Reklamı Kapat

Ramazan tasadduk ayıdır

Hiranur Vakfı Başkan Yardımcısı Adem Coşkun’la Vakfın Ramazan’daki faaliyetlerini konuştuk.

Büyütmek için resme tıklayın

Ramazan ayı içindeyiz. Ramazan sosyal yardımlaşmanın, dayanışmanın ve empatinin en yüksek olduğu ay. Bu ay içinde Vakfınızın çalışmaları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bizleri Ramazan ayına ulaştıran Cenab- ı Hakk’a şükürler olsun. Ramazan ayı, rahmet ayı, mağfiret ayı, şükür ayı. Receb-i Şerif’te, Şaban-ı Şerif’te tuttuğumuz oruçların mükafatını Cenab-ı Allah nasip eylesin, Ramazan’ı şerifte de tutacağımız oruçları, teravihleri, ibadetleri kabul eylesin şimdiden. Hiranur Vakfı olarak, Sancaktepe’deki merkezimizde 750 tane talebemiz var. Yatılı kalıyorlar, bunların 226 tanesi de mülteci. Burada hafızlık eğitimi alıyorlar, Arapça eğitimi alıyorlar. Tabi bu kardeşlerimiz teheccüd ehli. Burada gün, teheccüdle başlar. Bütün talebeler sabah erkenden teheccüd namazına kalkar. Teheccüd namazının akabinde Kur’an-ı Kerim dersleri başlar. Hafızlık yapanlar, hafızlı k derslerini yaparlar. Bu şekilde gün boyu, yatsı namazıyla birlikte gün burada biter.  Hiranur Vakfı olarak biz bu yavrularımızın bütün maddi ve manevi ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Burada hafızlık eğitimi aldıkları gibi, ileriki hayatlarında başarılı  olmalarına yönelik, bir yandan  okul derslerine  okullarına gidiyorlar. Bir yandan da burada yatılı kalıyoyorlar. Hiç  bir ücret de talep edilmiyor. 52 tane hoca arkadaşı mız burada görev yapıyor. 50 tanesi ders veriyor. İki tanesi de irşat ekibinde. Bunların görevi de, sabah akşam metro duraklarını ziyaret ediyorlar, hastaneleri ziyaret ediyorlar, kahvehaneleri, içki içilen mekanları , parklar ziyaret edilmek suretiyle bir nevi insanlara, İslam anlatılıyor. 50 tane hoca arkadaşımız, müderris de, hafızlık yapanlar hafızlık, Arapça öğrenenlere Arapça derslerini vermekte. Vakıf  olarak talebelerimizin bütün eğitim ihtiyaçlarını da karşılamaktayız. Aşağıda günlük 5 bin kişiye yemek çıkaracak yemekhanemiz var. Aslında kapasitemiz 10 bin kişilik. Büyük bir mutfağımız. Bütün yemek ihtiyaçları kahvaltısı, öğlen yemeği, akşam yemeği hepsi buradan karşılanıyor. Ayrıyeten kendi fırınımız var. Hayırseverler, hayır sahipleri bize un bağışında bulunuyor. Kendi fırıncı amcamız, Somuncu babamız onlara, ekmek olarak çıkartıyor. Biz burada Somuncu babayı örnek aldık. Somuncu Babanın tekkesi gibi, kepekli un kullanarak, ekmek ve yemek ihtiyacını burada, bu şekilde gidermeye çalışıyoruz.

BİR İFTAR BEDELİ 10 TL

Günlük aşevimizde 2 bin 500 kişilik yemek üretimi yapabilmekte. 750 tane kendi talebemize ikram ediyoruz. Geri kalanı da dışardan ihtiyaç sahibi aileler gelip buradan yemeklerini alabiliyorlar. İhtiyaç sahibi Kur’an Kursları buradan yemeklerini alabiliyorlar. Öğlen vaktinde burada  olabilseniz, şu kapıya kadar araçlar diziliyor, Kur’an Kurslarından medreselerden gelen araçlar buradan yemeklerini alıp gidiyor. Aynı  zamanda ihtiyacı olan Kur’an Kurslarına da sabahleyin kahvaltılıklarını da ikram etmiş bulunuyoruz. Tabi bunu yaparken bizim vakfımızın maddi imkanları çok yerinde olduğu için ikram edebiliyor değiliz. İnşallah Cenab-ı Allah nasip etsin. Hayır sahibi kardeşlerimizden işadamlarından talepte bulunuyoruz. Ramazan ayında iftar vakti iftihar vakti diye bir proje başlattık. Bu proje kapsamında 2 bin 500 olan kapasite 3 bin 500’e 4 bine çıkacak. Her akşam burada talebelerimize iftar ettirme derdindeyiz. Her akşam dışardan gelen vatandaşlarımız da gelip burada iftarlarını açabiliyorlar. Dilerseler, iftarını açtığı gibi, buradan sahur yemeğini alıp gidebiliyor. Hem iftar yemeği var, hem sahur yemeği var.

