AK Parti'li Aziz Babuşcu: Selahattin Demirtaş bence de cezaevinden çıksın, özgürce propagandasını yapsın

Ak Parti İstanbul Milletvekili Aziz Babuşcu, “Selahattin Demirtaş’ın cezaevinden çıkmasını ve özgürce propaganda yapmasını isterim” dedi.

Video için play'e tıklayın

AK Parti İstanbul Milletvekili Aziz Babuşcu Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş ile ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı. Demirtaş'ın tahliye edilmesine yönelik çağrılara bir yenisi de AK Parti'den eklendi. AK Partili Babuşcu, HDP'nin cumhurbaşkanı adayının tahliye edilmesi gerektiğini söyledi. 

ÖZGÜRCE PROPAGANDA YAPMASINI İSTERİM

CNN Türk'te Şirin Payzın'ın sunduğu “Ne Oluyor” programına katılan Babuşçu, canlı yayında “Selahattin Demirtaş’ın cezaevinden çıkmasını ve özgürce propaganda yapmasını isterim” ifadelerini kullandı.

Babuşcu, şunları söyledi:

"Demirtaş bence de cezaevinden çıksın. Sonuç itibarıyla bir seçime giderken, Cumhurbaşkanı adayı bir siyaset liderinin cezaevinde olmasını tercih etmem. Ama sonuç itibarıyla, bir yargı ve hukuk mekanizması işlemesi ve onun bir karar vermesi gerekir. Sonuçta buna karar verecek olan bizler değiliz."

DEMİRTAŞ'IN AVUKATLARI BAŞVURMUŞTU

Demirtaş'ın avukatları, dün tutuklu olduğu dosyanın görüşüldüğü Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'ne tahliye başvurusunda bulunmuştu. Dilekçede, serbest seçim hakkının Anayasa'nın 67'nci maddesi ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin bir numaralı ek protokolünün 3'üncü maddesince güvence altına alındığı hatırlatılarak, "Seçimlerin temel faaliyeti propaganda ve tanıtım faaliyetidir. Eşitlik ve serbestlik ilkesinin hayata geçmesi açısından tüm adayların tam bir serbestlikle ve eşit şekilde propaganda olanaklarından yararlanması, kendi programını seçmenin bilgisine sunması gerekir. Bu şekilde serbestçe oluşacak kamuoyu sonrasında, seçmen gizli oyla seçimini yapar ve bu suretle demokratik sistemlerin tanımlayıcısı olan etkin siyasal makamların seçimle belirlenmesi ilkesi gerçekleşmiş olur" ifadeleri kullanılmıştı.

KARAMOLLAOĞLU: ANAYASA ÇOK AÇIKTIR TUTUKLULUK BİR TEBDİRDİR

Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, Ankara'da geçtiğimiz hafta medya buluşması programında Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ın ziyaretinin hatırlatılması üzerine, “Siz de böyle bir ziyaret yapar mısınız?” şeklindeki soruya ise Karamollaoğlu, “Elbette bu yapılabilir” diyerek şu hususlara dikkat çekti: “Şov mahiyetinde bir işi ben pek benimsemedim. Diğer arkadaşlar ziyaretlerini bir şov olarak yapıyorlar diye de söylemiyorum. Mademki aday olmasına bir engel yoksa kanunen o zaman kendi fikir ve düşüncelerini topluma anlatabilmek için kendisinin tutukluluk halinin sona erdirilmesi kanaatindeyim. İnşallah biz gitmeden o çıkar, gideriz kendisine geçmiş olsun deme imkânı buluruz. Bu hukukun gereğidir. Anayasa da çok açıktır, tutukluluk bir tedbirdir. Sadece bir tedbirdir. Normal şartlarda özellikle siyasiler için uygulanmaması gereken bir tedbirdir. Benzer hususları medya mensupları için de söyleyebilirim. Kaçma tehlikesi varsa onlara da riayet edilir elbette. Temennim inşallah Sayın Demirtaş kısa zamanda tahliye edilir, bunu yapmak hükümet yönünden de bir erdem olarak toplumda algılanır kanaatindeyim. Bunu da ümitle bekliyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

16 Mayıs 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Musa - Hadi bakalım ak troller buna söyleyeceklerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz

Yanıtla . 5Beğen 16 Mayıs 16:23

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Bilgi için tıklayın

Anket 2019 yılı için belirlenen asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz?