Reklamı Kapat

Peygamberlerin Hayatı İbrahim Aleyhisselâm-4

İbrâhim AleyhisselâmAllahü Teâlâ’nın emriyle Bâbil’den Harrân’a (Urfa’nın güneyinde bir yer) hicret etti. Bu yolculukta kardeşinin oğlu Lût Aleyhisselâm, hanımı Sâre Hâtun ve diğer inananlar da bulundular.

İbrâhim AleyhisselâmAllahü Teâlâ’nın emriyle Bâbil’den Harrân’a (Urfa’nın güneyinde bir yer) hicret etti. Bu yolculukta kardeşinin oğlu Lût Aleyhisselâm, hanımı Sâre Hâtun ve diğer inananlar da bulundular. Harrân’da bir müddet kaldıktan sonra, Şam’a, oradan da Mısır’a gitmek üzere yola çıktı. Bu yolculuk esnâsında kardeşinin oğlu LûtAleyhisselâm’ınSedûm bölgesi ahâlisinde peygamber olarak vazîfelendirildiği bildirildi. LûtAleyhisselâm’ınSedûm’a hareketinden sonra, Mısır’a giden İbrâhimAleyhisselâmrivâyete göre bu sırada otuzsekiz yaşındaydı.

Mısır’a gittiği sırada Sinan bin Ulvan adlı zâlim bir Firavun vardı.İbrâhimAleyhisselâm ve hanımı Hazret-i Sâre’nin Mısır’a geldiğini haber alan Firavun, zorbalık yaparak Sâre’yi almak istedi. Bu zâlimhükümdâr Hazret-i Sâre’yi sarayına çağırttı. Ona musallat olmak isteyince nefesi kesilip elleri ve ayakları tutmaz hâle geldi. Bu hâline pişman olup, musallat olmaktan vaz geçti.Hazret-i Sâre’den, onun düştüğü fecî hâlden kurtulması için duâ etmesini istedi. Hazret-i Sâre, hükümdârı bu kadın öldürdü, diye suçlanmasından korktuğu için, duâ etti. Tekrar eski hâline dönen Firavun, Hacer adında bir câriyeyi Hazret-i Sâre’ye hediye etti. Bu hâdiseden sonra İbrâhimAleyhisselâm hanımı Sâre ve hediye edilen Hacer Hâtun’la birlikte Mısır’dan ayrılıp, Filistin’e gitti. Filistin topraklarında ıssız ve kupkuru bir yer olan Sebû’ya yerleşti. Bir müddet burada kaldı. Zamanla çok mala kavuştu. Yarım milyonu sığır olmak üzere, davarları vâdileri ve ovaları doldurdu. Çok zengin oldu. Sebû denilen yere sonradan gelip yerleşen insanların İbrâhimAleyhisselâm’ı incitmeleri üzerine oradan ayrılıp, Şam tarafında Kıst adlı yere göçtü. Çok cömert olan  İbrâhimAleyhisselâm insanlara çok ikrâmlarda bulunurdu.

İbrâhimAleyhisselâm, çocuğu olmadığı için hanımı Hazret-i Sâre’nin isteği ve izniyle Hazret-i Hacer’le evlendi. Bu evlilikten İsmâilAleyhisselâmdoğdu.MuhammedAleyhisselâm’ınnûru Hazret-i Hacer vâsıtasıyleİsmâilAleyhisselâm’aintikâl ettiği için, Hazret-i Sâre’nin kalbinde Hazret-i Hacer’e karşı gayret hâsıl oldu. İbrâhimAleyhisselâm, Hazret-i Sâre’yi üzmemek için Allahü Teâlâ’nın emriyle Hazret-i Hacer ve oğlu İsmâil’i (Aleyhisselâm) yanına alarak, o zamanlar ıssız ve susuz bir yer olan Mekke’ye götürdü. Onları oraya bırakıp, Şam diyârına geri döndü. Hacer annemiz ve oğlu İsmâilAleyhisselâm oradayken, mübârek Zemzem suyu yerden fışkırarak çıktı.

Devam edecek...

27 Mayıs 2018 - Ramazan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?