Gizle

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karamollaoğlu'nun üretimsiz ekonomi eleştirilerine değindi

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun ekonomiye yönelik eleştirileri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündemine girdi. Karamollaoğlu'nun "Bütün yatırımları durduracağız. Çünkü üretime dayalı değiller" dediği icraatları savunan Erdoğan, "Göreve geldiğimizde 36 milyar dolar ihracat vardı, şimdi 160 milyar dolar. Savunma sanayimizde kendimizi savunacak silahlara sahibiz" dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Maltepe İlçe 6. Olağan Kongresi'nde konuştu. Erdoğan, Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu'nun ekonominin gidişatına yönelik olarak yönelttiği eleştirilere değindi. Erdoğan, Karamollaoğlu'nun "İktidara geldiğimizde Türkiye'de yapılan yatırımları durduracağız. Niye, çünkü üretime dayalı yatırım yok" sözlerini hatırlattı. Daha sonra şunları söyledi:

"Şimdi birileri diyor ki, biz yatırımları durduracağız. Niyeymiş, yatırımlar üretmiyormuş. Göreve geldiğimizde 36 milyar dolar ihracat vardı, şimdi 160 milyar dolar. Savunma sanayimizde kendimizi savunacak silahlara sahibiz. Bunlar kolay olmadı. Bunları üreten bir Türkiye var. Bunları nereye koyacaksın? Fırat Kalkanı'nda, Afrin'de bunlarla bu mücadeleyi kazandık. Afrin'de etkisiz hale getirilen terörist sayısı 4 bin 200'e yaklaştı. Bu mücadeleyi bunlarla yapıyoruz. Üreten ekonomi yok diyenler gözünüze, dizinize dursun."

İHRACAT RAKAMI VERDİ, İTHALATTAN BAHSETMEDİ

İhracatın arttığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ihracattan daha fazla artan ithalat rakamlarını vermemesi ve üretime dayalı olan kurum ve kuruluşlardan somut olarak bahsetmemesi dikkat çekti. Erdoğan'ın ayrıca ülke ekonomisine yönelik gelen eleştirilere cevap verirken, Afrin'deki terörle mücadeleye değinmesi de dikkat çekti.

KARAMOLLAOĞLU'NUN EKONOMİ ELEŞTİRİLERİ

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun ekeonomiye yönelik bazı eleştirileri şöyleydi:

YATIRIMLAR

"Biz iktidara geldiğimizde Türkiye'de yapılan bütün yatırımları durduracağız. Niye? Çünkü üretime dayalı yatırım yok. Köprüleri, yolları, binaları, stadyumları, hepsini. 'Deli misin?' diyorlar. Eh birazcık delilik var. Akıllılar hep sınıfta kaldı. Niye bunları söylüyorum. Çünkü bizim atacağımız adımları söylediğimiz zaman bunlar 'Ya sen delisin' diyorlar. Biz de diyoruz ki, bugün ülkemizi içine sürüklendiği problemlerden ancak biraz deli olan insanlar kurtarır ama zır deli değil, işinin delisi, mesleğinin delisi."

DOALR FİYATI

"Ekonomide duvara tosladığımızın en büyük delili, tuvalet hesabının yapılmasıdır. Herhalde dünyada ilk kez tuvalet ücretleri üzerinden bir ekonomik analiz yapıldığına şahit oluyoruz. Bugün konuşulması gereken, tuvaletlerin 1 lira olması değil, doların 4 liraya, euronun 5 liraya, benzinin ise 6 liraya çıkmasıdır. Dolarda yaşanan 1 kuruşluk artış Türkiye’nin dış borcunun 4,2 milyar lira atmasına sebep oluyor. Son 10 gündeki artışın Türkiye’ye maliyeti, sadece dış borçta; 42 milyar lira. Son iki yılda Türk lirası dolar karşısında yüzde 87 değer kaybetmiş. Ama ilgili bakana bakarsak; 'Türk lirası değer kaybetmiyormuş, dolar değer kazanıyormuş.' Ha kel Hasan, ha Hasan kel... Böyle mantık olmaz. Bu anlayış ile ülke ekonomisi düze çıkamaz."

İŞSİZLİK KONUSU

"TÜİK verilerine göre her 4 gençten biri işsiz. Resmen 3,5 milyon genç işsiz var. Fiilen bu rakam aslında 4/5 milyon civarında. Üniversite mezunu işsizlerin sayısı 1 milyonu aşmış durumda. Bugün Türkiye’deki işsiz gençlerin sayısı 120 ülkenin nüfusundan daha fazla. Ama ilgili bakanımız konuşmasında diyor ki: 'Halimiz kötü, işletme ve iktisat mezunları kadro beklemesin. Yok kardeşim devlette böyle bir kadro! Boşuna bekleme.' Üniversite mezunu işsizlerin yarısı, kadro veremeyiz dedikleri İİBF mezunu. Lafa geldiği zaman: 'Türkiye’de işsizlik yok, iş beğenmeme var.' diyorlar. Siz iktisat fakültesi mezunu gence pizza sattırırsanız; siz biyoloji mezunu, tarih mezunu gence AVM’de tezgâhtarlık yaptırırsanız, elbette yaptığı işi beğenmemek onların en doğal hakkıdır. Geçtiğimiz günlerde Adıyaman Çelikhan’daydık. Tütün kıyan gençlerin birçoğu üniversite mezunu. Niye? Çünkü başka iş yok. Tekeli sattınız. Fabrikaları bitirdiniz. Fabrikaların yerine AVM yaptınız, betondan plazalar diktiniz. Eğer siz Türkiye’yi AVM’lerle donatacağınıza fabrikalarla donatmayı seçseydiniz, şeker fabrikalarını haraç mezat satmak yerine destekleyip teşvik etseydiniz, bugün bu gençlerimize: 'İş yok kardeşim! Başınızın çaresine bakın.' demek zorunda kalmazdınız."

15 Nisan 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

17

Bilimsel - 15 birim mal üretip 10 birim malı ülkemize 5 birim malı ihrac edersen bu doğrudur.

dostlar alışverişte görmesin....

Yanıtla . 0Beğen 20 Nisan 16:14
16

Bilimsel - kaybettiklerimizi kazandıklarımızdan çıkaralım;maddi ve manevi olarak sonuç belli olacaktır ,cevap olarak kaybettiklerimiz daha çok !...

Yanıtla . 0Beğen 20 Nisan 16:11
15

ugur - İNSANIN HIRSI AKLINDAN ÇOK OLMASIN.. vay temel vayy.. ekonomi de bilirmiş.. ama.. günah bilmezmiş.. Tam bir komedi.. Ömründe gerçek anlamda fabrika görmemiş birinin ipe sapa gelmez laflarıyla islâmı mı böleceksiniz?

Yanıtla . 0Beğen 20 Nisan 11:05
13

Orhan Alkoç - Temel Karamollaoglu kitabin tam ortasindan sorulan sorulara gerçekçi ve güzel bir uslupla cevabini veriyor Sağ olasin varolasin Sayin KARAMILLAOĞLU

Yanıtla . 1Beğen 17 Nisan 13:53
11

Abdulkadir - Şimdi ister üzülün ister sevinin:

2017 İHRACAT:157 MİLYAR DOLAR

2017 İTHALAT:234 MİLYAR DOLAR

yorum sizin...

Yanıtla . 9Beğen 16 Nisan 10:37
10

keko - kendımızı savunacak sılahlar derken,en uzun mesafeli silahın 40-50 km ılerıye atabılıyor ancak,adamlar 2000-3000 km mesafelı füze yapıyor,mesela ıran,gerçi makarna spor rusyanın uçagını düşürünce,sütçü beygiri ıle rusyayı fethetmeye gideceklerdi ama reis izin vermedı yoksa rusyayı fethedıp gelecektık

Yanıtla . 7Beğen 16 Nisan 09:47
09

Mustafa Yılmaz - İhracatın yüzde 60-70 ithalattan karşılandığını sayarsak 160 milyar kaça düşer? Cari açık devamlı büyüyor. İşte biz bu sebepleri ortadan kaldıracaz. UYDU DEĞİL, LİDER ÜLKE OLACAZ. BİLGE BAŞKANLA YOLA DEVAM.

Yanıtla . 7Beğen 16 Nisan 06:40
08

Ilhan - Hangi fabrikanin zemelini attiniz, olanlari bari satmasaydiniz,

Sizin anlayişinizbizim milli menfaatimize değil. Halkda memnun değil. Aslinda oy vermiş olanlarin çoğu desteklediğinden değil. Chp yi tehdit gibi algilattiklarindan. O gelmesin diye akp denmişti. Yani akp yi sevdiginden oy vermeyenler artik akp gündemlerinde değil.

Yanıtla . 5Beğen 16 Nisan 00:37
07

imam - Merak ediyorum. Bilen biri yazsın lütfen: Büyük ümitlerle açılan köprülerin durumu nasıl? beklene kazancı sağlıyor mu? Yap-işletçileri memnun mu? yoksa maliyeti bize mi yüklendi? Bir güzel araştırılmasında zaruret vardır. kendini amorti ediyor mu?

Yanıtla . 2Beğen 16 Nisan 00:15
14

ugur - @imam 07 nolu yoruma cevabı: Köprüler kazanç için yapılmaz. Alınan ücretler; yapan organizasyonun maliyeti ve kârıdır.. Amaç KÖPRÜSÜZ KALMAMAKTIR. BUGÜN YAPMAZSAN YARIN HİÇ YAPAMAYA BİLİRSİN.

Yanıtla . 0Beğen 20 Nisan 10:54
06

Tahsin Kuman - afrinde mücadeleyi yerli savunma sanayii ile kazandık diyorsun ancak almanya leopard tanklarından desteğini çekeceğini söylediğinde elin ayağın birbirine girdi. bir telefonla malum gazeteciyi serbest bıraktırıp almanyaya gitmesini sağladın.

Yanıtla . 6Beğen 15 Nisan 23:11
05

İsmail Kaplan - Ey Ak parti genel başkanı!

Sen ki,Temel başkanımı muhatap almaya başladın ya,artık siyasi sonun gelmiş olup,bitmişliğinin süreci başlamıştır demek.

Muhalefetini olabildiğince iyi yap,yada nasıl yapmak istersen öyle yap.

Artık sen bir muhalif,karşında ise idarenin anahtarlarını teslim edeceğin,yeni bir lider var.!

Onu,Kılıçtaroğlu yada bir başkası ile karıştırma!

O' bambaşka biri,milletimizin temsilcisi.!

O' senin siyasi kabusun.!

O'BİLGE İNSAN.

O'TEMEL BAŞKAN.

O bir,MİLLİ LİDER.!

Yanıtla . 59Beğen 15 Nisan 20:00
12

Murat Murat - @İsmail Kaplan 05 nolu yoruma cevabı: Merhum hocamızdan sonra gelen en iyi lider maşallah eskileri heyecanlandırdı...

Bir güneş doğuyor ÜLKEMDE...

Yanıtla . 13Beğen 16 Nisan 12:33
04

Zeki Birbilen - doğru söz insana batar demişler.

Yanıtla . 4Beğen 15 Nisan 17:56
03

Hahmet - İhracat verileri doğru olabilir fakat aynı oranda ithalatta artıyor. 15 yıldır ekonomik gelişmeler durağan olduğundan hep 17.sıradayız...

Yanıtla . 2Beğen 15 Nisan 17:51
02

MUUSST - BUNLAR SAHTEKAR. BÜTÜN BASINI VE MEDYAYI SATIN ALMIŞLAR KİMSE BUNLARIN İHANETLERİN,YANLIŞLARIN SÖYLİYECEK CESARETE SAHİP DEĞİL. BİR TEK MİLLİ GAZETE VE SAADET PARTI VAR KORKMADAN KONUŞAN.

Yanıtla . 9Beğen 15 Nisan 16:40
01

Enes - kendimizi savunacak silahlara sahipsek neden "batı bize silah vermiyor" diye şikayet ediyorsunuz?neden rusyadan s-400 sistemlerini alıyorsunuz?

Yanıtla . 7Beğen 15 Nisan 16:15

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?