Meksika Ankara Büyükelçisi Millî Gazete'den destek istedi! Kadir'i bulduk Hacer'i arıyoruz

Meksika Ankara Büyükelçisi Bernardo Cordova Tello, Meksika-Türkiye ilişkilerinden ve ortak kültürden,  ’50 Yıl Sonra Dostluktan Bir Dünya’ organizasyonu ile organizasyona katılması için davet edilen iki Türk’e kadar Milli Gazete’ye önemli bir o kadar da samimi açıklamalarda bulundu. Meksika Ankara Büyükelçisi Bernardo Cordova Tello, 11 aylık Türkiye serüveninde ilk röportajını gazetemize verirken, 'Kayıp Türk' için de Millî Gazete'den destek istedi...

Büyütmek için resme tıklayın

Meksika Ankara Büyükelçisi Bernardo Cordova Tello, Meksika-Türkiye ilişkilerinden ve ortak kültürden,  ’50 Yıl Sonra Dostluktan Bir Dünya’ organizasyonu ile organizasyona katılması için davet edilen iki Türk’e kadar Milli Gazete’ye önemli bir o kadar da samimi açıklamalarda bulundu. Türkiye ve Meksika ilişkilerinin dostluk ve anlayış üzerine şekillendiğinin altını çizen Büyükelçi Tello, elli yıl önce Meksika’da düzenlenen  ‘Dostluktan Bir Dünya’ projesine Türkiye’den de iki çocuğun çizdiği resimleri gönderdiğini hatırlattı. ’50 Yıl Sonra Dostluktan Bir Dünya’ etkinliğiyle o dönemdeki çocukları buluşturmayı hedefleyen proje ile ilgili bilgiler veren Büyükelçi Tello, “Kadir Hasbilen’i bulduk fakat hala Hacer Dilsiz’e ulaşmaya çalışıyoruz” diyerek  ‘Kayıp Türk’ ile ilgili destek istedi. 

TÜRKİYE’DEN İKİ ÇOCUK ESERLERİYLE KATILMIŞTI

Öncelikle bize “50 Yıl Sonra Dostluktan Bir Dünya” programı hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Meksika, 1968 yılında, hem İspanyolca konuşulan ülkeler hem de gelişmekte olan ülkeler arasında Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapan ilk ülkedir. Ayrıca Meksika aynı dönemde Formula 1 Dünya Şampiyonası’na ve 1970 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği de yaptı. Dünya çapındaki bu üç büyük organizasyonun gerçekleştirilmiş olması, modern ve açık bir ülke olan Meksika’nın kurumsal gelişimine dünyada duyulan güveni de ortaya koymuştur. 1968 Olimpiyat Oyunları kapsamında sanat festivalleri ve müzikaller gibi bir dizi kültürel etkinlik ve faaliyet düzenlenmiş ve şuanda bile Meksiko’da varlığını sürdürmekte olan, dünya çapında mimar ve heykeltıraşlar tarafından yapılan anıtsal eserlerden oluşan Dostluk Rotası’nın da inşası da bunlardan bir tanesidir.  Bunları hatırlattıktan sonra ilk kez, ‘Dostluktan Bir Dünya’ isimli bir proje düzenlenmiş, projeye dünyanın her yerinden çocuklar çizdikleri resimleri göndermiş ve bu resimler Olimpiyatlar süresince sergilenmişti. Bahsi geçen bu etkinliğe ise Türkiye’den de iki çocuk katılmıştı.

50’İNCİ YILDÖNÜMÜNDE O ÇOCUKLARI BULUŞTURMAYI HEDEFLİYORUZ

Bugün, Meksika Dışişleri Bakanlığı, Dostluk Rotası Vakfı işbirliğiyle “50 Yıl Sonra Dostluktan Bir Dünya” adı verilen bir etkinlik ile Meksiko’da,1968 Olimpiyatları’nın 50. Yıldönümünü anmaya hazırlanıyor. Bu etkinliğin temel amacı, elli yıl önce çizimlerini Meksika’ya yollayan o zamanın çocuklarını bulup, görüşlerini almak. Dünyanın çeşitli yerlerinden bu çocuklara ulaşıldığında, çocuklar ve çizimleri hakkında bir video hazırlanacak ve bu video Meksika’da ve bütün Meksika Büyükelçilikleri’nde sergilenecek. Ayrıca, Meksika’da da yine bu etkinliği anmak için, tüm resimlerin yer aldığı bir sergi düzenlenecek.

HACER’İ BULMAMIZA KESİNLİKLE YARDIMCI OLACAK

Etkinliğe katılmalarını istediğiniz bu iki Türk vatandaşına ulaşmak için nasıl bir yol izliyorsunuz?

Bu röportaj, bir zamanlar etkinliğe katılmış olan Türk vatandaşlarını bulma çabamıza kesinlikle yardımcı olacak. Neyse ki,  bu iki Türk arkadaşımıza ulaşmak için Türk basını, bize oldukça yardımcı oluyor. Kadir Hasbilen’i bulduk fakat hala Hacer Dilsiz’e ulaşmaya çalışıyoruz. Kadir Hasbilen’i de elçiliğe davet etmeyi, onunla ve siz basın mensubu arkadaşlarla Hacer’i bulma konusunda küçük bir sohbet gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERDE 90’INCI YILIMIZI KUTLUYORUZ

Türkiye ile Meksika arasındaki ilişkileri nasıl görüyorsunuz değerlendirir misiniz?

Meksika ve Türkiye arasındaki ilişkiler dostluk ve anlayış ile şekillenmiştir. Bu sene, Meksika ile Türkiye Arasındaki Dostluk Anlaşması’nın yürürlüğe girmesinin 90’ıncı yılı, ülkelerimiz diplomatik ilişkilerinin doksanıncı yılını kutlayacak. Şuanda, Meksika Başkanı Enrique Peña Nieto ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki uzlaşı sayesinde, aramızdaki bağlara nitelikli bir ivme vermeye karar vermiş durumdayız. Meksika Başkanı Nieto, 2013 yılının Aralık ayında gerçekleştirdiği ziyaretle, Türkiye’ye resmi ziyaret gerçekleştiren ilk Meksika Başkanı oldu. Bu vesileyle, hükümetlerimiz arasında 13 anlaşma imzalandı. Bunlar arasında, Stratejik Ortaklık ve Üst Düzey İkili Komisyon inşası için önemli unsurlar yer almaktadır. Sonrasında, 2015 yılının Şubat ayında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meksika’ya devlet ziyaretini gerçekleştiren ilk Türk Cumhurbaşkanı oldu. Bu ziyaret, işadamları arasına ekonomik ve ticari bağların yanı sıra siyasi diyalogun da geliştirilmesini sağlamıştır.

MEKSİKA 15 TEMMUZ DARBESİ’Nİ İLK KINAYAN ÜLKELERİN BAŞINDA GELİR

Meksika Türkiye’deki güncel durumları da yakından takip etmektedir. Bu anlamda şunu da hatırlamakta fayda var; Meksika,15 Temmuz 2016’daki darbe girişimini kınayan ilk ülkelerden biriydi, hem de mümkün olan en ağır şekilde. Son on yıl boyunca ikili ticaretimiz yüzde 200 oranında büyüdü ve şu anda ticaret hacmi bir buçuk milyar dolar civarındadır. Mevcut durumda Meksika, Türkiye’nin Latin Amerika ve Karayip Bölgesi’ndeki üçüncü en büyük ticari ortağıdır. G20’ye üye ülkeler olarak, açık ve modern ekonomilerimizle, iki ülkenin ekonomisi ve pazarları, yatırım ve ticaret ilişkileri açısından parlak bir gelecek sunuyor.

THY’NİN İSTANBUL-MEKSİKO SEFERLERİ İLİŞKİLERİ DAHA DA GELİŞTİRECEK

Aramızdaki bağların gelişimini sürdürmek ve her iki ülkenin de en güçlü, açık ve modern yirmi ekonomi arasında yer almasından istifade etmek adına üzerinde çalışmakta olduğumuz bazı konular var. Türk Hava Yolları’nın Meksiko seferlerinin başlaması için iki tarafın gereken anlaşma üzerinde uzlaşmaya varmasını umuyoruz. İnanıyorum ki bu anlaşma sosyal, ticari ve kültürel alışverişin yanı sıra, karşılıklı bilgimizi de arttıracak ve güçlendirecektir. Ayrıca yakın gelecekte, ülkelerimiz arasında Serbest Ticaret Anlaşması görüşmelerini yeniden başlatabileceğimizi umuyorum. Kararlılık, hayal gücü ve esneklik ile bir anlaşmaya varabileceğimizi düşünüyorum. Türkiye’de faaliyet gösteren Meksikalı şirketlerin sayısında da bir artış görmekteyiz.

TİKA’YA MİNETTARIZ

Meksika ile Türkiye, pek çok farklı çevrede önemli bir siyasi diyalog sürdürmektedir. Her ikisi de, siyasi diyalogumuzu zenginleştiren çeşitli konularda ortak konum aldıkları OECD ve MIKTA üyesi ülkelerdir. Bu sayede siyasi diyalogumuzun ötesinde bir takım ortak konumları paylaşmaktayız. Bunun yanı sıra; iklim değişikliği, özellikle de çölleşme ile mücadele, göç ve sığınmacılık, Dünya İnsani Zirvesi, kitle imha silahları konularında, Birleşmiş Milletler ve diğer çok taraflı forumlarda da pek çok ortak konumu paylaşmaktayız. TİKA’nın Meksika’da yaptığı çalışmaları da oldukça olumlu görüyoruz. Özellikle geçtiğimiz yıl Meksika’da yaşanan deprem sonrasında TİKA’dan gelen destekler için minnettarız. Ayrıca Yunus Emre Enstitüsü, Meksiko’da kültür alışverişimizi destekleyecek yeni bir şube açıyor. Meksika tarafı olarak bizler de, ilişkilerimizi güçlendirmekte olan altyapıyı özetlemekte olan İstanbul’daki Meksika Konsolosluğu’nu, ProMéxico Ticareti Geliştirme Ofisi’ni yine bu şehirde ve de Ankara’daki Meksika Askeri Ataşeliği ve Meksika Deniz Ataşeliği’ni açmış bulunuyoruz.

60’DAN FAZLA ETKİNLİK ORGANİZE ETTİK

Son olarak, Meksika Büyükelçiliği olarak Türkiye’de ne tür etkinlikler düzenliyorsunuz?

Büyükelçiliğimiz, Meksika kültürünü Türk Halkı’na yakınlaştırmak ve burada yaymak için her sene kültürel bir program oluşturur ve bunu mümkün olduğunca destekler. Bunun için sinema festivalleri, resim, fotoğraf ve heykel sergileri, gastronomi festivalleri, konserler ve daha pek çok etkinlik düzenliyoruz. İsteğimiz sadece Ankara ve İstanbul’da değil, Türkiye’nin başka şehirlerinde de etkinlikler gerçekleştirmek. Geçen sene ve bu sene kültürel programımız daha da güçlendirildi. 2017-2018 yıllarında, Dostluk Anlaşması’nın doksanıncı yıl dönümü için, Türkiye’de gerçekleştirilecek 60 kültürel etkinlik organize ettik. Bu etkinlikler arasında şu iki simgesel heykel sergisi de yer almaktadır: İlki, Ekim 2017’den beri Folk Art Galeri’de sergilenmekte olan “Varlığın Yeniden İnşası” isimli sergidir. Serginin heykeltıraşı olan Jorge Marin, uluslararası üne sahip Meksikalı sanatçılardan biridir. İzmir’deki bu etkinlikten sonra, aynı sergiyi Ankara ve İstanbul’da da gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Diğeri ise, Temmuz ayında Cer Modern’de açılmasını planladığımız Meksikalı Heykeltıraş Irene Zundel’in “Görünürün Ötesinde” isimli sergisi.

İKİ ÜLKENİN POTANSİYELİNDEN FAYDALANMAK İSTİYORUZ

Son olarak altını çizmek isterim ki: Başkan Enrique Peña Nieto ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hükümetleri ikili bağlara kararlı bir itiş gücü vermek için gerekli temelleri atmışlardır. İki hükümet arasında yakın bir siyasi diyaloga sahibiz, şuanda parlamentolar arası diyalog gerçekleştirmekte ve yerel idareler aracılığıyla gerçekleştirilen işbirliğini desteklemekteyiz. Modern ve uluslararası sorumluluğa sahip ülkeler olarak; BM, OECD, G20,MİKTA gibi bütün düzeylerde ve forumlarda diyalogu güçlendirmeye devam ediyor ve halklarımızın çıkarı için bu iki ekonominin potansiyelinden faydalanmak adına her iki ülkedeki işadamlarını birbirlerine yaklaştırıyoruz.

Millî Gazete - Bünyamin Güler

16 Mayıs 2018 - Gündem

Muhabir Bünyamin Güler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Bilgi için tıklayın

Anket 2019 yılı için belirlenen asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz?