ceza yargılamasındaki “şüpheden sanık yararlanır” ilkesine göre; mahkumiyet için suçun kuşkuya yer vermeyen kesinlikle ispat edilmesi gerekir. Öyle ki; 99 suçlu özgür kalacak olsa bile 1 masum hapis yatmamalıdır. Fetö ile adalet sistemine düşen şüphe %1’ den fazla değil mi?

AF ÇIKMALIDIR !!!

Fetöcüler yıllarca sınav sorularını çalmış, 5 bin hakim-savcı fetöcü diye ihraç edilmiş, soruları çalarak hakim-savcı olanlar adaleti nasıl sağlamış?

Yanıtla . 1Beğen 11 Temmuz 16:24
16

Sinan - 4500-5000 arası hakim ve savcı nın meslekten ihraç edildiği bir ortamda gündemimizde af yok diyenlere oyumuz yok. Seçim öncesi 15 temmuz 2016 öncesi için af, 15 temmuz 2016 sonrası içinse ceza indirimi şart olmuştur! Af gündemimizde yok diyenlere meslekle ilişkisi sona erdirilen hakimlerin savcıların görevde iken verdikleri kararlar adaletlimiydi ? diye sormak gerekir.

Yanıtla . 7Beğen 16 Haziran 16:51
17

Yaşar Inan - @Sinan 16 nolu yoruma cevabı: deek ki fetöcü hakimler doğru karar vermişler...ak parti ööööle diyorsa . ak parti fetöcü olduğunu kendi itiraf etmiyor mu.

Yanıtla . 1Beğen 23 Haziran 12:33
15

mert - Fetö pdy örgütünü terör örgütü mensubu İHRAÇ Edilen Vatan haini hakimlerin ve savcıların ablalarının, abilerinin ,imamlarının talimatı ile verdiği yüksek cezalarla vatandaş , çoluk , çocuk diri diri mezar olmuş cezaevlerine atılmışlardır. Aileler de Telafisi mümkün olmayan Acıları yaşamaktadır. Affın çıkması zaruri hale gelmiştir

Yanıtla . 13Beğen 13 Haziran 13:34
14

Mustafa - 15 Temmuz darbe girişiminden sonraki rte seçim öncesi konuşması.

Her şerde bir hayır vardır içeride haksız yere yatan bir çok kardeşimiz var bunları temizlemek için bir fırsat.

Ne oldu?

Yanıtla . 6Beğen 13 Haziran 13:03
13

Yeliz - sayın cumhurbaşkanım bu mùbarek ayda lûtfen biz mahkum yakınlarının yüzünü güldürün sizinde sõylediginiz gibi beraber yuruyelim bu yollarda ve ıslanalım yagan yagmurda lutfen lutfen sayın cumhurbaşkanım lutfen

Yanıtla . 8Beğen 13 Haziran 02:05
12

ayşe - SORULAR:

1- 15 TEMMUZ ÖNCESİ YARGI FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ELİNDEYMİYDİ ?

2- 4560 HAKİM SAVCI MESLEKTEN İHRAÇ EDİLDİMİ ?

3- 4560 HAKİM SAVCI İŞLEMLERİ ADALETLİMİYDİ ? GÖREVDE İKEN.

4- FETÖ YARGISININ MAĞDUR ETTİĞİ VATANDAŞLAR VARMI ?

BU SORULARA CEVAP VERDİKTEN SONRA , SAYIN DEVLET BAHÇELİNİN AF TALEBİNDE HAKLI OLUP OLMADIĞINADA BİR CEVAP VERİN LÜTFEN!

Yanıtla . 7Beğen 12 Haziran 20:05
11

Murat - Kısmi bir af, Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırıdır. Ya Genel Af olur, yada olmaz. Adamanına göre af olmaz. Kısmi bir af da çıksa Anayasaya aykırı olacağından, Genel Affa dönüşecektir.

Yanıtla . 0Beğen 12 Haziran 16:55
10

Mahkum Esi - Bizim gunahimizin bedelini iki dunyadada cekin.af yoksa biz yokuz artik

Yanıtla . 4Beğen 12 Haziran 16:54
09

Mahkum Esi - Af cikacaosa ciksin.biz gulelimki sizide guldurelim.yoksaki sizden bu secimde vazgececegiz.

Yanıtla . 4Beğen 12 Haziran 16:54
08

Fatih - Af bekleyenlere sesleniyorum.

1. Ben bugüne kadar düşünce mahkumlarına af geldiğini görmedim. Ne zaman af çıksa katiller ve hırsızlar serbest kalıyor.

2. Kaldı ki içeride yatan masumlar af ile çıkacaksa çıkmasınlar. Hz. Yusuf gibi "Temizlenmeden çıkmayacağım" desinler.

3. "Sen içeri girmedin, ya da sevdiklerin içeride değil" diyeceklere şimdiden söylüyorum. Ben de içeri girdim ve sevdiklerim de içeride. Ancak biz dünyaya yorgan döşek yatmaya gelmedik. İslam Medeniyeti iki yüzlülükle, tavizle kurulmadı. Gece gündüz çalışmakla, Tevhid'i anlatmakla, mücadele etmekle, en büyük tepkiyi ihaneti en yakınlarından görmekle kuruldu vesselam.

Yanıtla . 1Beğen 12 Haziran 15:22
07

Si̇nan Yalçin - MİLLETİN DEVLETE OLAN RÜCUU BORÇLARINA BİR AF YOK. HERŞEYE YAPILANDIRMA GETİREN DEVLETİMİZ BUNA BİR ÇÖZÜM ÜRETMİYOR

Yanıtla . 0Beğen 12 Haziran 13:32
06

Ali - cezaevinde olanları düşünün af var, yok, var,yok. Bu kişiler şu anda ne haldedir ? ülkede 15 temmuz öncesi yargı fetönün elindeymiydi? 4600 hakim savcı meslekten ihraç edildimi ? siz söyleyin şimdi af gereklimi , gerekli değilmi

Yanıtla . 5Beğen 12 Haziran 11:27
05

Süleyman - AF MESELESİNDE GÜNDEMİMİZDE YOK DİYEN AKP NİN SEÇİMLERDE ZOR OLAN İŞİ DAHADA ZOR HALE DÖNÜŞMÜŞTÜR. OY TOPLAMA İÇİN AF ÇIKARILMAZ DOĞRUDUR AMA AF ÇIKMASI İÇİN BİR ÇOK SEBEP VARDIR. FETÖ YARGISININ KARARLARINI GEÇERLİ SAYIYORUM DEMEKTİR AF ÇIKARMAMAK! AF ÇIKMALIDIR!!!

Yanıtla . 8Beğen 12 Haziran 10:30
04

Mağdur Bir Vatandaş - AF çağrısında bulunanları 24 Haziranda sandığa gömeceğiz.

Yanıtla . 2Beğen 12 Haziran 02:16
03

Abdullah - Meslekten ihrac edilen hakim savci sayisi 4500-5000 arasi buda toplam kadronun ucte birisidir. Dunyanin hangi ulkesinde boyle bir durum olsa af cikardi. Af cikarilmasi sart olmustur. Halkin beklentisi af cikmasi yonundedir.

Yanıtla . 10Beğen 11 Haziran 23:48
02

Muhammed Eymen - metiner eskiden akepenin Adıyaman milletvekili idi ama istenmediği için İstanbuldan aday gösterildi.

Yanıtla . 0Beğen 11 Haziran 19:31
01

Sevgi - 4560 hakim ve savcı meslekten ihraç edildi peki bunlar görevde iken ne kadar doğru ve talimatsız karar verdi ? bu soruya cevap veremiyorsanız, AF zaruruidir!!!

Yanıtla . 6Beğen 11 Haziran 18:14

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Bilgi için tıklayın

Anket 2019 yılı için belirlenen asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz?