Gizle

Çocuğunuzun eğitim durumunu takip edebilmek için kullanın: e-Okul veli bilgilendirme sistemi

Çocuğunuzun ders, not ya da devamsızlık durumu için her zaman okula gelmeniz şart değil! MEB tarafından sürekli olarak geliştirilen e-Okul veli bilgilendirme sistemini kullanın, başınız ağrımasın.

Büyütmek için resme tıklayın

e-Okul veli bilgilendirme sistemi, velilerin öğrencileri daha sağlıklı bir şekilde takip edilmesi, devamsızlık ve not durumu vb. verileri görüntüleyebilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan bir sistem olarak uzun bir zamandan bu yana hizmet veriyor. Sistem sayesinde veli-öğrenci ilişkisi daha sağlıklı bir zeminde ilerlerken, veliler öğrencilerin okul durumunu takip edebilmek için daha az zaman ayırabiliyor. Velilerin sürekli olarak öğrencinin eğitim aldığı okula giderek bilgi almasına, bunun için yoğun bir zaman ayırmasına gerek kalmıyor.  

e-Okul nedir?   

e-Okul bilgilendirme sistemi Millî Eğitim Bakanlığının öğrenci ve velilerini bilgilendirmek amaçlı kurmuş olduğu bilgi partalıdır. Millî Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri kapsamında 2007 yılında başlatmış olduğu bir projedir. Proje kapsamında bakanlığın uyguladığı Web sistemi öğretmenler, öğrenciler ve veliler tarafından kullanıma sunulmuş bir Web yazılımı olarak hizmet vermektedir. Hizmet olarak öğrencinin okula başlamasıyla ve mezun oluncaya kadarki yıllar arasında kullanıma açıktır. Ülkemiz de buluna tüm devlet okulları ve özel okullar olmak üzere, anaokulları dâhil bu sistemi kullanmaktadır. Millî Eğitim Bakanlığınca verilen bu hizmet öğrencini devamsızlık işlemleri, okul nakil işlemleri, alına notların kontrol işlemleri, devamsızlıkların kontrol işlemleri de takip edilen bir sistemdir. Sistem de öte yandan öğrencinin gireceği   (TEOG, DPY-B) gibi sınav merkezi, yer ve belgesi olmak üzere öğrencinin okulda gösterdiği başarılar sonucu Takdir, Teşekkür, onur belgesi gibi belgelere de ulaşılması. Ayrıca sistem de ders programları olmak üzere karne, şube yazılı ve ortalama notlarına da erişilmek mümkündür. Millî Eğitim Bakanlığınca yapılan ve öğrencinin okul duyurularına da bu sistemden erişmek mümkündür.

e-Okul girişi nasıl yapılır?

E okul sistemine girişi birçok kişi öğrenci girişi olarak bilse de aslında veli bilgilendirme sistemi olarak girişi yapılıyor. Ancak birçok veli bu durum farkında dahi olmuyor. Uygulamada olan bu sistemi aynı portaldan öğrencinin okul bilgileri üzerinden giriş yapılarak, okuldaki tüm başarı ve devamsızlık durumlarını görüntülene biliyor. E okul sistemine ister veli isterse öğrenci Millî Eğitim Bakanlığı resmi web sayfasından ulaşabiliyor. Sisteme girildiğinde ise bazı bilgiler isteniyor bunlar ise genelde öğrenim gören kişinin T.C kimlik numarası ve okulda öğrenciye verilen okul numarası soruluyor. Bu bilgileri eksiksiz ve tam giren hem öğrenci hem de veli Öğrencinin durumuna ilişkin sisteme kolayca ulaşıyor.

e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi için tıklayın

e-Okul şifresi nasıl alınır?

Öncelikle elinizin altında internet sağlayan her han gibi cihazla e-okul.meb.gov.tr adresine girmeniz gerekiyor. Açıklan web sitesi ekranın da iki ayrı bölüm vardır. 1 bölümde e-okul yönetim birliği paneli vardır. Bu panele okul yöneticileri ve öğretmenlere ayrılmıştı. Öğrenci ve veliler içinse panelin diğer tarafında bulunan “Veli bilgilendirme paneli”nden giriş yapmanız gerekir. Sisteme giriş yapmak isteyen validen öğrencinin T.C kimlik numarası ve okul numarası istenir. Son adım olarak veli ve öğrencilerden güvenlik duvarını aşmaları istenecek ve bunu da tamamladıktan sonra sisteme giriş yapılmış ve öğrenci adına her türlü bilgiye ulaşılmış olacaksınız.

Yazılı ve sınav sonuçlarını e-Okul üzerinden takip edin

E okul sisteminde öğrencilerin her hangi bir dersten sınava tabii tutulduğunda E okul sisteminden sonucu görmek mümkün oluyor. Bu aynı zamanda öğlencinin davranışına ve havle hareketlerine karşı verilen sözlü notlarını da kapsamaktadır. Yani bir öğrenci 1. sınıftan itibaren 12. sınıfa kadar almış olduğu tüm yazılı ve sözlü notlarının tamamı sistem içerisinden takip edilebiliyor. Veliler internete ulaşabildiği her noktadan ve 7 gün 24 saat sisteme giriş yaparak öğrencilerinin noktalarını takip edebilir durumda hizmet verilmektedir.

e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi için tıklayın

 

16 Nisan 2018 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Mağdurum Mağdur - milyonlarca öğrencinin başını yaktınız bu haber ile mutlu musunuz ?

Yanıtla . 0Beğen 16 Nisan 21:00

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?