OHAL'de mesleğe iade başvurularında yeni kararlar

OHAL Komisyonu, 660 kişinin işe iadesine karar verirken, 1350 başvuruyu reddetti.

Büyütmek için resme tıklayın

A muhabirinin aldığı bilgiye göre, meslekten ihraç edilenler, bursu kesilen öğrenciler, rütbeleri alınan emekli güvenlik personeli, kapatılan kurum ile kuruluşlara ilişkin başvurulara bakmak üzere 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kurulan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonuna 108 bin 905 müracaat yapıldı.

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, tamamlanan ve incelemeleri sona eren başvurulara yönelik 22 Aralık 2017'den itibaren karar vermeye başladı. Buna göre, komisyon, bugün itibarıyla 17 bin başvuruyu sonuçlandırarak, 660 müracaat için mesleğe iadeye hükmetti.

Başvurulardan 14 bin 350'sini reddeden Komisyon, bazı KHK'lar ile göreve iade edilen bin 990 başvuru için de ön inceleme kararı aldı.

Komisyonda, 91 bin 905 başvurunun incelenmesi ise devam ediyor.

Kararlar kurumlara elden teslim ediliyor

Kararlar, başvurucuların en son görev yaptığı kurumlara gönderiliyor. Komisyon, kararların hızlı ulaşmasının sağlanması amacıyla posta yolunu tercih etmiyor. Kabul ve ret kararları, komisyon personeli tarafından ilgili kurumlara elden teslim ediliyor.

Başvurusu kabul edilenler, Devlet Personel Başkanlığı ve Yükseköğretim Kurulu tarafından 15 gün içerisinde kadro unvanına uygun görevlere atanıyor.

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunun ret kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara 19. ve 20. idare mahkemelerine iptal davası açılabiliyor.

Başvurucular, "ohalkomisyonu.basbakanlik.gov.tr" internet adresindeki "OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi" üzerinden başvurularıyla ilgili bilgi alabiliyor.

Yargı kararları takip ediliyor

Öte yandan Komisyon, karar aşamasından önce hakkında soruşturma açılan veya dava bulunan başvurucularla ilgili süreçleri de Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) üzerinden takip ediyor. Komisyon, hakkında takipsizlik ve beraat kararı verilenlerin dosyalarına öncelik veriyor.

Başvuruların kısa sürede değerlendirilerek sonuçlandırılması için çalışmalarına hız veren Komisyon, haftada bin 100 dosyada karar verecek aşamaya geldi.

18 Mayıs 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Muhammed - günahtır o kadar şehitlerimiz var ken kimi affediyorsunuz.Bunların hepsi affolur...

Yanıtla . 0Beğen 18 Mayıs 13:54
04

Adede28 - @Muhammed 01 nolu yoruma cevabı: Şu Ramazan vakit Allah için hakkımda ne biliyorsun da şehitlerle beni ilişkilendirip herkesin günahına nasıl ortak ediyorsun. Ben ihraç olan biri olarak ne af istiyorum ne başka bir şey adalet istiyorum.. Sen hemen bir grubun içine beni atıp sonra da lanetler hakaretler yağdırabilirsin sadece şunu söylüyorum Allah için hakkımı yiyorsunuz ... Altına çeşitli sayiklerle hakaret yazabilir başkalarının günahlarıyla eşleştirebilir hakaretler yazabilirsiniz kaç aydır bunları yiyorum. Allah için benim hakkımda ne biliyorsunuz Devletin bu konuda adaletli davrandığını düşünüyor musunuz..... 150000 de birim ben 149999 un durumunu bilmem ama ben adalet istiyorum .

Yanıtla . 0Beğen 19 Mayıs 11:02
03

Ahmet - @Muhammed 01 nolu yoruma cevabı: Kimin ne yaptığını bilmeden, peşin hükümlü olmak niye ? Şehitlerimiz, vatanımızın ve devletimizin şehitleri. Peki ya haketmediği halde alnına hain damgası vurulanlar, damgayı haketmek için ne yaptı ? Başbakan Binali Yıldırım darbe ihanetinden 1 ay sonra 14.000 PKKlı öğretmen var dedi, ve açığa alındılar. Onlarda toplanıp polisimizi taşladılar, 1 hafta sonra hepsi devlet görevine iade edildiler.ve hiçbiri hakkında en ufak işlem yapılmadı. O 14.000 PKKlının vatansaver olarak devlette çalışıyorlar olmaları sorun değil mi sayın ziyaretçi.

Yanıtla . 0Beğen 19 Mayıs 04:16
02

Hasan Demir - @Muhammed 01 nolu yoruma cevabı: bunlar mı gidip şehit etti...bunların çoğu masum darbeyle ilişkisi yok

Yanıtla . 0Beğen 18 Mayıs 23:03

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Bilgi için tıklayın

Anket 2019 yılı için belirlenen asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz?