Dolar neden yükseliyor? Seçimden sonra dolar kuru nasıl olur?

Doların sürekli yükselmesi nasıl yorumlanıyor? Ekonomi çevreleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İngiltere temasları sırasındaki açıklamalarının piyasalardaki güveni sarstığını belirtiyor. Erdoğan'ın Londra'da katıldığı televizyon programında Merkez Bankası ile ilgili açıklamalarının MB'ye yönelik güveni sarstığını ve piyasaların buna tepki verdiği ifade ediliyor. Ekonomistler, Türk Lirası'nın seçime kadar daha fazla satış riskiyle karşı karşıya olduğunu, seçimden sonra ise belirsizlik öngörüyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Doların sürekli yükselmesi nasıl yorumlanıyor? Ekonomi çevreleri Cumhurbaşkanı erdoğan'ın İngiltere teamsları sırasındakiaçıklamalarının piyasalardaki güveni sarstığını belirtiyor. Londra'da katıldığı televizyon programında seçimden sonra Merkez Bankası ile ilgili açıklamalarının MB'ye yönelik güveni sarstığını ve piyasaların buna tepki verdiği ifade ediliyor. Ekonomistler, Türk Lirası'nın seçime kadar daha fazla satış riskiyle karşı karşıya olduğunu, seçimden sonra ise belirsizlik görüldüğünü söylüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İngiltere temasları sırasında Bloomberg televizyon kanalına verdiği mülakatta faizler ve Merkez Bankası ile ilgili açıklamaları, Merkez Bankası'nın güvenilirliğine ilişkin endişeleri artırdı. Erdoğan'ın 24 Haziran'da yapılacak erken seçimi kazanması durumunda ekonomi üzerindeki kontrolünü artırma ve para politikasında daha fazla sorumluluk alma yönündeki niyeti, analistlere göre, Merkez Bankası'nın güvenilirliğine ilişkin endişeleri artırdı.

dolar-kuru-fiyatlari.jpg?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerin ardından Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesiyle birlikte faiz indirimi çağrısına Merkez Bankası'nın kayıtsız kalmamasını beklediğini belirtmişti. Türk Lirası, Erdoğan'ın açıklaması sonrasında dolar karşısında rekor düşük seviyeye geriledi.

"Merkez Bankası'nın güvenilirliğine yönelik endişeleri artırıyor"

Dünyaca ünlü ekonomistler, Merkez Bankası konusunda ortak görüşe sahip görünüyor. Tokyo'da SBI Securities Co.'nun tahvil işlemleri birim yöneticisi Tsutomu Soma, "Erdoğan'ın açıklamaları Merkez Bankası'nın güvenilirliğe dair endişeleri artırdı. Piyasa, hızlı enflasyonu göz önünde bulundurulduğunda ve TL'deki kayıpları durdurmak için, muhtemelen MB'nin faiz artırması gerektiğini düşünüyor” dedi.

Soma, "Bu tarz yorumlar, Merkez Bankası'nın özerkliğine ve güvenilirliğine yönelik endişeleri artırıyor; bu da Türk Lirası için olumsuz." diye konuştu.

"TL, seçime kadar daha fazla satış riski var"

Tokyo'da SMBC Nikko Securities Inc. gelişen piyasalar kıdemli ekonomisti Kota Hirayama, Türk Lirası'nın gelecek 24 Haziran seçimine kadar daha fazla satış riskiyle karşı karşıya olduğunu söyleyerek, yetkililerden "ülke görünümüyle ilgili endişeleri artıracak" daha fazla açıklama geleceğini ifade etti.

Erdoğan'ın planının Merkez Bankası üzerinde oluşturacağı baskının hala belirsiz olduğunun altını çizen Hirayama, Cumhurbaşkanı'nın MB'nin para politikasını sıkılaştırma hamlesine karşı olduğunu, buna karşın herhangi bir adım atmadığını belirtti.

"Seçim sonrası TL için çok belirsiz"

Danimarka Hellerup'ta Saxo Bank Döviz stratejisi birim yöneticisi John Hardy, “Sorun Erdoğan'ın müdahalesi ve MB'nin özerkliğine yönelik güven eksikliği” dedi.

Hardy, “Piyasa lirayı cezalandıracak; bu nedenle TL olduğu yerde. En azından seçime kadar düşecek ve ondan sonra Erdoğan verimli olmayan hamleler yaparsa, TL'nin negatif sarmala girmesi mümkün.” dedi.

Hardy, TL'nin dolar karşısında gelecek ay civarında 4.50 seviyesini test edebileceğini ve sonrasının “çok belirsiz” olduğunu ifade etti.

doviz-burosu-dolar-fiyatlari.jpg?

"TL'nin bu yılki düşüşünün arkasındaki birincil neden algı"

Bloomberg Economics ekonomisti Ziad Daoud, “TL'nin bu yılki düşüşünün arkasındaki birincil neden algı ve Erdoğan'ın açıklamaları bu durumu daha iyi hale getirmiyor.” dedi.

“Yatırımcılar hükümetin para politikasına müdahale etmesinden endişeli.” diyen Daoud, bu durumun Merkez Bankası özerkliğini tehlikeye attığını belirtiyor.

"TCMB'nin Haziran faiz artırımı daha da zorlaştı"

Tokyo'da Mizuho Securities döviz stratejisti Kengo Suzuki, “Erdoğan'ın para politikasında daha fazla sorumluluk alma niyeti Merkez Bankası'nın gelecek ay faiz artırımına gitmesini daha da zor bir hale getiriyor.” dedi.

Suzuki, “Yatırımcılar, Erdoğan'ın Merkez Bankası'nın özerkliğine müdahale edeceğinden ve buna bağlı olarak TL'nin güvenilirliğinin sarsılacağından endişe ediyor.” dedi. (Bloomberg News)

# DOLAR İLE İLİŞKİLİ:

16 Mayıs 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Bilgi için tıklayın

Anket 2019 yılı için belirlenen asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz?