Gizle

Boşanmada kadın hakları: Ömür boyu nafaka kalkıyor mu?

Türkiye'nin aile hukuku alanında tartışmalı bir uygulama olan ''ömür boyu nafaka'', Adalet Bakanlığı tarafından yapılan bir çalışmayla revize ediliyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Ömür boyu nafaka uygulaması Türkiye'nin hukuksal alandaki problemli başlıklarından biri olarak bir süredir gündemde. Uygulamaya ilişkin son yıllarda gelen yoğun itirazlar sonrasında Adalet Bakanlığı'nın konuyla ilgili harekete geçtiği bildiriliyor.

Kısa süren evliliklerde boşanma sonrasında ömür boyu nafaka ödemeye maruz kalan erkekler, son dönemde bu konuya bir çözüm bulunmasını talep etmişti. Boşanma davalarının büyük bir çoğunluğunda erkekler, ömür boyu nafaka ödemeye mahkum edilerek bu konuda ciddi bir mağduriyet yaşıyor. 

Evlilik yapmış ve boşanmış erkeklerin yaşadığı bu mağduriyet, diğer evlilik adaylarını da olumsuz bir şekilde etkiliyor. Bu da toplumdaki erkeklerin önemli bir kısmının evliliğe daha mesafeli bir duruş göstermesine neden oluyor.

Aİle ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ''Boşanılan eş hiçbir zaman SGK gibi görülmemeli'' şeklinde bir cümle kullanılmış, bu değerlendirme de konuyla ilgili yakın zamanda bir çalışmanın olacağına dair ciddi bir işaret olarak yorumlanmıştı. 

Nafaka ödemesinde 5 aşamalı hesaplama

Hükümet, ömür boyu nafaka uygulamasını düzenlemek için yeni bir çözüm arayışı içerisinde. Adalet Bakanlığı tarafından yapılan çalışmaya göre nafakanın süresi, miktarı, erkeğe yüklenip yüklenilmeyeceği belli ölçütlerle belirlenecek. Bu ölçütler ''evli kalma süresi”, “çocuk olup olmaması”, “boşanan kadının yaşı”, “gelir durumu” ve “kusur durumu” şeklinde belirlenmiş durumda. Bu sayede daha istisnai boşanma vakaları da kendine has yönleriyle değerlendirilecek.

Nafaka konusunda kadının kusur durumu epey önem taşıyacak. Hakim tarafından verilen kararlarda süre sınırı söz konusu olabilecek. Boşanmada kadın kusurunun %50'nin üzerinde olması durumunda erkeğe nafaka yüklenilmeyebilecek.

Belirlenen ölçütler göz önüne alınarak yapılacak olan hesaplamada hakimler, 3 ya da 5 yıl gibi farklı sürelerde nafaka ödenmesine karar verebilecek. Bu sayede boşanma davaları daha adil bir şekilde değerlendirilerek iki tarafı da mağdur etmeyecek şekilde dengeli, adil bir boşanma mümkün olabilecek.

Yaşlı kadınlar için ömür boyu nafaka devam edebilir

Boşanmada yaş düzeyi de bir diğer önemli ölçüt olarak karşımıza çıkıyor. Kadının kusurunun %50'nin üzerinde olduğu durumlarda dahi olmak üzere yaş durumundan dolayı ömür boyu nafaka ödemesi gerçekleşecek. 

Nafaka yerine toplu tazminat

Şu an yasada hali hazırda var olan bir diğer uygulama da toplu tazminat olarak biliniyor. Ancak sık uygulanan bir karar değil. Adalet Bakanlığı tarafından yapılan çalışmada toplu tazminat da gündemde. Boşanan erkek toplu tazminat ödeyerek ömür boyu nafaka ödemekten sıyrılabilecek.

16 Nisan 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

13

Handan - AYRICA MİLLİ GAZETEYİ AKİT GAZETESİNİ YAZARLARINI , YAYINCILARINI BU KONUYU ELE ALAN TÜM KARDEŞLERİMİ TEBRİK EDERİM. ALLAH RAZI OLSUN.

Yanıtla . 0Beğen 24 Mayıs 10:21
12

Handan - BÖYLE BİR ZULÜM BÖYLE BİR ADALETSİZLİK YOK. KAĞIT ÜZERİNDE BİR AYLIK EVLİLİGE ÖMÜR BOYU NAFAKA .ONDAN SONRA KADIN ÖLÜMLERİ DAYAKLAR CİNNET GEÇİRMELER. BÖYLE BİR ADALET YOK. LÜTFEN AMA LÜTFEN YETKİLİLER KANUN YAPICILAR CUMHURBAŞKANI BAŞBAKAN LÜTFEN DUYSUN BUNU.

LÜTFEN BU ZULÜME SON VERİN

Yanıtla . 1Beğen 24 Mayıs 10:20
10

Ydd - Kusur herzaman erkeğin kadın suçsuz 3ay evli adama nafakaya mağdur ömür boyu

Yanıtla . 1Beğen 26 Nisan 23:05
09

Bir Müslüman - Yine şahit oluyoruz ki, İslam'ın getirmediği her kanun zulümdür. Allah c.c. bizlere gerçek bir Müslüman lider nasip etsin de vatanımız ab politikaları ile değil, İslam'la yönetilsin inşallah.

Yanıtla . 1Beğen 18 Nisan 11:53
08

Drem2158 - Adaletin simgesi olan "TERAZİ" hep dengede duruyor bilmem dikkat ettiniz mi_? Oysa ki o terazi yani ADALET her daim kadından yana maalesef. Hatta "kadın erkek eşit" derler! Bu mu eşitlik arkadaşlar_? Adam 6 ay evli kalmış, çocuk yok bir şey yok 22 yıldır nafaka ödüyor. Adliye'den içeri girer girmez istediğin müdafaayı yap, istediğin delilleri sun yüce mahkemeye hiç bir önemi yok! Neden mi_? Çünkü erkeksin, suçlusun!

Yanıtla . 2Beğen 18 Nisan 11:45
11

Turgay Özen - @Drem2158 08 nolu yoruma cevabı: drem haklısın kardes iki terazi esit değil kadın hakları var erkek hakları yoktur ben devlet memuruyum 250 tl aylık ödüyorum eşiminde kuaför dükkanı var maliyeye kayıtlı yinede hakimiye hanım nafaka bağladı bu adaletmi

Yanıtla . 1Beğen 09 Mayıs 12:50
07

Taylan - Nafaka terörüne hayır!!

Yanıtla . 2Beğen 18 Nisan 08:00
06

Masaimara - Evlilikten sogutan bir durum . Sonra gencler neden evlenmiyor! Omur boyu surecek bir yukumluluk yanlis duzeltilmeli.

Yanıtla . 12Beğen 17 Nisan 21:39
05

Abdullah Kanak - suresiz nafakami olur

Yanıtla . 19Beğen 17 Nisan 07:47
04

Abdullah Kanak - 13 yildir nafaka oduyorum gecinemedigim icin ikinci esim evi terketti sizin kanunuzun allah belasini versin lanet olsunmmm cinnet gecirymeyim

Yanıtla . 43Beğen 17 Nisan 07:46
03

imam - Kalkması değil, gelmiş olması bir utançtı. Biriyle evlen, çok geçmeden adamın ömür boyu kazandığı evini elinden al, maaşını al, sokağa sal. adalet adı altında zulmün taaa kendisi.

Yanıtla . 32Beğen 16 Nisan 20:49
02

Selim Akmaz - Ömür boyu nafaka gibi saçma bir uygulamanın varlığından haberdar olmak için nice ailelerin dağılması erkeği intihara sürüklenmesi yada cinnet geçirmesi mi gerekiyor. o zaman soruyorum size; evlenince, ister boşansın ister boşanmasın ömür boyu nafakaya hak kazanan kadın, çocuğun velayetini alan kadın, neden bir erkeğe yemek yapsın, bulaşığını yıkasın, kadınlık yapsın.. Ben size cevabı söyleyeyim; Allah' tan korkarsa yapar, peki ya korkmazsa, işte o zaman dilediğini yapar. Bu kanunlar erkekleri tamamen kadınların merhametine bırakmıştır.

Yanıtla . 35Beğen 16 Nisan 17:00
01

Cavit saglam - ben bu komisyonlardan sağlıklı bir kara çıkmayacağını biliyorum. o yüzden hiç umudum yok, en güzeli vurun erkeğe tüm yükü, nasıl olsa erkek eşşektir.

Yanıtla . 21Beğen 16 Nisan 16:53

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?