Kudüs’te hayra vesile ol

Mirasımız Derneği Hanımlar Komisyonu, Kudüslü 1000 ailenin kumanya ihtiyacını karşılamak amacıyla 2 ayrı noktada hayır çarşısı kuracak. Hayır çarşılarının ilki 24-30 Nisan tarihleri arasında Üsküdar Belediyesi önündeki meydanda kurulacak. Çarşıda hayırsever esnafın bağışladığı hazır giyim ürünleri, kitap, kırtasiye ürünleri, el işi çeyizlikler, takı ve aksesuarlar, Filistin’e has geleneksel el sanatları ürünleri ve Kudüs mutfağına ait yemekler yer alacak.

Mirasımız Derneği Hanımlar Komisyonu, Kudüslü 1000 ailenin kumanya ihtiyacını karşılamak amacıyla 2 ayrı noktada hayır çarşısı kuracak. Hayır çarşılarının ilki 24-30 Nisan tarihleri arasında Üsküdar Belediyesi önündeki meydanda kurulacak. Tüm bunların yanı sıra ebru sanatı gösterisi ve isme özel kaligrafi yazımı da yapılacak hayır çarşısı için Türkiye’nin çeşitli illerinden destekler gelmeye devam ediyor. Üsküdar’dan sonra 1-6 Mayıs tarihleri arasında Fatih Camii cenaze çıkışında kurulacak olan hayır çarşısı da benzer içerikle devam edecek.  Siz de evinizde hazırlayacağınız çeşitli yiyeceklerle, el işi örgü, takı ve süslemelerle veya esnaflıkla uğraşıyorsanız dükkânınızda bulunan çeşitli malzemelerle (giyim eşyası, ayakkabı, kitap, kırtasiye v.s) bu hayırlı çalışmaya destek olabilirsiniz. Katkıda bulunmak isteyenler için İrtibat Tel: 0541 251 54 57

NAZLI AKSA’M

Ey! İlahi dinlerin dünyadaki merkezi

Kapılarını semaya açan tevhit abidesi

Ruhuna yansımış, Efendimizin o mübarek sayesi

Âlem-i İslam’ın namazda ilk kıblesi.

Ey boynunu bükmüş sahrada açan zehram!

Kaldır o başını, dinsin yürekteki yaram

Sen yoksan, olsun aldığım nefes bana haram

Kabul et beni huzuruna Ey nazlı Aksa’m.

Ey Kudüs sıkılan kurşunlar mıdır seni bu denli bırakan sessiz

İnsanlık kazanmadı hiç bir değeri çilesiz.

Kim bıraktı seni böyle; yapayalnız, çaresiz

Her şeyi gören Rab’im bunu da sorar şüphesiz.

Ey ahirete inandım diyen dünya Müslümanları!

Dile gelse, vahşeti haykırır hüzün taşları

Silin, Kudüs’te akan kanlı yaşları

Yazın, sağır dünyanın alnına, o mübarek canları.

Ey Müslümanlar!

Savaşta ölen çocuklar aşkına,

Filistin’de, feryat eden anaların aşkına,

Kudüs’te cihat eden yiğitler aşkına,

Bu apaçık zulmü kaldırın Allah aşkına,

Bu apaçık zulmü kaldırın Allah aşkına... / Sümeyye ÖDEMİŞ

İSRAİL’İ DOĞURAN HAREKET SİYONİZM -5

Hıristiyan Siyonistler ve Yahudi Devleti

Hıristiyan Protestanlar, Herzl’in başlattığı politik Siyonizm’in hedefine ulaşması için Yahudilerden daha fazla çaba göstermişlerdir. Göstermiş oldukları bu çabalarla adeta “Protestan Yahudi Misyonerleri” sıfatını hak etmişlerdir. Siyonizm için canla başla çalışan Protestan Yahudi Misyonerleri’nin başında İngiliz Rahip William Henry Hechler (1844-1931) gelir. Kendisini, “Allah’ın kılıcına ve İncil’ine hizmet eden” olarak vasıflandıran Hechler, Yahudilerin Filistin’e yerleştirilmesini dini vacip olarak gören Puritanism’in (Muteasıp Protestant Hareketi) sıkı takipçilerindi. Sahip olduğu bu akide yüzünden, Theodore Herzl’in Yahudileri Filistin’e geri döndürmesi için Allah tarafından gönderilen bir Peygamber olduğuna kanaat getirmiştir. Hechler’in bu konuyla ilgili olarak, “Peygamberlere göre Yahudilerin Filistin’e Yerleştirilmesi / The RestrorationofThe JewstoPalestineAccordingto The Prophets” adlı bir de kitap yazmıştır. (A History of İsraelsh: 42).

Hechler,1882’de Rusya’ya yapmış olduğu bir ziyarette birçok liberal Yahudi’nin Yahudiliğe dönmesini sağlarken, Yahudi din adamlarının da politik Siyonizm’e karşı olan olumsuz fikirlerini değiştirmiştir. Bundan başka, Rus Çarı 2. Alexander’ın bir suikast sonucu öldürülmesinin ardından Rusya’da meydana gelen Yahudi katliamından kurtulanları Filistin’e göç ettirmek için Lord Shaftesbury ile beraber bir komite oluşturarak para toplamıştır. (The Politics of Christian Zionism sh: 16). Filistin konusunu Baden Dükü’ne yazmış olduğu bir mektupta (26 Mart 1896) ele alan Hechler, “Filistin kanuni olarak Yahudilere aittir. Çünkü kime ait olduğu bizzat Allah tarafından belirlenen yeryüzündeki tek ülkedir Filistin. Ve görünen o ki, Yahudilerin Filistin’e son dönüş devresi başlamış bulunmaktadır” demiş ve yine aynı mektupta antisemitizm hakkındaki görüşlerini ise şöyle dile getirmiştir: “Antisemitizm Yahudilerin önce Yahudi, sonra da İngiliz, Alman vs. olduğunu göstermiştir. Ayrıca, Allah tarafından İbrahim ve oğullarına vaat edilen topraklara dönme hasreti meydana getirmiştir.” (The Politics of Christian Zionism sh:20). William Hechler’in yukarıda sözünü ettiğimiz çabaları, Theodore Herzl’e Filistin’e hicret etme konusunda dindar İngilizlerin kendilerine yardımcı olacakları kanaati vermiş olacak ki, konuyla ilgili olarak günlüğüne şu cümleleri düşer:

“Şayet Filistin’e gidersek İngilizlerin dindar Hıristiyanları bize yardımcı olacaklar. Çünkü onlar, Yahudiler vatanlarına dönerlerse Mesih’in (Hz. İsa) geleceğine inanıyorlar... İngiltere’nin Viyana sefareti Rahibi William Hechler beni ziyaret etti. Projemi büyük bir heyecanla karşıladı. O da hareketimin (Siyonizm) ‘Peygamber Meselesi’ olduğuna inanıyor. Bana harbiyeli subaylar için hazırlanmış olan büyükçe bir Filistin haritası gösterdi. Dört sayfadan oluşan harita açıldığında tüm odayı kapladı. Gururla bana, ‘Senin için temeli hazırlamış bulunuyoruz’ dedi. Plana göre yeni tapınağımız ülkenin tam ortasında olacaktı. Bu arada eski mabedin yerini de gösterdi.” (Diaries sh:71-72) Yahudiler Arasında Hıristiyanlığı Yayma Cemiyeti (London Societyforthe Promotion of Christianity Amongthe Jews) üyesi olan Rahip William Hechler, Hıristiyanlık adına siyasi Siyonizm’e destek verilmesi gerektiğine inandığından elindeki tüm imkânları Theodore Herzl’in emrine vermeye karar vermişti. Bu bağlamda yakın çevrede bulunan aristokrat dostlardan faydalanılmalı diye düşündü. Mesela Alman İmparatoru’nun amcası olan Baden Dükü Frederick ile olan dostluğu bu konuda yararlı olabilirdi. Baden Dükü Frederick’in oğlu Prens Ludwig’e özel dersler vermesi sebebiyle Dük ile aralarında yakın dostluk kurulmuştu. Bu dostluk sebebiyle biraraya geldiklerinde aralarında geçen konuşmanın ana konusu İncil, tapınak, kader, arkeoloji ve İncil Tarihi oluştururdu. Ve Dük Frederick bu konuşmalardan çok etkilenirdi. (The Politics of Christian Zionism sh: 11). Vakit geçirmeden harekete geçen Hechler, Herzl’i Baden Dükü ile görüştürdü. Herzl’i dinleyen Dük, ilginç bulduğu Siyonist fikirleri Kayzer’e ileteceğine dair söz verdi. Böylece siyasi Siyonizm uğrunda ilk diplomatik girişim yapılmış ve bu da bir Hıristiyan Rahip aracılığıyla gerçekleştirilmişti. / Suna Durmaz

(Devamı gelecek.)

19 Nis 2018 - 09:45 - Mirasımız Kudüs


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.



Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?