Reklamı Kapat

Devlet aileyi neden korumuyor?

AB hayalleri ile oluşturulmak istenen cinsiyetsiz toplum ve kadın hakları adı altında çıkarılan ucu açık yasalar, Türkiye’de aile bırakmıyor. 6284 sayılı kanunu silah gibi kullanan kadınlar, keyfi olarak eşlerini sokağa attırabiliyorlar. Bununla birlikte nafaka davalarını kazanan erkek yok denecek kadar az. Sokağa atılan, tüm mal varlığına el konulan, nafakayı ödeyemediği için hapse atılan erkek, cinnet getirerek önüne gelene saldırıyor.

Tolga Saçıkaralı
Tolga Saçıkaralı Tüm Haberleri
Devlet aileyi neden korumuyor?
Devlet aileyi neden korumuyor?
Haber albümü için resme tıklayın

Millî Gazete, toplumda kangren halini alan boşanma ve kadın cinayeti vakalarının esas sebebini gün yüzüne çıkarıyor… AB hayalleri ile oluşturulmak istenen cinsiyetsiz toplum ve kadın hakları adı altında çıkarılan ucu açık yasalar, Türkiye’de aile bırakmıyor. 6284 sayılı kanunu silah gibi kullanan kadınlar, keyfi olarak eşlerini sokağa attırabiliyorlar. Bununla birlikte nafaka davalarını kazanan erkek yok denecek kadar az. Sokağa atılan, tüm mal varlığına el konulan, nafakayı ödeyemediği için hapse atılan erkek, cinnet getirerek önüne gelene saldırıyor.  Esas sorunun kanunlarda olduğunu söyleyen 1 buçuk milyon mağdur ise soruyor: “Devlet aileyi neden korumuyor?”

Türkiye’de ailenin dağılmasını önleyici hiçbir kanun bulunmuyor. Aksine bütün iyileştirmeler ailenin dağılmasından sonrası için planlanıyor. Nafaka ödemeleri, çocuk hacizleri, hakaret davaları, velayet sorunları gibi birçok alt başlık, evlilik sonrası için hazırlanan çalışmalar. Boşanma sonrasında da erkek potansiyel suçlu kabul ediliyor. Onlarca kez mahkemeye çıkarılan erkeğe tek bir söz hakkı verilmiyor. Çocuğun babaya verilme ve kadının nafaka ödeme durumları ise sürpriz olarak görülüyor. Aileyi koruma kanununun ismi bile “Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Yasa” olarak geçiyor. Kanunlar, aileyi değil kadını koruyor. Peki, erkeğe peşinen zalimlik yüklemek ne kadar doğru? Erkeği, çocuğu ve aileyi kadından kim koruyacak?

AİLE MEFHUMU ORTADAN KALKIYOR  

Türkiye’de boşanma oranları her geçen gün artıyor. TÜİK verilerine göre 2001’de 6 aileden birisi boşanırken 2018’de 3 aileden birisi boşanıyor. Avrupa’da ise rakamlar daha da ürkütücü. Avrupa ülkelerinde ortalama olarak her iki aileden birisi dağılıyor. En çok boşanma vakası yüzde 71 ile Belçika’da yaşanıyor. İspanya’da bu oran yüzde 61 düzeyinde. İngiltere’de ise 13 yıl sonra evlilerin azınlık durumuna düşeceği açıklandı.

BU KANUNLAR YUVA YIKIYOR

Adeta bir boşanma maaşı haline gelen nafakayı silah gibi gören kadınlar, en basit sorunlarda bile boşanma yoluna gidebiliyor. TMK’nın 175. maddesi (süresiz nafaka kanunu) çıktıktan sonra boşanma oranlarının sürekli artması da bu iddiayı doğruluyor. Bununla birlikte 6284 sayılı “Ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanun” da aile düşmanı kanun olarak biliniyor. Pozitif ayrımcılık gibi kılıfları da kanuni bir balyoz gibi gören kadınlar, mağdur kadınlar için çıkartılmış kanunları çoğu zaman suiistimal ediyor.

İNSANIN TABİATINA AYKIRI

Süresiz nafakaları hukuk açısından içine sindiremediğini ifade eden Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan, “İnanın süresiz nafaka insanın fıtratına aykırı bir şeydir. Tamamen kaldırılsın da demiyorum. Fakat belirli bir süre ile sınırlandırılmalıdır. Düşünün, evlilik bir gün sürüyor. Yüzünü, belki de adını bile unuttunuz. Yeniden evlendiniz, gene yoksulluk nafakası ödeyeceksiniz. Ömür boyu sürecek bir fedakârlık insanın tabiatına aykırıdır” diye konuştu.

