Reklamı Kapat

Afrika’da 365 gün oruç tutuluyor

Vuslat Derneği Genel Koordinatörü Cüneyt Süleymanoğlu ile Derneğin Ramazan’daki projelerini konuştuk.

Büyütmek için resme tıklayın

Vuslat Derneği Genel Koordinatörü Cüneyt Süleymanoğlu ile Derneğin Ramazan’daki projelerini konuştuk.

Buradaki espri şu, Afrika’da Ramazan 365  gün oluyor. Orada 7 gün 24 saat oruç tutuluyor. Afrikalı kardeşlerimize gücümüz nisbetinde bağışçılarımızın desteğiyle destek verebilirsek, o kadar iyidir diye düşünüyoruz. Bütçelerimizi ona göre hazırladık, kampanyalarımızı çalışmalarımızı da yaptık. Allah nasip ederse, çok geniş bir yelpazede Afrika’ya da yardım elimizi uzatmış olacağız.

Ramazan, sosyal yardımlaşmanın, dayanışmanın ve empatinin en yüksek olduğu ay. Bu Ramazan ayı içinde derneğinizin projeleri nelerdir?

Öncelikle Ramazan’a sloganımızla başlayalım. Rabbe Vuslat Ramazan, Kardeşliğe bereket. Ramazan’da bizi diğer STK’lardan ayıran özellik, medreselerimiz. Vuslat iki yönlü çalışma yapıyor. İnsani çalışmalar, İslami çalışmalar. İki başlık altında ayırıyoruz biz onu. İnsani çalışmalarımızda  önceki aylarda başlatmış olduğumuz, 2018’in başında, ümmet sofralarımız var. Ümmet sofralarımızı Afrika’da yaptık, Gazze’de yaptık, Afrika ülkesi Uganda’da, Fil Dişi’nde yaptık. Bu Ramazan’da da iftarla devam ettireceğiz Allah’ın izniyle. Ramazan’da heyecan çok daha fazla  olacak. Bir yanda 15’e yakın ülkede iftar çalışması yapacağız. Bu Ramazan’da ilk önceliğimiz Filistin’dir, Gazze’dir, Kudüs’tür. Sonrasında Allah’ın izniyle Afrikalı kardeşlerimize gücümüzün nisbetinde iftar yardımında bulunacağız. Ümmet sofralarımızın devamı  niteliğinde olan yardımlarımız diyebiliriz bunlara. Ama tabi, günümüz durumunda şu anda Gazze büyük bir sıkıntı  altında. Zaten abluka yıllardır devam ediyor.  Şu anda  60’a yakın şehit verdik. Binlerce yaralımı z var. Şehit sayımız artabilir. Önceliğiğimiz Gazze olmakla birlikte biz Afrika’yı, Ramazan’dan önce istişarelerimizde Afrika’nın 10’a yakın ülkesinde iftar çalışması yapalım diye öngörmüştük. Burdaki espri şu, Afrika’da Ramazan 365  gün oluyor. Orada 7 gün 24 saat oruç tutuluyor.  Afrikalı kardeşlerimize gücümüz nisbetindebağışcılarımızın desteğiyle destek verebilirsek,  o kadar iyidir diye düşünüyoruz. Bütçelerimizi   ona göre hazırladık, kampanyalarımızı çalışmalarımızı da yaptık. Allah nasip ederse, çok geniş bir yelpazede Afrika’ya da yardım elimizi de uzatmış olacağız.

C%C3%BCneyt-S%C3%BCleymano%C4%9Flu.jpg

Bu yardım çalışmalarımızın arasında kumanya çalışmalarımız da var mı?

Tabii ki. Kumanya çalışmalarımı z her yıl dönem dönem devam etmekte. Kumanya çalışmalarımız bahsetmiş olduğumuz 15 ülkeye, belirli sayılarda ulaşımını sağlayacağız. Ramazan’da bizim asıl yapmış olduğumuz su suyusu, medrese çalışmaları bunla r Ramazan’da da devam edecekler. 2017  yılında dünyanın mazlum coğrafyalarında 200’e yakın kuyu açtık. 2018 yılında da aynı hızda devam ettik. Ve şu anda 100’lü sayılara yaklaştık. Bu Ramazan’da da devam edecek. Onun haricinde de hep Afrika, Gazze diyoruz ama,Arakan’da da zulüm hala devam ediyor. Sefalet hala devam ediyor. Arakan kampları Bengladeş’te. Kamplarda da Allah nasip ederse, yemek ikramında bulunacağız. Sağlık kitleri dağıtacağız. Dezenfekte için, sabunudur, şampuanıdır, diş fırçasıdır, diş macunudur, temizlik kiti diyoruz biz buna. Gıdasıdır, itfadır. Bunun yanında su kuyusudur, onun yanında  medrese çalışmaları  diyoruz biz buna. İslami çalışmalarımız da devam edeceğiz. Türkiye’miz de de iftar çalışmalarımız devam edecek. Belli başl ı bölgelerde İstanbul’da ve Erzurum’da iftarlar vereceğiz. Yoksul kardeşlerimizi bu iftarlarımızı davet edeceğiz. Bir de İslami çalışmalarımız var. Ramazan’da yoğun olarak bizim medreselerimiz de iftarlar olacak. Talebelerimizin iftarlarını karşılayacağız. Biz gönüllülerimizi bu iftarlara davet ediyoruz. Sağolsunlar önceki yıllarda çok yoğun katılımlar  oldu, bu yıl da devam edecek. Medreselerimizde talebelerimizle iftarlarımızı yapıyoruz. Bu da çok güzel görüntü oluşturuyor. Talebelerimiz de mutlu oluyorlar, bağışcılarımız da mutlu oluyorlar.  Cıvıl cıvıl bir ortamda hayallerine bile haram girmemiş yavrularımızla iftar ediyorlar. Ramazan’ı n bereketini yaşıyorlar. Bu da bizim İslami çalışmalarımızın bir bölümü. Bunun dışıda Ramazan ayı içinde sempozyumlarımız, k onferanslarımız devam edecek, sohbetlerimiz devam edeceğiz. Ramazan’ın bir ç ok yerinde Ramazan’ı anlatan, infakı anlatan, yardımlaşmayı anlatan, en önemli şey de şu anda Müslaümanların en büyük sıkıntısı olan Ramazan’da israfı konu alacağız. Ne yazık ki, bizim en çok hassas olmamız gereken israf   konusu, Ramazan’da biz bunu en çok yaptığımız ay.

Bu sene Diyanet’in de teması müsriflik galiba?

Evet, kesinlikle öyle. Diyanet İşleri Başkanlığımız da böyle güzel bir konu belirledi. Ramazan’da restaurantlara baktığımızda 5 0 çeşit, 100 çeşite kadar, iftar menüleri sunuyorlar. Ramazan’da içtiğimiz bir tas çorba. Tamamen israf. Biz bunu Ramazan’da konu alıp, insanların hassas noktalarına dokunmak olacak.

DERNEK OLARAK YARDIMLARIMIZI ULAŞTIRIYORUZ

Suriyeli mültecilerle ilgili bir çalışmanız olacak mı?

Suriyeli mültecilerimizle ilgili daha ilk geldiği günlerden itibaren çalışmalarımız devam ediyor.  Bizim sadece ihtiyaç sahibi insanların alışveriş yaptığı mağazalarımız var. Paranın geçmediği. Bu mağazalarımızda Suriyeli kardeşlerimize süreç içinde aile fertlerinin  sayılarına göre alışverişlerini yapıyorlar. Marketten alışveriş yapar gibi, bizim gıda marketlerimizden. Bunun haricinde giyim mağazalarımızdan istedikleri kıyafetleri alıyorlar. Bunun haricinde Suriye sınırında kamplar var, bu kamplara da, devletimiz Allah razı olsun el atmış durumda. Kızılay, Diyanet olsun, büyük STK’lar olsun. Biz de gücümüz nisbetindeKızılayla olsun, birlik beraberlik içinde onların da bize izin verdiği ölçüde yardımlarımızı ulaştıracağız. Görüşmelerimizi yaptık. İhtiyaç durumuna göre bize haber geliyor. Ve biz de yardım Tır’ımızı gönderiyoruz. Bunun haricinde devlet kurumu Kızılay’la birlikte Suriye’nin içine de yardım gönderiyoruz. Biliyorsunuz STK’lar kendi başlarına yurt dışına çıkmıyorlar. Suriye için alınmış bir karardı bu. Biz de TIR’ımızı Kızılay vasıtasıyla sınıra kadar gönderiyoruz, orda Kızılay’la malzemeler yükleniyor. Suriye’nin içine gönderiliyor. Ordumuzun güvenlik çemberine aldığı her bölgeye biz de Vuslat Derneği olarak yardımlarımızı ulaştırıyoruz.

31 Mayıs 2018 - Ramazan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Berk yentúr - Allah c.c yolunuzu acik ayaginizi sabit kilsin

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 31 Mayıs 10:54

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?