Reklamı Kapat

Zekât malî ibadetlerin direğidir

YENİAD Genel Başkanı Selman Esmerer’le Ramazan’da zekât konusunu konuştuk.

Haber albümü için resme tıklayın

Başkanım Ramazan ayı içindeyiz. Biz mü’minler olarak rahmet, bereket ve gufran ayı Ramazan’ı nasıl idrak edelim?

Ramazan ayı 11 ayın sultanı. Cenab-ı Hakk’ın mü’minlere bir ikramı. Ve özellikle biz işadamları derneği olduğumuz için bizi ilgilendiren yönü de, Ramazan ayında, heray verilmesi gereken zekatların Ramazan ayında öne çıkması sevindirici, güzel bir şey. Cenab- ı Hak, namazınızı kılınız, zekatınızı veriniz buyuruyor: Namazın hemen arkasından zikretmesi, işin önemini gösteriyor. Müslümanların bu konuda hassas  olması lazım. Namaz dinin direği, zekat da mali ibadetlerin direği. Bu sosyal hayatın dizaynından çok önemli. Müslümanların bunu çok iyi tefekkür etmesi lazım. Dünyada ilerleyen teknoloji, ilerleyen teknoloji, yeni giren devreye robotlar, otomasyonlar, sürücüler, bilgisayar destekli makineların gelişmesi sürekli insan gücüne, fizik gücüne daha az ihtiyaç duyuluyor. Bu da  fakirliğin, işsizliğin çok daha artacağı, zenginliğin bir kısım elitlerin  elinde toplanacağı, alt tabakaların daha da fakirleşeceği, gelir dağılımının çok daha bozulacağını gösteriyor. Dünyanın 8 kişisi, dünyanın yarısının gelirine bedel geliri var. 3.5 milyar insan, 8 tane insanın gelirine yetişemiyor.  Böyle bir dünya var. Bu düzen daha da bozulacak. Cenab-ı Hakk’ ınbu  zekat emri yerine getirilmezse, insanlığı ileride çok daha büyük buhranlar bekliyor. Üçüncü dünya savaşına neden olabilecek şekilde denge bozulacak

Sosyal devlet anlayışı lazım

İnsanlığın Allah’ ın bu emrini yerine getirmesi gerekiyor. İnsanlığın sosyal devlet anlayışıyla, işte işsizlere maaş vs. gibi bazı haklar tanınıyor, ama, bunlar da sınırlı sayıda.   Kapitalist dünyaya baktığınızda acımasız bir kapitalizm var. Ölen ölüyor, kalan sağlar bizimdir mantığıyla hareket ediliyor. Dolayısıyla bu insanlığa terör olarak geri dönecek. Açların da katlanarak arttığı bir dünyada bu terör olarak yansıyacak. Biz Müslümanlar, biz Türkiye Müslümanları işadamları olarak kendi medeniyet değerlerimizi yaşamamız lazım, zekatımızı vermemiz lazım, infak etmemiz lazım. Ramazan ayı da burada bambaşka  bir güzellik olarak karşımıza çıkıyor. Böylece fakirin sofrasına ekmek giriyor, yüzü gülüyor, infaklar oluşuyor, zekatla veriliyor, sadakalar veriliyor. Bu fakir ve zengin arası yakınlaşmayı da getiriyor. Genelde insanın tabiatında fakirlerin zenginlere karşı ister istemez bir tepkisi vardır. Bütün dünyada bu böyledir. Bu düşmanlıkları da zayıflatıyor.  İnsanların birbirlerini gırtlaklamadan yaşamasına vesile olacak, en büyük argümanlardan. Önce Müslümanım diyen insanların, bunu yaşaması lazım. Büyük firmalarda böyle bir zekat anlayışı göremiyoruz. Halbuki Müslümanım diyen insan büyük küçük fark etmez, bütün firmalarda Allah’ın emri  zekat verilmeli, öne çıkarılmalı. Fakirler sevindirilmeli. Bir de şu hususa da dikkat çekiyoruz. Burada  aslolan lüks  otellerde, lüks yerlerde iftar yemeklerinden çok,  fakirlerin iftarla doyurulması, fakirlerin sofraya çağrılması. Bu çok daha önemli. Zengin zaten her türlü ihtiyacını karşılıyor.  Ama fakirlerin böyle daha iftar sofralarına çağrılması, işin esprisi odur yani.  Onların sevindirilmesi gerekir. Duyarlı o lan kardeşlerimiz var. Lüks otellerde belirli elit gruplar iftarlar yapıyorlar. Fakir insanları unutuyorlar. Halbuki Ramazan’ın esprisi o değil. Ramazan’ın esprisi, bulamayan, yiyemeyen,  garip gurebayı sevindirmek,  onları iftarlara davet etmek, sahurlara davet etmek. Sahur geleneği hala Anadolu’da bazı vilayetlerde vardır. İstanbul’da genelde iftar geleneği oluşmuş. Bambaşka bir güzellik maneviyat atmosferi oluşuyor. Teravih namazı  devreye geriyor. İnsanlar arası iletişim ve muhabbet artıyor. Ramazan sayılamayacak kadar güzelliklerle dolu.

Başkanım YENİAD olarak bu Ramazan’da özel bir projeniz var mı?

Özel proje  olarak yok da, bu saydığımız şeyler içinde fakirlerin doyurulması, yardım edilmesi, özellikle sivil toplum örgütlerindeki  Cansuyu gibi derneklerimize sahip çıkılması, onlar vasıtasıyla uluslar arası Müslüman ülkelere de ulaşılması, Myanmar başta o lmak üzere Suriye aynı  şekilde Ramazan’da ekmeğe muhtaç  çok büyük bir kitle var. Sivil toplum örgütlerimiz vasıtasıyla  da inşallah onlara da yardımcı olmaya çalışıyoruz.

02 Haziran 2018 - Ramazan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?