KADEM: BOŞANMALARDA GRUPLANDIRMA YAPILMALI

KADEM’in İstanbul Ticaret Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirdiği IV. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi’nin sonuç bildirgesinde de boşanmaların gruplandırılması vurgulandı. Arabulucuların devreye sokulması istenen bildiride, “Nafaka, ortak mal rejimi ve velayet, boşanma davalarının en problemli alanlarıdır. Nafakaların belirlenmesinde; çocuklu/çocuksuz, kısa süreli/uzun süreli evlilik, kusur derecesi gibi parametrelerin dikkate alınması ve her bir boşanmanın kendine has şartlarının gözetilmesi gerekliliği vurgulanmıştır” denilerek, boşanmalarda gruplandırma yapılması istendi.

11 Nis 2018 - 07:28 - Gündem

Mahreç  Tolga Saçıkaralı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

11

Adalet Şart - Vatan artı ailedir. akp öldürmekten beter ettin aileleri Allah'ın hesabı çetindir mazlumların kıyamet günü alacağı hak senin bu erkeklere yaptığın zulümden hiç şüphesiz çetin olacaktır yeter yeter elini çek aileden Tevbe et senin yaptığın hizmet bir aile etmez be müslüman zinayı suç olmaktan çıkarır mı be sana güvendik zamanında oy verdik körmuşum Rabbim beni bağışlasın bir daha oy al benden haydi Allah'a yemin olsun sana bir oy verirsem elimi parçalasin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Şubat 01:51
10

Adalet Şart - Hürriyetini kaybetmek ve ömür boyu azap içinde kivranmak istemiyorsan sakın resmi nikah yapma bir ilim insanı olarak konuşuyorum bana dua edeceğinizden eminim düşunsenize bir ay evli kaldınız ömür boyu nafaka istersen bir gün evli kal değişmiyor kadına şiddet ismi altında senelerce zulmettiler erkeklere halada zulüm ediyorlar hiç bı tane erkeğe şiddet duydunuz mu duyamassiniz hepmi erkekler suçlu halbuki şiddetin en büyüğü erkeğe yapiliyo kadına şiddet ismi altında suçsuz bütün erkekler suçlu hakkın hukukun yok olay şu 6284 Kanun kadını koruma kanunu bütün erkeklere karşı kadının lehine kullanılan kanundur birde İstanbul sözleşmesi çiktiki gerisini düşünmek bile istemiyorum sen erkeksin senin kanunun yok sen erkeksin suçlusun sen babasın suçlusun evin reisliğini aldılar erkekten zinayı suç olmaktan çıkardılar AB istedi diye Allah'ın büyük saydığı günahı selbes ettiler Lut toplumunun erkeklerle zinadan dolayı yıkıldığını biliyoruz eşcinsellik selbes hale geldi bizi böyle parçaladılar ben bunlara verdiğim oydan dolayı okadar Tevbe ettim ki Rabbime Rabbim affetsin.bir zulmü duyupta aktarmamak demek o zulme ortak olmak demek ve Bildiğiniz gibi Yuşa peygamberin kavminin hepsinin helak oluşunun sebebi 40 bin yaklaşık iyi insandı 60 bini kötü işler yapıyorlardı ama bu 40 bin insan o 60bin kötülük zulum yapan insanlara ses çikarmiyorlardi engellemiyorlardi bu yüzden hepsi helak oldu 100 binide helak oldu.kisacasi aileyi param parça etti akp vatan artı ailedir kardeşlerim Allah'ın emri ayeti bellidir üç ay ve hamile ise kadın hamileliği sonlanana kadardır nafakası bakara suresinin 233 ayetine bakabilirsinizharamdır süresiz nafaka haramdır ve kul hakkıdır kadının sadece sozlü şikayet etmesi yetiyo Şahide gerek yok pisikolojik şiddet uyguladı bitti malın yarisida kadının tazminatı çocuk varsa velayeti kadının vb bütün haklar kadının hatta sana çocuğu göstermese bile cezası yok buyrun inceleyin 6284 dü velayeti zaten yüzde doksan dokuz anneye veriliyo bu kanunda.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 07 Şubat 01:35
09

Muhterem Adam - Köleleşmek istemiyorsanız asla evlenmeyin. Bu yasaları bile bile evlenirseniz de sonra başınıza iş geldiğinde ağlayıp zırlamayın.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 02 Temmuz 02:32
08

Vatandaş - Devlet bırakın aileyi korumayı, vallahi de billahi de aileleri yıkmak için ne gerekiyorsa fazlasıyla yapıyor. Devlet aileyi korumayı bırakın hiç karışmasa, müdahale etmezse aileler dağılmaz, boşanmalar zirve yapmaz. Devlet, aileleri parçalamayı kendisinin birincil görevi saymıştır. Aileleri yıkmak için kadın hakları kılıfıyla, ömür boyu nafakalarla, velayetle, mahkeme masraflarıyla, avukat ücretleriyle, mal paylaşımıyle, tazminatlarla, kadının beyanının geçerli olmasıyla....vs daha pekçok yollarla kadını boşanmaya teşvik etmekten öte zorluyor. Yerini fuhuş, dost hayatı, metres hayatı alması için aileler yok ediliyor. Aileler, babalar, erkekler, çocuklar feryat edyor, isyan ediyor, ama duymak istemiyorlar. Demek ki fuhşun, metresin, zinanın yayılmasını devletle beraber herkes istiyor.

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 11 Nisan 13:06
07

Kemal Uzun - Boşanan erkeğin eski eşine ömür boyu nafaka ödemesini öngören kanunlar, toplumda büyük sosyolojik sorunlara sebep oluyor. Ömür boyu nafaka veren erkek, iktisaden krize giriyor. Nafaka alan kadın ise bir daha evlenmeyerek hayattan kopuyor. 1988 yılına kadar 1 yıl ile sınırlı olan nafaka ödemeleri, 30 senedir süresiz olarak uygulanıyor.Artık Süresiz yoksulluk nafaka yasası olan TMK 175 düzenlenmeli. Yoksulluk nafakası SÜRELİ olmalı.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 11 Nisan 12:20
06

Kovulmus - Kafirlerle dost olup onlar gübi yaşamak isteyen ülkemizin sonu

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 11 Nisan 11:11
05

Herşey İyi̇ Olacak... - Niye mi diyorlar ki kendi dert ve meşakkat leriyle uğraşsınlar kafalarını kaldırmasınlar bizim ne yaptığımızı görmesinler bizde böylece yönetelim kesemizi dolduralım oh ne rahat yaşayalım, yani ağlarımıza hizmet edelim diyorlar.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 11 Nisan 10:28
04

Ali - akp sayesinde ne aile kaldı ne bişey resinizinz demedi mi zina yasasını kaldrdk hata ettik nerde hata etmedin ki el münafikın.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 11 Nisan 09:38
03

Cavit Saglam - Zavallı erkekler; ah zavallı erkekler; kendilerine biçilen zulmü göremeyecek kadar kör olan erkekler, çocuğunu bile parayla gören erkekler, ayrıldığı eşinin, tekrardan evlenmeyip dost hayatı yaşadığını bile bile nafaka ödemeye mahkum edilen erkekler, yıllarca süren boşanma davalarında şamar oğlanına dönen erkekler..

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 11 Nisan 08:53
02

Türkmen - maalesef ülkemizdeki aile yapısının tamamen içi boşaltılarak yok edilmek isteniyor.boşanmaların son dönemde artış göstermesi ve nikahsız birlikteliklerin özendirilmesi,tv ve diğer yayın organlarında sistematik bir biçimde algılar oluşturularak erkek bireylerin linç edildiği babalık vasfının yok edilerek ailenin direğinin sökülmek istendiği aşikardır. bunu yapan veya yapılmasına müsaade eden akp yönetiminden başkası da değildir.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 11 Nisan 08:53
01

Selim Akmaz - Günümüzde avrupa fonlarından desteklenen feminist kadın derneklerinin baskısıyla çıkarılan 6284 nolu yasa ile erkek köleleştirilmiş, kadın ise tapınılması gereken bir tanrı olarak karşımıza çıkartılmıştır. Bu konunun çözümü için bile çok geç kalınmıştır. Bunun vebalini hiçbir canlı ödeyemez. kadınlar ise; kendilerine verilen bu sınırsız güç ile velayeti ve ömür boyu nafakayı almakta, evliliklerini bitirmekte, nafakaları kesilmesin diye de tekrar evlenmeyip dost hayatı yaşamaktadırlar.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 11 Nisan 08:50

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi