Son Dakika Haberleri

Şekerde skandal satış!

Daha önce satılamayan Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikalarının dün yapılan özelleştirme ihaleleri büyük bir skandalı ortaya çıkardı. Özelleştirme İdaresi, bir yıl önce sadece doğalgaza geçmesinden dolayı 23 milyon lira yatırım yapılan Erzincan Şeker Fabrikası’nı 77 milyon lira gibi çok komik bir rakamla satışa çıkardı. Yapılan arazi değerlendirmelerine göre sadece Erzincan Şeker Fabrikası’nın arazisine 240 milyon lira değer biçiliyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye’nin stratejik kuruluşları olan şeker fabrikaları haraç mezat satılmaya devam ediliyor. Özelleştirme İdaresi’nin dün yaptığı şeker ihalesi, büyük bir skandalı ortaya çıkardı. Özelleştirme İdaresi, bir yıl önce sadece doğalgaza geçmesinden dolayı 23 milyon lira yatırım yapılan Erzincan Şeker Fabrikası’nı 77 milyon lira gibi çok komik bir rakamla satışa çıkardı.

Daha önce satılamayan Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikası’nın dün yapılan özelleştirme ihaleleri büyük bir skandalı ortaya çıkardı. 16 Nisan’da yapılan ihalede Erzurum Şeker Fabrikası’nın başlangıç satış fiyatı 211 milyon lira olarak belirlenirken, dünkü ihalede Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikası’nın başlangıç satış bedeli 286 milyon 900 bin lira olarak belirlendi. Yani Erzincan Şeker Fabrikası’ndan dolayı iki fabrikanın başlangıç satış bedeli sadece 77 milyon lira artırıldı. Bu rakam ise fabrikaların haraç mezat satıldığını belgelerken büyük bir skandalı da ortaya çıkardı. Erzincan Şeker Fabrikası’na sadece geçen yıl doğalgaza geçmesinden dolayı 23 milyon lira yatırım yapılmıştı.

SADECE İKİ FİRMA KATILDI

Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikası’nın ihalesine sadece iki firmanın katılması dikkat çekti. Öz Burak İnşaat ihale başlangıç bedelinde hiçbir artırıma gitmeden ilk turda çekilirken, ihale 287 milyon lira ile Albayraklar’da kaldı.

SADECE ERZİNCAN’IN ARAZİSİNE 240 MİLYON LİRA DEĞER BİÇİLİYOR

Erzincan Şeker Fabrikası’nın şehrin merkezinde 641 bin metrekare, Erzurum’un ise 872 bin metrekare arazisi bulunuyor. Her iki fabrikanın toplam 78 bin 200 ton kotası bulunuyor. Yapılan arazi değerlendirmelerine göre sadece Erzincan Şeker Fabrikası’nın arazisine 240 milyon lira değer biçiliyor. İhalede iki fabrika için verilen fiyat, Erzincan Şeker Fabrikası’nın arazisi ile karşılaştırıldığında söz konusu fabrikaların kelepir fiyata satıldığını gösteriyor.

ÖZ BURAK İNŞAAT İLK TURDA ÇEKİLDİ!

Albayraklar, bundan önce yapılan 11 şeker fabrikasının ihalesine girmesine rağmen ihale kazanamamıştı. Dün yapılan ihaleye Albayraklar’la birlikte sadece bir firmanın katılması dikkat çekerken, Öz Burak İnşaat’ın ihale komisyonunun belirlediği fiyatta hiçbir artırıma gitmeden ilk turda çekilmesi anlamlı bulundu.

İKİ FABRİKA ÇOK UCUZA GİTTİ

Sadece şeker kotası bazında değerlendirildiğinde 70 bin ton şeker kotası bulunan Kırşehir Şeker Fabrikası geçtiğimiz ay yapılan ihalede 330 milyon liraya satılmıştı. Dün yapılan ihalede ise iki fabrika 78 bin 200 ton kotasıyla birlikte 287 milyon liraya satıldı. Kırşehir Şeker Fabrikası’na göre 8 bin 200 ton daha fazla kotası bulunmasına rağmen Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikası 43 milyon lira daha ucuza satılmış oldu.

2011’E GÖRE 89 MİLYON DOLAR DAHA UCUZA SATILDI

2011 yılında yapılan ihalede oluşan rakamlar üzerinden karşılaştırıldığında kamunun zarara daha da katlanıyor. Özelleştirme İdaresi’nin 2011 yılında yaptığı ihale baz alındığında kamu sadece bu iki şeker fabrikasının satışından dolayı 89 milyon dolar zarara uğratıldı.

KAMUNUN KAYNAKLARI KEYFİ SATIŞ!

Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikası’nın ihaleleri, şeker fabrikalarının keyfi satışını bir kez daha teyit etti. Şeker fabrikaları firmaların ihalede oluşturduğu fiyatlar üzerinden satılırken, bu da kafalarda soru işaretleri oluşturuyor. Kamu yararı gözetilerek fabrikalarla ilgili şeker kotası ve arazi değeri üzerinden bir değer tespiti yapılmış olsaydı Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikası’na verilen fiyatın çok düşük olmasından dolayı iptal edilmesi gerekiyordu. Ancak sadece 100 bin lira artışla iki fabrikanın ihalesinin Albayraklar’da kalması dikkat çekti.

ERZİNCAN’IN DEĞERİ 77 MİLYON LİRA MI?

Diğer yandan 16 Nisan’da yapılan ihalede Erzurum Şeker Fabrikası için iki firma teklif verirken ihale başlangıç bedeli 211 milyon liradan başlamıştı. Dün yapılan ihalede ise iki fabrika birden satışa çıkarılmasına rağmen ihale başlangıç bedelinin birincisine göre sadece 77 milyon lira artırılması dikkat çekti.

23 MİLYON LİRA HARCANAN FABRİKAYA 77 MİLYON LİRA DEĞER BİÇİLDİ

Özelleştirme İdaresi, Erzincan Şeker Fabrikası için 77 milyon lira gibi çok komik bir rakam belirlerken, söz konusu fabrikaya geçtiğimiz yıl doğalgaza geçmesinden dolayı 23 milyon lira yatırım yapılmıştı.

Kaynak: Millî Gazete

 

 

11 Mayıs 2018 - Ekonomi

Muhabir Sadettin İnan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

07

Fatih - Çalışanlara satsalardı ya. Ama mutlaka yandaşa satılmışlardır yada bir filmle ileride devredilecektir. Fakat ileride fetöde olduğu gibi birbirlerini uicekler sen az kazandın ben az kazandım olayı olacak.

Yanıtla . 0Beğen 11 Mayıs 23:04
06

Keko - alanlar zaten belli,tayyıbın kapı beslemeleri,iş bunlar defolup gidince,yenı gelecek olan bunların hesabını sormalı,yoksa verdıgımız oy haram olur,millet acından ölürken bazıları paraya para katacak,devletın herşeyi peşkeş çekılecek yetımın hakkı yenecek ve gelecek ıktıdar bunların hesabını sormaz ıse vay hallerıne,hdp hariç kım hesap soracaksa oyum onun,komunıstlerde dahıl

Yanıtla . 0Beğen 11 Mayıs 22:06
05

Ankaralı Ahmet - Birilerine peşkeş çekiliyor ama kimlere acaba? Tüyü bitmeyen yetimin hakkını bir kenara at, esas olan peşkeş çekilen bu arsalar zaten fabrikanın fiyatının 5 katı. Allah var yukarıda Allah. Bunun hesabı er geç sorulacaktır.

Yanıtla . 12Beğen 11 Mayıs 11:18
04

Ubyd - bu ihale işlerinden milletin malını peşkeş çekenler elbette Hak önünde bunu hesabını vereceklerdir kime neden nasıl bir peşkeş çekiliyorsa harama ortak olan hükümet yetkilileride bu günaha ortaktırlar bu dünyada belki hesap vermezler ama Allah huzurunda mutlaka hesabını vereceklerdir unutmasınlar...Arsa fiyatına hem arsa hem fabrika çok iyi ayakmış tebrikler...

Yanıtla . 0Beğen 11 Mayıs 09:02
03

Yusuf Kenan - ALBAYRAK !!! ilginç, enteresan (!!!)

Yanıtla . 0Beğen 11 Mayıs 08:33
02

Fazıl Demirkol - Yaptığınız hiç bir habere artık inanmıyorum.Albayraklar kim? Erdoğan'ın akrabaları olanlarmı?.İhaleye katılmak istemişte girememiş firma varmı? İhale açık artırma ile yapılmamışmı? Cumhurbaşkanı oayladı 100 cami yıkılacak başlığı atıp,haberin devamında o ülkenin Ruanda olduğunu yazdığınız gibi olmasın.

Yanıtla . 0Beğen 11 Mayıs 06:25
01

Zafer Caliskan - ayni durumlar Kemal Unakitan zamaninda SEKA fabrikalari icin yapildi Alanlar icini bosaltti ( Yandaslar ) Mahkeme kararinla geri alindi ama iceridekiler geri gelmedi Babalar gibi satarim diyen K.Unakitan kücük seytanlarea muhtac oldu ( kök Hücre ) Yüce Allah Kul Hakki yiyenlere müstehakini veriyor ömrü olanlar bu Fabrikalarin satisinda sözü olanlarin ve Emir verenlerin sonunu görecek Unakitan da beter olacaklar

Yanıtla . 0Beğen 11 Mayıs 00:48

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 2019 yılı için belirlenen asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz?