Son Dakika Haberleri

İlmihalden notlar: Mescid ve Camide Namaz Kılmanın Adâbı

Mescid ve camiler Müslümanların cemaatle toplu olarak namaz kıldıkları yerlerdir. Buralarda Allah’a ibadet edilip secdede bulunulduğu içindir ki İslam Âlemi nazarında bu hususlar çok önem arz etmektedir.

Haber albümü için resme tıklayın

Mescid ve camiler, Allah’ın huzurunda toplu şekilde ibadet edildiği için Allah’ın evi olarak anılıyor. Peygamber Efendimiz camilerle ilgili olarak, “Bir kimse evine gelene nasıl ikramda bulunursa, Allah’ta evine (camiye) gelene özel ikramda bulunur” buyurmuşlardır.  Bu yüzdendir ki  Allah’ın evlerine hürmet göstermek, onlarla ilgilenmek her Müslümanın vazifesidir. Bunun yanı sıra camide cemaatle namaz kılarken belli adab kuralları bulunmaktadır.  Allah’a ibadet ederken kullandığımız camilere ve bizimle birlikte namaz kılan cemaate karşı belli sorumluluklarımız vardır. Çünkü cami veya mescide girdiğimiz andan İlâhî huzurda olacağımız için edep ve huşû içnde olmamız gerek.

Camii ve Mescid için uyulması gereken kurallar

1- Öncelikle mescide veya camiye sağ ayakla girip sol ayakla çıkmak gerekir.

2- Mescid ve camilerin temizliğine önem vermemiz gerekir.

3- Mescid ve camiye giderken kişisel temizliğe önem verilmelidir. Yanımızda bizimle birlikte namaz kılan kişiyi rahatsız etmememiz gerekir. Yüce Allah bu husta Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurmuştur, "Ey âdemoğulları, her mescide gittiğinizde ziynetinizi, en güzel elbisenizi giyin. Yiyin, için (fakat) isrâf etmeyin. Çünkü Allah, isrâf edenleri sevmez" (el-A`râf, 31).

İL İL NAMAZ VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYIN

4- Mescid veya camiye giderken acele etmemek gerekir. Bu hususta gösterdiğimiz nezaketi camiye gidince de göstermemiz gerekir. Camiye girdiğimiz esnada başka birileri namaz kılıyor ve çıkan seslerden rahatsız oluyor olabilir.

5- Mescide girdiğimiz vakitte ezan okunmamış ve vakit girmemişse iki rekat Tehıyyetü’l Mescid namazı kılmak gerekir.

6- Namaz başlamadan önce ön saflardan başlayarak safları düzgün ve sık bir şekilde oluşturmak gerekir.

7- Cami içerisinde sessizliğe büyük önem verilmelidir. Zorunda kalmadıkça konuşmamak gerekir. Öte yandan cami ve mescide girildiği anda telefonların sesize alınması da önemlidir.

İL İL NAMAZ VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYIN

# NAMAZ VAKİTLERİ İLE İLİŞKİLİ:

02 Mayıs 2018 - Aile & Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 2019 yılı için belirlenen asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz?