Son Dakika Haberleri

Müebbet hapsi istenen Ali Bulaç'ın savunması: Ben hangi silahlı terör eylemine girdim, kime saldırdım?

Kapatılan Zaman gazetesinin eski yazarları ve yöneticilerine yönelik açılan 17'si tutuklu 31 sanıklı davada savcı mütalaasını açıkladı. Savcı mütalaasında müebbet hapsi istenen Ali Bulaç, 18 Eylül 2017'de çıktığı hakim karşısında kendisini "Ben hangi silahlı terör eylemine girdim, kime saldırdım?" ifadeleriyle savunmuştu.

Büyütmek için resme tıklayın

Kapatılan Zaman gazetesinin eski yazarları ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 17'si tutuklu 31 sanık hakkında açılanda davada savcı mütalaasını açıkladı. Ali Bulaç, Mümtazer Türköne ve Şahin Alpay'a "Anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

FETÖ'nün medya yapılanması olmakla suçlanan ve Ali Bulaç'ın da aralarında bulunduğu isimler 18 Eylül 2017'de de hakim karşısına çıkmış ve Ali Bulaç o gün kendisini "Soruyorum, ben hangi silahlı terör eylemine girdim? Hangi silahlı çatışmaya girdim, kime saldırdım?" ifadeleri ile savunmuştu.

ALİ BULAÇ'IN SAVUNMASI

Hakim karşısındaki savunmasında 14 aydır tutuklu ve 66 yaşında olduğunu söyleyen Ali Bulaç, 50 yıldır yazı yazdığını ve sağlık sorunları olduğunu belirterek, "Bence Gülen hareketi cemaatken iyiydi. Güzel hizmetlere imza atıyordu. Zaman içinde kötüye dönüştü. FETÖ oldu. Onu övenler, destek verenler suç ortakları değil, iyi vasıflarına hizmetlerine teveccüh gösterdiler, destek verdiler. Bir keresinde Cumhurbaşkanı şöyle sitem etmişti; 'Ne istediniz de vermedik?' doğru her istediklerini alabiliyorlardı. Çünkü istedikleri iyi şeylerdi. Fakat cemaat Allah rızasına dönük hizmet yolunda dev adımlar atarken güç zehirlenmesine uğradı. Hormonal büyüme onlarda kibre yol açtı. Her istediğimizi yaparız, yaptırırız vehmine kapıldı" ifadelerini kullanmıştı.

Savcı mütalaasında müebbet hapsi istenen Ali Bulaç'ın hakim karşısına çıktığı 18 Eylül 2017'de yapmış olduğu savunmadan satır başları şu şekildeydi:

“İyi niyetle onlara bağlananlara 'Büyüğümüz bu hafta yine Hz. Peygamberi rüyasında görmüş' diye neredeyse haftalık rüya seansları uydurdular. Böylece sadık rüya haberini istismar ettiler."

“AK Parti'yi yolsuzluk yapmakla suçlamadım. Genel üslubuma uygun ve gündemle ilgili tarihi, sosyolojik ve fikri değerini araştıran yazılar yazdım. Eleştirilerimi cemaat adına veya onlara paralel doğrultuda yapmadım. 2007 yılında verilen e-muhtırada Ak Parti'nin yanında durdum. 2008 yılında Ak Parti'nin kapatılmak istenmesine karşı çıktım. Sayın Erdoğan'ı hedef alan tek bir eleştiri yazım olmadı. Erdoğan'ın önerdiği Başkanlık sistemine karşı çıkmadım. Ak Parti'nin doğru bulduğum politikalarını destekledim. Gezi olaylarının başlamasından 2-3 gün sonra hükümete karşın kalkışmaya dönüştüğünü, şiddet ve terörün bu işe bulaştığını yazdım. Meşru iktidarı ve Sayın Erdoğan'ı korudum. 11 Nisan 2016'da 'Darbecilik alçaklıktır' diye yazdım. Darbeye zemin hazırlayan kişi böyle bir yazı yazar mı?"

MİLLİ GÖRÜŞ ÇİZGİSİ VE ERBAKAN'I SAVUNDUM

“Ne yasa dışı bir fiilim oldu ne FETÖ ne de başka yasadışı örgüte üye oldum. Benim FETÖ tarafından üyeliğe kabul edilmem mümkün değildir. Gazetedeki köşemde ve yeri geldiğince konuşmalarımda Milli Görüş çizgisi ve Rahmetli Erbakan'ı savundum. Bu yapı ile bu çizgi arasında doku uyuşmazlığı olduğu herkesin malumu. FETÖ'nün beni örgüt üyesi yapması darbe teşebbüsünde bana rol vermesi hayatın olağan akışına aykırıdır. 50 yıl fikir ve yazı hayatımda her din, inanç, etnik grup, mezhep ve sosyal sınıftan insanların özgürce, ahlaki dürüstlük hak ve adaletle barış içinde bir arada yaşayabileceği idealini dile getirdim. Darbelere, askeri vesayete, ihtilallere, şiddete ve teröre, otoriter ve totaliter rejimlere karşı oldum. Yazılarımın tamamının hesabını vermeye hazırım. Tekrar ediyorum yazılarımda Recep Tayyip Erdoğan'ı, Ak Parti'yi veya bir başkasını yolsuzluk yapmakla suçlamadım. Algı mühendisliği yapmadım. Darbe sempatisi duymadım. Varsa delil iddia makamı göstersin."

"Dışı hayli süslü cemaat vazosu, 15 Temmuz’da bir darbe ile yere düştü, paramparça oldu. İçinden yüz kızartıcı ayıplar, kusurlar, illet ve cürümler orta yere saçıldı."

"Soruyorum, ben hangi silahlı terör eylemine girdim? Hangi silahlı çatışmaya girdim, kime saldırdım?"

“Allah bize bir daha böyle bir musibet yaşatmasın. Darbeci katil örgütü lanetliyorum. Ben onlardan beriyim. Onlar da benden beri olsun.Kendime ve adalete güvenerek kaçmadım. 27 Temmuz 2016'da Vatan Emniyete teslim oldum. Hukuka güveniyorum."

Ali Bulaç'a müebbet hapis istemi

05 Nisan 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

10

Dursun - müslümanların oy verdiği partiyi korkun kanla beslenen dişlerini ağızlarından göstererek kahkaha atan militanlara geçit yok. herkes durduğu yeri bilecek. malmı 66 yaşındaki adam durduğu yeri belmeyecek kadar. geçmiş olsun.

Yanıtla . 0Beğen 08 Haziran 10:26
09

Bir Mağdur - Ali Bulaç Beyin. Samimiyetin de ve ihlasında hiç şüphem yok. Darbe sonrası yazısında cemeatın darbenin içinde olduğuna dair somut deliller var bu nedenle hakkımı helal etmiyorum diye yazmıştı. Kendi tabiriyle vazo kırıldı ve cemaatin ayıpları görünür hale geldi. Bu nedenle darbeye kadar olan süreçte kişinin suçun içinde olduğuna dair somut delil yoksa bu insanları terör örgütü suçlamasıyla maddeden ve manen mağdur etmemek lazım. Müslümana affetmek daha çok yakışır. Kaldı ki Rehberimiz (SAV) Mekkeyi fetedince müşrikleri hak etmelerine rağmen kılıçtan geçirmek yerine affetti.

Yanıtla . 4Beğen 12 Mayıs 14:05
08

imam - vah Türkiye vah! bunu başka hükümetler zamanında görseydik ne faşistini bırakırdık, ne din düşmanlığını, ne batının işbirlikçiliğini. yaşa ki göresin dedikleri bu olsa gerek.

Yanıtla . 5Beğen 09 Nisan 01:28
07

Hasan Üstündağ - Ali Bulaç beyin samimiyetine güveniyorum

Yanıtla . 5Beğen 07 Nisan 12:08
06

Ali Bal - Nerde yazarsa yazsın Ali Bulaç değerli bir yazardır.Gençliğimde kendisinden çok istifade ettim.Mağdur olmasını istemem şahsen.

Yanıtla . 5Beğen 07 Nisan 11:22
05

Ilyas - Ilhan ve Abdullah kardeslerime, Siz cok sevip aldiginiz haniminizin bile üc bes yil sonra sizi aldatacagini niyetinin kötü oldugunu nerden bileceksiniz?..Bu tip insanlar vardir...onun icin gecmise degil günümüzdeki olaylara göre karar verilmesi gerekir

Yanıtla . 3Beğen 06 Nisan 15:05
04

Yahya Yayla - HİÇ KİMSEYE ACIMADIM ALİ BULACA ACIDIĞIM KADAR .

SAVUNMASINA SONUNA KADAR KATILIYORUM.

ÜLKEMİZİN YETİŞTİRDİĞİ ENDER BİR DÜŞÜNCE İNSANIDIR KENDİSİ.

ALLAH SABIR VERSİN VE BİR AN ÖNCE HÜRRİYETİNE KAVUŞSUN İNŞALLAH

Yanıtla . 15Beğen 06 Nisan 12:18
03

Abdullah - SAhiden bu adamın suçu ne ? Bilen geri gelsin

Yanıtla . 14Beğen 06 Nisan 08:25
02

Ilhan - Her fetö cü devleti yikmak istediklerini biliyormuydu, yoksa dini bir cemaat diye kandirildimi? Ayrica devlet vatandaşına sahip çıkıp yanlişa hizmet edenleri tesbit edip kapatacagina kendileride destek ve halkida teşvik etmişlerdir. Ayrica rte eski milli görüs cü olarak fetöyü pekala biliyordu... niye vatandaşlarina yanlişteşkilata gitmelerini teşvik etti. Taki 17 aralikta partisi zarar görecegini anlayincami devreye girmeluydi.

Hep geç hareket ediyor hep iş işten geçtikten sonra... ypg meselesi gibi... 2003 irak savasinda gereken doğru adim atilsaydi bunlar olmayabilirdi....

Yanıtla . 13Beğen 06 Nisan 00:10
01

Adalet - Savcı Zekeriya Öz'e 7 yıl hapis, b uadama müebbet mi ??? Adalete bakın yav.

Yanıtla . 16Beğen 05 Nisan 15:10

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 2019 yılı için belirlenen asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz?