Dolardaki yükseliş devam ediyor... İşçi Mehmet 300 TL fakirleşti!

Memur, işçi, emeklinin alım gücü yüzlerce lira düştü... İşçi Mehmet 300 TL fakirleşti

Büyütmek için resme tıklayın

Ekonomide kötü gidişata karşı uygulanan yama politikalar her geçen gün krize adım adım sürüklüyor. Vatandaşı canından bezdiren politikalar sonucunda TL her dakika dolar karşısında değer kaybederken, memur, esnaf, işçi bütün vatandaşlar aldığı maaş karşısında yoksullaşıyor. Birçok gıda, sanayi ve tekstil ürünü ithal eden Türkiye, doların sıçrayan yükselişleri ile birlikte vatandaşların alım gücü düşüyor. Bu günlerde 4,50 bandında hareket eden dolar, 3 ay önce 3,74 olurken, TL son 3 ay içinde dolar karşısında 75 kuruş değer kaybetti.

BİR İŞÇİ 300 LİRA FAKİRLEŞTİ

Ekonomideki bozukluk alım gücünü de düşürüyor. Bir işçinin aldığı 1,647 TL’lik maaş bugünlerde 370 dolara tekabül ederken, 3 ay önceye göre hesaplandığında bir işçinin maaşı 440 dolara denk geliyordu. 3 aylık sürede 70 dolarlık bir yükseliş olurken, TL üzerinden hesaplandığında ise alım gücünün 315 TL azaldığı görülüyor.

ÖĞRETMEN 700 LİRA FAKİRLEŞTİ

Memurlarda tablo kötü ivmeyi gösteriyor. Bir öğretmenin aldığı 3.909 TL’lik maaş bugünlerde 880 ABD doları ederken, 3 ay önceye göre hesaplandığında ise 1045 ABD dolarına tekabül ediyordu. İşçide olduğu gibi öğretmen maaşında da 3 aylık sürede 165 dolarlık bir yoksullaşma olurken, TL üzerinde hesaplandığında ise alım gücünün 742 TL düştüğü görülüyor.

İNŞAATTA TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR

Birçok sektörün ithalat üzerinden yürütülmesiyle dolardaki yükselişin boyutu daha derin hissediliyor. Söz konusu benzin ve motorin de yükseliş tırmanırken, inşaat sektöründe demir ve çeliğin yüksek maliyeti inşaatları durdurma noktasına getiriyor. Müteahhitler ithal edilen demir ve çeliklerin dolar üzerinden alınmasından dolayı sürekli yükseldiğini belirtirken, 3 ay önce TL’nin dolar karşısında 75 kuruş değer kaybetmesi inşaat sektöründeki büyük meblağlar noktasında tehlike çanları çalıyor.

TL BİTCOİN KARŞISINDA 3 KAT DEĞER KAYBETTİ

Öte yandan, TL 3 kat değer kaybeden kripto para karşısında bile değer kaybetti. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında bir Bitcoin 13 bin 920 lira ederken, bugünlerde ise 40 bin 375 lira etmesi tablonun vahametini gözler önüne serdi.

18 Mayıs 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Bilgi için tıklayın

Anket 2019 yılı için belirlenen asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz?