Taşeron: KİT'ler somut bir adım bekliyor

Kamu İktisadi Kuruluşları (KİT)’nda taşeron statüsünde çalışanlar ile kamuda asıl işi yapan taşeron işçilerin kadro hayali sürüyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Mehmet Akif Cenkci, “Hükümet tarafından yapılan tüm açıklamalara rağmen KİT çalışanlarına ne yazık ki kadro verilmedi. Sosyal bir sorun haline gelen KİT mağdurlarına bir an evvel tam manasıyla kadro verilmelidir” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Kamu İktisadi Kuruluşları (KİT)’nda taşeron statüsünde çalışanlar ile kamuda asıl işi yapan taşeron işçilerin kadro hayali sürüyor. Ocak 2018 tarihinde Başbakan Binali Yıldırım’ın “KİT'lerin mülkiyeti Hazine'ye ait. Hazine, bunlara kadro verecek” açıklamalarının üstünden aylar geçmesine rağmen hükümet tarafından hiçbir çalışma yapılmaması KİT çalışanlarını endişelendiriyor. KİT’lerin her an özelleştirilmeye açık olması KİT çalışanlarına kadro ihtimalini de güçleştiriyor.

KİT'lere de BİT'lere de kadro verilecekti

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Mehmet Akif Cenkci, “KİT’ler için kadro hayal” dedi. Cenkci, “Türkiye’de hali hazırda 69 tane Kamu İktisadi Kuruluşu yani kısa adıyla ‘KİT’ var. Makina Kimya Endüstrisi, Sümer Halı, Türkiye Kömür İşletmeleri, Eti Maden, ÇAYKUR, BOTAŞ, PTT, TCDD, Et Balık Kurumu, Türkiye Demir Çelik,  Devlet Hava Meydanları, THY, Ziraat Bankası, Halk Bank, Türkiye Kalkınma Bankası, Şeker Fabrikaları gibi birçok kurumu KİT’lerin arasında sayabiliriz. KİT’lerde tahminen 60-70 bin çalışan insan var. Aileleriyle birlikte bu rakam 200 bini aşıyor. KİT çalışanlarına kadro verileceği konusunda hükümet tarafından birçok açıklama oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan bir mitingde ‘KİT’lere de BİT’lere de kadro verilecek’ demişti. Ancak KİT’lere şu ana kadar hiçbir şekilde kadro verilmedi” dedi.

KİT’ler her an özelleştirilebilir

KİT’lerin şirketleştirilerek her an özelleştirilmeye açık hale getirildiğini ifade eden Mehmet Akif Cenkci, “KİT’ler her an özelleştirilmeye açık kurumlardır. Misal olarak Şeker Fabrikaları devlet tarafından açılan ihaleler ile bir bir özelleştirildi. Burada çalışan işçilerin her ne kadar kadroya alınacağı söylense de serbestleştirilen, özelleştirilen bir kurumun çalışanlarını tekrar kadroya alınacağını düşünmek hayal olacaktır. Bütün KİT’lerin hepsi ‘A.Ş.’ oldu. PTT, ‘PTT A.Ş.’ TCDD ikiye bölündü bir kanadı Taşımacılık A.Ş oldu. Bütün bu KİT’ler şirketleştirildi. Şirketleşmeyle birlikte KİT’ler, özelleştirilmeye, satılmaya hazırlandı” diye konuştu.

Seçim malzemesi haline getirilmemeli

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in KİT’lerin özel şirketler ile rekabet halinde olmasından dolayı “KİT'lerin kadroya dâhil edilmesi son derece yanlış olur” dediğini hatırlatan Mehmet Akif Cenkci, “Mehmet Şimşek açık açık KİT’lere kadro verilmeyeceğini söylemişti. KİT konusunda hükümetin tavrını net bir şekilde ortaya koymasına rağmen, Hükümet tarafından yine verileceği yönünde açıklamalar pek doğru değil. Bunun seçim yatırımı, malzemesi olarak her seferinde dillendirilmiş olması üzücüdür” açıklamalarında bulundu.

Açıklamalar gerçeği yansıtmıyor 

Hükümetin KHK ile KİT çalışanlarına kadro verebileceğini hatırlatan İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Mehmet Akif Cenkci, “KİT’ler konusunda özelleştirme, serbestleştirme gibi adımlardan sonra KİT’lerin kadro elde edeceği yönünde hangi açıklama yapılırsa yapılsın pekte akıl ile mantık ile uyuşan bir açıklama olmayacaktır. Bu durumda KİT’lere kadro verileceğini düşünmüyorum. Ancak ailesi ile birlikte büyük bir kesimi ilgilendiren, sosyal bir sorun haline gelen KİT mağdurlarına bir an evvel tam manasıyla kadro verilmelidir. Hükümet vatandaşlar arasında ayrıştırma kesinlikle yapmamalıdır. Eşit ve adil olmalıdır. Taşeron düzenlemesiyle nasıl taşeron işçilerine kadro hakkı verildiyse, KİT’ler içinde aynı çalışma kesinlikle yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

KİT’ler ile ilgili hükümet yetkilileri tarafından yapılan bazı açıklamalar ise şu şekilde:

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz sözü bir kere söyleriz. KİT'lerin de BİT'lerin de kadroları normal taşeron gibi değil, ne gibi olacak? KİT'ler şu anda hangi anlayışla, taşeron olanlar sistemle çalışıyorsa orada olanlar da aynı sisteme dahil olacak. Oraya girecek. BİT'lerdekiler de aynen. Yani biz aradan komisyoncuları kaldırdık, olay bu” demişti.  

KİT’ler ile ilgili başka bir açıklamasında Erdoğan; “Bu zamana kadar size ne anlatıldığını duymuyorsunuz, bilmiyorsunuz, anlamıyorsunuz. Kaç kere bunları söyledik, anlattık. Sen Karayollarında kimin elemanısın. Devletin değil. İhale almış olan bir şirketin elemanı mısın? Bu bir. Eğer taşeron elemanıysan, şu anda taşeron kalkıyor” şeklinde konuşmuştu.

Başbakan Binali Yıldırım ise "Kamu İktisadi Teşebbüsü altında çalışanların devlet merkezi birimlerdeki memur veya kamu işçisi gibi düşünülmemesi lazım. Bu yüzden bunlara yönelik çözümü, şöyle düşünüyoruz. Bu KİT'lerin mülkiyeti Hazine'ye ait. Hazine, bunlara kadro verecek, ihtiyaçları oranında. Bu kadrolara da uzun süredir bu KİT'lerde hizmet eden, taşeron diye tabir ettiğimiz vasıflı elemanlar istihdam edilecek. Öncelikle olarak onlar bu kadrolardan yararlanmış olacak. Bu etap etap gerçekleştirilecek ve hemen başlayacak. Şartları sağlayan herkes bundan yarar sağlayacak" demişti.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “KİT'lerin kadroya dahil edilmesi son derece yanlış olur. Örneğin, Türkiye Petrolleri ne işe yarar, petrol çıkartır, kimle rekabet ediyor Shell ile rekabet ediyor, ulusulararası şirketlerle, katı kuralların olmadığı, esnek oluduğu şirketlerle rekabet ediyor. Nasıl rekabet edecek? Olay sadece maliyet meselesi değil, olay bazı hizmetlerin kaliteli bir şekilde ve süreklilik arz edecek şekilde yerine getirilmesidir. Biliyoruz ki, kamu da performans düşük. Özel sektör çok daha hızlı ve verimli bir şekilde iş yapıyor, dolayısıyla sadece maliyet perspektifiyle bakmamak lazım” diye konuşmuştu.

# TAŞERON KADRO İLE İLİŞKİLİ:

16 Mayıs 2018 - Gündem

Muhabir Baki Sancak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

19

Hastanede Ki Laborantl - Hastanede laborantlar,mr, yemekhane calisanlari senelerce emek harcadık ancak sozlemede ki fark yüzünden ( %70 maddesiyle ) biz hastanede çalışmıyormuşuz gibi lanse edildik. Hatta bazi arkadaşlarımız şuan ihale ile artik eleman alinmayacak denildiği için işsiz kalan arkadaşlarımız oldu.. Eşit ve adaletli kadro verilmeliydi ayrimsiz şekilde... Hastanede laborant olarak ben kadroya geçemiyorsam asıl işi kim yapıyor!!

Yanıtla . 2Beğen 02 Haziran 00:31
18

Kit - kit teşeronları köledir modern köleler bizleriz gelin kpss diye inleyenler çalışın da görelim bu maaşa bu işi kaç gün yapacaksınız görelim

Yanıtla . 0Beğen 24 Mayıs 01:47
17

Doğru Olun Doğru Konuş - Biz müslümanız diyorlar onlarda yalan söylüyor. Tayyip devlet 'in milletin başı ya kardesim biz bir kere söyleriz o is bitti diyor sonuç yalan. Ya tayyip bu insanlar 15 temmuzda sokağa çıkarak kendi kaderlerinin yanında senin 7 sülaleni kurtardı farkındamısın. Farkında olsaydın gariban KİT çalışanların hakkını verirdin. Ne diyeceksin siyasetciyse ALLAH ağzından düşmüyorsa korkacakcaksin 5 defa düşüneceksin

Yanıtla . 0Beğen 18 Mayıs 19:01
15

Edip Yıldız - İzban güvenlikleri ne zaman kadroya geçecek üvey muamelesi görüyorlar aynı işi yapan izmir metro güvelikleri kadro verildi izbana yok büyük haksızlık.

Yanıtla . 1Beğen 17 Mayıs 15:24
14

mehmet ali alışkan - mehmet akif cenkçi bey biz ailehekimdekileride yapmadılar asıl kadroyu hak edenler bunlardır ailehekiminde her iş bunlardan soruluyor oranın güvenligi bukaşık temizlik hepsi onlardan soruyor sorarım size hangisi kodroya hak kazanmış

Yanıtla . 0Beğen 17 Mayıs 14:22
13

Biz Kimiz Ki - adam yerine koyan varmı kit özel bütceli aynı şey kadro verse idiler bayram havasında olurdu . seçimden önce kadro verilmediği halde bizde vermeyeceğiz gayet açık net zor birşey değil zamanında verilen söz tutulusun.

Yanıtla . 0Beğen 17 Mayıs 13:23
12

Bankacı - Ne yani şimdi bize yalan mi söylendi. Ekmeğimize bal sürüp kenarda oynayın mı dediler. Kit olmak mı suçumuz. Allah var hesap günü var unutmayın

Yanıtla . 3Beğen 17 Mayıs 09:26
11

Kadrolu Taşeron - Yaşaran kadroya geçtide ne oldu ayın 17 si oldu hala ortada maaş yok ramazana borç pide alarak girdi taşeron kadrolusu

Yanıtla . 2Beğen 17 Mayıs 08:33
10

Kit Kolesi Bayram - Adnan rumuzlu sen kendini ne zannediyor, kpss den bahsediyor, ne okul mezunusun.? Taşeron dediğin ben ve benim gibi % 50 si üniversite mezunu ve kpss girmiş. Ne torpil den bahsediyor. Bu taşeron çalışanlar KÖLE KÖLE sahadalar sende gel KÖLE OL çalış. Bak bu KÖLELER BİZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞIYIZ Hesapta taşeron işçileri KÖLELERİ kadroya aldı devlet değilmi? KOCAMAN BİR HAYIR Biz hala K. İ. T. KÖLELERİNİ almadılar. Ne torpilden bahsediyor. Kadroya giren kardeşlerizde soruyu soruyor bende kadrolu olan arkadaşların hiçbirini hak olarak vermediler diye 900000 kişi hepsi soruyor. Herkes KENDİNE YAKIŞANI YAPAR. İşte böyle bir düzenleme. Sende Adnan sallama klavyede.

Yanıtla . 3Beğen 17 Mayıs 07:57
07

Emin Gültekin - Haber kaynağına aldığınız için teşekür ediyorum.

Yanıtla . 0Beğen 16 Mayıs 22:08
06

Melis - Biz meb de çalışan taşeronlara 9ay 29gun calisiyorduk biz tam yıl a geçiyoruz dik ama Gine aynı calisacakmisiz sayın bakanımızdan bizlerin tam yıl çalışmamız için bir şeyler yapmasını istiyoruz .

Yanıtla . 0Beğen 16 Mayıs 21:40
03

Kit - Pardon ama ne adaletinden bahsediyosun 2ay once girip kadroya gecen var 15 yillik calisan taseron var kpss ye giren bunca zamn temizlik yada guvenlik veya şoför olarak biyere girmediyse üniversite mezunudur onlarda bu saydığım isleri yapmaz maaşı düşük oldugu için kitlerde çalışanlarda ev gecindiriyor bu kadar cekememezlik olmaz ayrica çalıştığı kurum taseron şirketine çok çok daha fazla ödüyor kişi başına yazık bu kiskancliga

Yanıtla . 0Beğen 16 Mayıs 18:03
02

Adnan - Çoğu gençler kurslara giderek kpss'den yüksek puan alıyımda atananıyım derken,sen özelde taşeronda çalış devlete beleşten gir.Var mı böyle adalet...

Yanıtla . 3Beğen 16 Mayıs 15:19
16

İbrahim - @Adnan 02 nolu yoruma cevabı: Hey Adnan ya parası imkanı olmayıp kursa gidemeyen kahpess den yüksek puan alamayan gençler ne yapacak.Boş keseden sallama madem ADALET ibu kadar çok biliyordun hukukçu olaydın be Adnan.

Ama hukukçu da olsan çok yanlış yere insanları içeri sokardın bu Adaletsiz Adaletinle.

Yanıtla . 0Beğen 18 Mayıs 05:20
09

Erkan - @Adnan 02 nolu yoruma cevabı: Adnan bu bahsettiğin bizler kppsden yüksek puan alıp giremeyenlerde içinde hali hazırda taşeron calışanlarıda var .müsade etde bugune kadar emek verdik bu sayedede girelim.hem sözlü hem yazılı sınavada tabi tutuyorlar koskoca türkiyede bizmi gözünüze battık sizde bizde girelim inşallah.

Yanıtla . 0Beğen 17 Mayıs 04:23
05

Delibalta - @Adnan 02 nolu yoruma cevabı: var kardas var senin gibi enayiler kpssye çalıscak memur olcak ama taşeron işçiler işçi olmak için seçimleri bekleyecek sen kpsssye devam et fazla düşünme

Yanıtla . 0Beğen 16 Mayıs 20:21
04

Kitaşeron - @Adnan 02 nolu yoruma cevabı: Cahillik paçalarından akiyor.Hiç utanmiyosun dimi bilip bilmeden konuşmaya.Beleşten dediğin yere mülakatla aldilar bizi.Bizde o gencler gibi kpssye girdik onlar asgari ucretle calismam ben diyip burun kivirirken bizler girdik bu islere.Bilip bilmeden atip tutma.Haddini bil.Bunca insanin küfurlerine maruz kalip kulaklarini çinlatma boşyere.

Yanıtla . 2Beğen 16 Mayıs 18:09
01

Funda - Secimden once bekliyoruzzz

Yanıtla . 12Beğen 16 Mayıs 15:02

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Bilgi için tıklayın

Anket 2019 yılı için belirlenen asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz?