Son Dakika Haberleri

Reklamı Kapat

Belediyeden beyin yakan cevap!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Tuvalet 1 milyon liraydı. Altı sıfır atıldı, 1 lira oldu” hesabı, Samsun Belediyesi’nin kafasını karıştırdı. 21 yıl önce bir vatandaşın su aboneliği için ödediği 4.000.000 (dört milyon) TL’yi, 20 yıl sonra 4 lira olarak ödedi. Kamu Denetçiliği Kurumu, belediyeyi “güncelleyin” diye uyardı.

Büyütmek için resme tıklayın

İsmi açıklanmayan bir vatandaş, ombudsmana şikâyette bulunarak, 1997 tarihinde Samsun Belediyesi Su Otobüs işletmesine başvurarak su abonesi olduğunu ve bunun karşılığında “4.000.000” TL depozito ödediğini belirtti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü’ne 2017 yılında başvurarak aboneliğini sona erdiren vatandaş, depozitoyu güncellenmiş haliyle talep etmesine rağmen herhangi bir cevap alamadığını iddia ederek depozitonun güncellenmiş haliyle iadesini talep etti.

Konuyu inceleyen Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık) ise vatandaşın şikâyetini haklı bularak Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne tavsiyede bulundu.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç imzalı kararda şu ifadelere yer verildi:

OMBUDSMANDAN “GÜNCELLEYİN” UYARISI

“Tüm dosya ve veriler birlikte değerlendirildiğinde idarenin, 1999 tarihli SASKİ Yönetim Kurulu kararını esas alarak vatandaşın yatırdığı 4.000.000 TL depozito bedelinin 4 YTL olarak geri ödenmesinin hakkaniyete aykırı olduğu tespit edilmiştir. 

Açıklanan gerekçe ve dosya kapsamına göre, şikâyetin kabulüne ‘Yargıtay kararlarında yer alan ve Anayasa Mahkemesi içtihadı olan denkleştirici adalet’ kavramı gereği, şikâyetçiye, ödediği depozitonun aboneliklerin kapatılması veya iptal edilmesi nedeniyle teminatların iade edilirken teminat miktarı olarak belirlenmiş olan su miktarının (m3) halihazardaki tarifeden (atık su ve KDV dahil) hesaplanarak geriye ödenmesi hususunda SASKİ Genel Müdürlüğü’ne tavsiyede bulunulmasına karar verilmiştir.

6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu uyarınca, SASKİ Genel Müdürlüğü’nce bu karar üzerine tesis edilecek işlemin otuz gün içinde kurumumuza bildirilmesinin zorunlu olduğuna karar verilmiştir.”

13 Nisan 2018 - Ekonomi

Muhabir Ankara Bürosu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

04

A.Yücel - 1997 de 4.000.000 tl ye kaç litre su alınıyorsa, bugün için aynı litre suyun kaç tl olduğuna bakılmalı, bu şekilde ödeme yapılmalı. Bu şekilde adaletli olması ümit edilir. Veya bugün abone bedeli ne alınıyorsa, bu fiyat üzerinden ödeme yapılmalı, ki bu daha doğru ve daha adil olacaktır.

Yanıtla . 1Beğen 13 Nisan 22:28
03

Serpil - 6 SIFIR IN NE ZARARI VAR?

ESKİDEN NE KADAR BÜYÜK PARALARI KONUŞUYORDUK BU AKAPE ZİHNİYETİ ONU BİLE DARLTTI 10 TANE SIFIR A ÇIKARTAMAYACAĞI İÇİN PARANIN DEĞERİNİ DÜŞÜRDÜ.

Yanıtla . 0Beğen 13 Nisan 14:20
02

Ihsan - paradan 6 sıfır atmak babayiğitkik ister varsa çıksın Erdoğan çıktı allah razı olsun

Yanıtla . 0Beğen 13 Nisan 10:43
01

Kay May - Kimlere oy verilmiş yazık......

Yanıtla . 0Beğen 13 Nisan 09:05

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?