İFTARLARIMIZA SPONSOR ARIYORUZ

Şimdiden de bu yemeklere sponsorlar arıyoruz. İnşallah burada ciddi bir yemek hazırlanması var, ekstra elemanların çalışması var. Bir öğrencinin iftar bedeli 10 TL, medresemizde, vakfımızda 100 kişiye iftar yaptırabilirsiniz. Ne kadar? 1000 tl. Zekatınızla yaptırabilirsiniz, yahutta  sadakanızla yaptırabilirsiniz. Ramazan- Şerif  bitene kadar, 30 gün boyunca amacımız burada bir iftar verebilmek. Ramazan öncesinde de burada yemek yediriyoruz, ama hayır sahipleri Ramazan’da bunu karşıladığı  zaman ayıptır söylemesi, köftesi, tavuğu, tatlısı, meyvesi, çerezi burada hazır. Hele Kadir gecesinde burada sabaha kadar yemekhane hiç durmaz. İkramlar, ikramlar. O  geceye hürmeten. Bizim söylemek istediğimiz gelin burada 100 öğrenciye ya da 100 ihtiyaç sahibine yedirin, içirin iftar ettirin. Aynı  zamanda 750 tane aşeviyle ilgili projemiz. Medresemizde, vakfımızda 100 tane öğrencinin i ftar bedeli 1000 TL’dir şeklinde. Ama hedefimiz burada 2 bin 500, 3 bin kişiyi yakalayabilmek.  Biz her güne 3 bin kişiye ulaşacak şekilde bağış toplamaya çalışacağız. Amacımız bu. Aynı  şekilde burada terzi babamız var. Medresemizde vakıfta okuyan ihtiyaç sahibi öğrencilerimizin  bütün elbise ihtiyacını biz burada kendimiz gideriyoruz. buradaki amacımızda 226 tane mülteci öğrenci kardeşimiz var ya, bunların 38 tanesi yetimdir. Anası da y ok babası da y ok. Bu çocukların bütün bakımları bizim üzerimizde. Sizin ç ocuğunuz Van’da bir üniversitede okuyor olsa, “Baba gömlek lazım, para gönder” dese göndereceksiniz ama, bu çocukları n hiç kimsesi yok. her şeyini biz buradan biz karşılamak zorundayız. Diş macunundan, diş fırçasından, elbisesi, ayakkabısı. Dolayısıyla her 6 ayda bir   o çocukları  kendi terzihanemizde tepeden tırnağa giydiriyoruz. Şalvarı, cübbesi, gömleği, pantalonu,  diş macunu, sabunu ne varsa. Yine bunu da hayır sahibi kardeşlerimizin yardı mlarıyla yapıyoruz.

BİR YETİMİN GİYİNME BEDELİ 300 TL

Bir öğrencinin, bir talebenin, bir hafızın giyim bedeli 300 TL. Siz zekatınızla, sadakanızla burada giydirebilirsiniz. 10 tane talebe giydireceksin, zekatın var 3 bin TL. Gelip ziyaret de edebilirsin. Gelirsin, bakarsın, “Acaba benim bağışım yerine ulaşmış mı? Ulaşmamış mı?”  diye. Bizim kısaca Ramazan ayında bütün çalışmalarımız hayır ayında, rahmet ayında mağfiret ayında, yine rahmete ve mağfirete sebep  olacak şeylerle iştigal etmek. Ramazan’ı  şerif, sadece  Oruç tutmak ve teravih namazı kılma ayı değildir. Neden insanlarımız zekatlarını  sadece Ramazan ayında verir? Mağfiretin çok bol olduğu bir zamanda olduğu için. Esasen Ramazan-ı şerif , tasadduku bol yapma ayıdır. Elbette elimizde imkan olduğunda infak edeceğiz ama, Ceneb-ı Allah, hem darl ıkta hem bollukta infak edenler diye vasıflıyor. “Bir hurmanın yarısıyla da olsa,  tasaddukta bulunuz” diyor Peygamber Efendimiz.  Biz burada paylaşıyoruz,  paylaşmayı öğretmeye çalışıyoruz. Bu Ramazan- ı Şerifte, lüks otellerde, lüks  lokantalarda para harcayarak iftar yemeği vermek yerine, gelin kardeşim burada ihtiyaç sahibi talebelere, ihtiyaç sahibi ailelere, hafızlara iftar verin. Bu çağrımı ben hep yapıyorum. Gelin kardeşim, lüks yerlerde iftar programları yapacağınıza, Hiranur Vakfında, ihtiyaç sahipleriyle, hafızlarla, talebelerle açın.

Millî Gazete/Nedim Odabaş

30 Mayıs 2018 - Ramazan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?