Reklamı Kapat

Peygamberimizin (S.A.V.) buyurduğu helal ticaret prensipleri

Peygamber Efendimiz ticari hayatın temel prensiplerini ortaya koymuş ve ticaret konusundaki tavsiyelerini sıralamıştır.

* Bir Müslüman’ın pazarlığı üzerine pazarlık yapmak doğru değildir, alış veriş tahakkuk etmişse bunun üzerine bozucu bir teşebbüs doğru değildir. (Müslim)

* Müşterileri kızıştırarak piyasayı yükseltmek ve pahalılık meydana getirmekten kaçınmak gerekir. (Müslim)

* Müstahsilin malı, henüz pazara- çarşıya intikal etmeden ucuza tarlada kapatılmamalıdır. (Buhari)

* Ticari hayat doğruluk esasına göre yürütülmelidir, yalandan kaçınılmalı, söz verilince durulmalı, bir şey emanet edilince emanet yerine getirilmeli, asla hıyanet edilmemelidir. (Buhari)

* En hayırlı kazanç, kişinin kendi el emeğiyle kazandığıdır, çalışmak esas olmalı, asalak olmaktan kaçınılmalıdır. (Buhari)

DÜRÜSTLÜK BEREKET VESİLESİ

* Alışverişte karşılıklı güven esas olmalıdır. Satılan mal ile alakalı gerçekler gizlenemez, olduğundan farklı gösterilemez. Dürüstlük bereket vesilesi, sahtekârlık ise bereketsizlik vesilesidir. (Buhari)

* Zengin tacir, takva sahibi olmalı, Allah’tan (C.C.) gereği gibi korkmalı; dini, içtimai, mali mesuliyetlerinin icabını yerine getirmelidir. Zekâtını vermeli, yoksulları görüp gözetmeli, hayır hasenatı eksik etmemelidir. ( Müslim)

* Borç, keyif için değil bir ihtiyacı gidermek için alınmalıdır. Borcun zamanında ödenmesi esas olmalıdır, darda kalan iyi niyetli borçluya mühlet vermek büyük sevaptır. (Buhari)

* Yalan yere yemin ederek malın sürümünü arttırmak isteyen, neticede kazancına haram katmış olur ve kazancının bereketi gider. (Ahmet b. Hanbel)

ŞARTLAR NE OLURSA OLSUN ÇALIŞMAK ESAS OLMALIDIR

Şartlar ne olursa olsun çalışmak esas olmalıdır. Peygamber Efendimizin (S.A.V) şu hadisi bu açıdan çok manalıdır: “Sizden birinizin sırtına bir demet odun yüklenip- bu suretle kazancını sağlaması- birine el açıp dilenmesinden daha hayırlıdır. (Buhari, Müslim, Tirmizi)  Peygamber Efendimizin (S.A.V.) iş hayatı, işi yürüten çalışan işçi, malı satan tacir, alan tüketici, meyve ve hububat üreticisi, ticari hayat, ölçü tartı ve benzeri konularda daha pek çok hadisleri vardır. Bu hadislerden anlaşılıyor ki ticari hayatı İslam son derece mükemmel bir şekilde tanzim etmiştir. Yani o, ticari hayata doğruluğu, dürüstlüğü, karşılıklı emniyet ve helali hâkim kılmıştır. Peygamber Efendimiz (S.A.V) bunu sadece sözde bırakmamış, bizzat kendi ticari hayatında uygulamıştır.

RIZKIN TEMİNİNDE HELAL YOLDAN AYRILMAMAK VAR

* Rızkın temininde, iş hayatında, ticari hayatta helal yoldan ayrılmamak icap eder. (İbn Mâce)

* Yanında işçi çalıştıran kişi, emeğinin hakkı ne ise hemen ödemeli. Hadiste bu: “alnının teri kurumadan” diye belirtiliyor. (İbn mace)

* Terazide eksik tartmak, ölçüde yanlış ölçmek milletin helakine sebeptir. Yani ölçü ve tartıda eksiklik, ticari hayatın tefessühüne ve bu da içtimai hayatın bozulmasına sebeptir. (Tirmizi)

* Bir malı ucuzken alıp kasıtlı olarak piyasaya sürmemek ve ancak pahalılaşınca ortaya çıkarmak veya halkın ihtiyacı olan malı piyasadan toplamak yasaktır. Bunu yapan kişiler lanetlenmiştir. (İbn Mâce)

* Yapılan işi sağlam yapmak ve bir işin başarılmasına kadar dikkatli çalışmak esas olmalıdır. Mesai dolsun, vakit geçsin diye zaman harcanamaz, kişi başkasının işinde çalıştığında bile kendi işi gibi titiz ve itinalı hareket etmelidir.

01 May 2018 - 07:42 - Helal Hayat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

03

Akıl Ile Mantık - Ne Kur'an da, ne İslami olarak konuyu ele alanlarda, emek nedir, ne değildir, emek karşılığı neye göre belirlenir, hiçbir bilimsel açıklama yoktur. Emeğin karşılığı, Ülke bütçesinin tüm insanlara eşit olarak ödenmesinden geçer. Gerisi, artı emek, sömürüdür. Emeğin karşılığı hakça ancak ve ancak sosyalizmle mümkündür. Gerisi, lafı güzaftır.

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 14 Ağustos 12:51
02

Namık Sayın - Ey müslümanlar helalinden kazanalım.

Akşam yattığında kendine bak ben bugün hayır işledimmi yoksa kazancıma harammı karıştırdım işte nasık yaşarsan öyle ölürsün gerçek sona dikkat et yaşa sonun iyi olsun ey güzel kardeşim.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 21:20
04

akıl ile mantık - @Namık Sayın 02 nolu yoruma cevabı: Helalinden kazanmanın, gerçek hakça kazanmanın, Kur'ana göre, İslama göre izahını yapabilir misin?

Bir kişinin, 'bir şeyi kaça almış ise, kaça mal etmiş ise, kaça satmış ise, ne kadar kar etmiş ise, kaça aldığının, kaça mal ettiğinin, kaça sattığının, kaç para kar ettiğinin', Kur'an açısından, İslami açıdan, bilimsel açıdan, Helallik değeri neye göre belirlenir, saptanır izahı varmıdır?

Kapitalizmde, Ülke sözde şeriat ile bile yönetilse her şeyi Sermaye düzeni belirliyorsa, emek, ücret, fiyat, kar hepsini sermaye düzeni belirliyorsa, helalinden kişi hakkından bahsedebilmek, helalinden kar ve kazançtan bahsedebilmek mümkünmüdür?

Kur'an Raflarda kalmış, Arap Şeyhlerine bir bakın Altın Kaplama eşi benzeri görülmemiş Lüks arabalar, hatta altın kaplama Bardaklar, ondan sonra da Din adına İnsan Kırbaçlamalar, İnsan Katletmeler,

Kur'anın, İslamın Temeli Kul Hakkı hiçe sayılmış, diğerleri temel alınmış, Tüm İnsanlara zarar veren, Rüşvet ve Yolsuzluk yapanlara dair Hangi İslam Ülkesinde İdam uygulanmış veya Peygamberimiz zamanında O kişiler, ağır cezaya çarptırılmıştır?

Hırsızlık yapana karşın, ki kişi bunu ihtiyacının dışında kolay, kolay yapmaz, İslam Hukukunda Eli kesilecek, ama diğer taraftan emeğinin karşılığı ödenmeyen, emekçilerin, çalışanların, alınterinden yapılan haksız kazançla, zenginliklerine zenginlik katanlar hırsız sayılmayacak, hırsızlıkla ilgili Cezalar verilmeyecek, sözde İslam Hukuku Kimleri temsil etmektedir, iyi araştırılsın?

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 15 Ağustos 00:52
01

Ahmet - Gerçekten tam da ihtiyacım oan bir konu, harika bir zamanda önüme denk geldi. Emeği geçen herkesten, Allah razı olsun inşallah.

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 01 Mayıs 21:50


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?