Gizle

Ilgın Şeker Fabrikası'nın yeni sahibi belli oldu

Ilgın Şeker Fabrikası'nın bugün yapılan ihalesinde Alteks Tekstil , 637 milyon TL'lik teklifle en yüksek bedeli veren firma oldu.

Büyütmek için resme tıklayın

Kamuya ait şeker fabrikalarının “Özelleştirme İdaresi” tarafından satılma süreci devam ederken bugün yapılan Ilgın Şeker Fabrikası ihalesinde Mutlucan Tuz+MBM ortak girişim, Bergiz İnşaat, Alteks Tekstil, Doğuş Yiyecek, Albayrak Turizm, Erser Grup Tarım Ürünleri, Safi Katı Yakıt, Özbey Holding, Kayseri Şeker ve İskur Tekstil katıldı.

Bu şirketlerin içinden 637 milyon TL'lik teklifle en yüksek bedeli veren Alteks Tekstil fabrikanın yeni sahibi oldu.

"Turhal Şeker Fabrikası'nın yeni sahibi belli oldu" haberi için tıklayınız...

ILGIN ŞEKER FABRİKASININ YENİ SAHİBİ ALTEKS TEKSTİL OLDU

İhale 350 milyon TL ile başlayan ihalede ilk elenen Özbey Holding oldu. Daha sonra 569.1 milyon TL ile elemeli ikinci tura geçildi. Bu turda ise Bergiz İnşaat elendi. Üçüncü tur elemede de  Albayrak Turizm elendikten sonra teklif rekor düzeye çıkarak 617 milyon TL’ye çıktı.Daha sonra sırasıyla Mutlucan-MBM,Safi Katı Yakıt, Turhal şeker fabrikasında en yüksek teklifi veren Kayseri Şeker, İskur Tekstil ve Erser mola ihaleden çekildi. Alteks tekstil 637 milyon TL teklifle Ilgın Şeker Fabrikası ihalesinin kazananı oldu.

6 FABRİKANIN İHALESİ BİTTİ

Bugün, Turhal Şeker Fabrikasının 569 milyon TL'ye  Kayseri Şeker'e ve Ilgın Şeker Fabriakası'nın 637 milyon TL'ye Alteks tekstil'e satılmasından sonra sonuçlanan ihale sayısı 6'ya yükseldi.

SIRADA HANGİ FABRİKALAR VAR

18 Nisan'da Afyon, Alpullu, Burdur, Elbistan ve Muş Fabrikaları ile teklif verme süreleri uzatılan Erzincan ve Kastamonu Fabrikaları için teklifler alınacak

KARAMOLLAOĞLU: BAKKAL SATILAMAYACAK SÜREDE FABRİKA SATILIYOR

Şeker fabrikalarının satışına yönelik sert eleştirilerde bulunan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Teklif vermek için tanınan süre sadece 35 gün. 35 günde sıradan bir mahalle bakkalını bile satamazsınız. Peki, siz Türkiye’nin can damarı 14 tane devasa fabrikayı nasıl satacaksınız!” ifadeleriyle fabrikaların satışına tepki göstermişti.

"Şeker fabrikaları neden satılmamalı?"

Milli Gazete yazarı Sadettin İnan köşesinde  "Şeker fabrikaları neden satılmamalı?" sorusuna şu şekilde cevap verdi.. İşte İnan'ın köşe yazısı...

Yıllardır yazıp çiziyoruz ama ülkeyi yönetenlere derdimizi bir türlü anlatamadık. Hiçbir strateji belirlenmeden, yangından mal kaçırır gibi şeker fabrikalarının satışıyla ilgili aynı filmi yine sahnelenmeye başlandı.

Şeker fabrikaları neden satılmamalı? Şeker sektörünü yakından takip eden bir gazeteci olarak altını bir kez daha çiziyorum; şeker fabrikaları bu mantıkla yani hiçbir stratejiye dayanmadan satılması durumunda fabrikaları kimin veya kimlerin aldığının hiçbir önemi yok. Bu fabrikaların birçoğu kapanır ve Türkiye pancar üretiminden çekilir. Durum bu kadar açık!

Yok, efendim neymiş “Özel sektörde fabrikalar daha iyi çalışırmış! Pancar üretimi artarmış! Şeker fiyatları ucuzlarmış!” Bunların hepsi milletin gözünü boyamak için ortaya atılan bir palavradan ibaret!

Her şeyi bir tarafa bırakalım ABD merkezli Cargill, “şeker fabrikalarınızı özelleştirin” diyorsa durup bir düşünmemiz gerekmiyor mu? Elin Amerikalısı ısrarla niye fabrikalarımızın satılmasını istiyor?

Buradaki tezgahı görebilmemiz için illaki bir şeyleri yaşayıp sonra da “yav kusura bakmayın bunda da yanılmışız” dememiz mi gerekiyor?

Bir kere sadece şeker fabrikalarını özelleştirmiyoruz. Neyi özelleştiriyoruz? Türkiye’nin 45, 50 iline yayılmış, her aşaması planlı, programlı yapılmak zorunda olan bir endüstriyel tarımı özelleştiriyoruz! Bundan dolayı çiftçiyi düşüneceksiniz, ürünü düşüneceksiniz, fabrikayı düşüneceksin, sektörü düşüneceksin, piyasayı düşüneceksin…

Kamu olarak; “Elimde 25 tane fabrikam var, satışa çıkarırım 5-10 tanesi satılır, gerisi de bana kalır” diyemezsiniz. Çünkü üretim bütünlüğünü bir bozdunuz mu fabrikaları kimin aldığının ve kaça satıldığının hiçbir önemi yok. Açık söyleyeyim, bu mantıkla fabrikaları Pankobirlik bile alsa hiçbir önemi olmaz!

Çünkü bütün aşamaları stratejik bir planla işletilmesi gereken sektördeki fabrikaları satarak, çiftçiyi de ürünü de sektörü de kişilerin veya işletmelerin inisiyatifine terk etmiş oluyorsunuz. Ve üretim bütünlüğü bozulduğu için de birçok fabrikayı kendiliğinden kapatmak zorunda kalacaksınız.

16 Nisan 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?