Son Dakika Haberleri

Suriye Devlet Başkanı Esad: Suriye'nin menfaatine olacaksa eğer Erdoğan'ı kucaklarım

Yeniçağ gazeteci yazarı Ahmet Takan, bugünkü yazısında Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili çok çarpıcı bir iddiada bulundu. Takan, Genelkurmay Eski İstihbarat Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin'e dayandırdığı bilgiye göre Esad'ın "Suriye'nin menfaatine olacaksa eğer Erdoğan'ı kucaklarım" dediğini söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Gazeteci-Yazar Ahmet Takan, Yeniçağ'daki bugünkü köşesinde Suriye'deki gelişmelerle ilgili çarpıcı bir bilgiye yer verdi. Genelkurmay Eski İstihbarat Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin'den önemli bilgiler aldığını aktaran Takan, yazısında Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın 2 hafta önce yakın ekibiyle beraber basın mensupları ve devlet medyasıyla toplantıda bir araya geldiğini belirtti.

TÜRKİYE İLE İSRAİL'İ AYNI KEFEYE KOYMAYIN

Toplantının ardından Esad, hükümete yakın medyaya, "Siz yanlış haberler yapıyorsunuz, yönlendiriyorsunuz özellikle düşman olarak Türkiye ile İsrail'i aynı kefeye koyuyorsunuz. Türkiye ile İsrail aynı kefeye konulacak ülkeler değil. 'Eğer, Suriye'nin menfaatine olacaksa Erdoğan'ı kucaklarım" şeklinde konuştuğu ileri sürüldü.

İşte Ahmet Takan'ın (30 Mart 2018) "Esad, "Erdoğan'ı kucaklarım" başlıklı köşe yazısının ilgili kısmı:

"Suriye'deki gelişmeleri yakından izleyen Genelkurmay eski istihbarat başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin ile konuşurken de çok önemli haberlere ulaştım. Pekin, "Esad, 2 hafta önce kendi adamlarını toparlıyor. Soru soruyorlar; 'Türkiye ile bir araya gelir misiniz tekrar görüşmek için' diyorlar. 'Suriye'nin menfaatine olacaksa Erdoğan'ı kucaklarım' diyor." İsmail Hakkı Pekin'e "biz bunu Türkiye'de hiç duymadık" diyince açıklamalarına şöyle devam etti;

ESAD: TÜRKİYE İLE İSRAİL AYNI KEFEYE KONULACAK ÜLKELER DEĞİL

"Yani şöyle; bütün basın mensuplarını toplamış, yabancı basın mensupları dahil yarım saatlik bir konuşma yapmış. Ondan sonra çıkıyor herkes dışarıya sadece hükümete bağlı basın kalıyor. Onlara diyor ki, 'siz yanlış haberler yapıyorsunuz, yönlendiriyorsunuz özellikle düşman olarak Türkiye ile İsrail'i aynı kefeye koyuyorsunuz. Türkiye ile İsrail aynı kefeye konulacak ülkeler değil. Dost olarak İran ile Rusya'yı aynı kefeye koyuyorsunuz. İran bize verdiği hiçbir şeyin parasını almıyor. Rusya, verdiği her şeyin parasını alıyor. Buna benzer konuşmalar yapıyor. Bu arada birisi bir soru soruyor, o toplantıya giren birisi ile görüştüm. 'Türkiye ile iş birliğine ne diyorsunuz' diyor. 'Eğer, Türkiye ile iş birliği olacaksa Erdoğan'ı kucaklarım' diyor. Böyle bir istekleri var. Aslında Afrin Harekâtı başladığında onlar, Afrin Harekâtı'nın Türkiye ile Suriye arasındaki fiili resmi görüşmeleri başlatacaklarını değerlendiriyorlardı. Öyle bir hava vardı hem Baas Partisi'nde hem de bir takım gruplarda."

"Esad'ın genel tavrı Baas'ın genel tavrı bu şekilde" diye konuştuktan sonra İsmail Hakkı Pekin, değerlendirmesine şunları ekledi;

"Afrin'de çok büyük tepki göstermediler. Belki başka işleri vardı. Şöyle; Doğu Guta'yı temizlemeleri gerekiyordu. Temizlediler. Şimdi aşağıda Duma diye bir yer var. Doğu Guta'daki adamlar tamamen Suudi Arabistan tarafından desteklenen gruplardı. Şimdi Duma'da da böyle bir grup var, onları da oradan atmak için bir operasyon yapacaklardı. Ama Rusya operasyonu durdurmalarını, yapmamalarını bu işi diplomasi ile halletmelerini istemiş. Şöyle bir şeyler söylüyorlar; o bölgelere, tünellere çok büyük patlayıcılar konulmuş eğer böyle bir şey olursa orası Şam'a çok yakın bir yer. Şam'a çok yakın olduğu için de Şam çok büyük zarar görür diye bir gerekçeleri var ama asıl gerekçeleri dünya kamuoyunun işte Doğu Guta'da katliam yapıyorsunuz burada katliam yapıyorsunuz söylemini durdurmak olarak değerlendiriyorum.

"Ülkeler arası baş döndüren süratle gerçekleştirilen manevralarda bir gerçek çok açık ortada duruyor; Türkiye, Fırat'ın doğusunda oyuna gelmemesi gerek. Dayanışma içinde göründüğümüz ülkelerle bile arazide çekişme içindeyiz. Fırat'ın doğusu ile alakalı olarak saray danışmanları ile devlet koridorları farklı görüşlere sahip. MGK bildirisi kağıt üzerinde kalmaz ise saray danışmanları auta çıkacak!..

Bu arada, geçtiğimiz yıl sonunda Suriye'ye planlanan heyetler ziyareti R. Erdoğan'ın bazı çıkışları ve Suriye'deki kabine değişiklikleri yüzünden gerçekleşememişti. Nisan ayında bu ziyaretlerin olabileceği yönünde Ankara'da beklenti var."

www.milligazete.com.tr

30 Mart 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

09

Mustafa Yılmaz - Saadet partisinin dediği yere geldiniz lakin çok geç kalındı. Şahsiyetli dış politika izlenseydi

Suriye bugün bu halde olmazdı.

Yanıtla . 7Beğen 01 Nisan 23:29
08

Seref - Milli gazeteyi tarafsız durusundan dolayı sonuna kadar destekliyoruz önemli olan sözün doğruluğudur kimin söylediği değil

Yanıtla . 8Beğen 31 Mart 21:28
07

Seref - Helal olsun sana esad sendende israile karsı böyle bir duruş beklenirdi

Yanıtla . 3Beğen 31 Mart 21:26
06

Ihsan - esad seni ancak Israil kuçakloar

Yanıtla . 0Beğen 31 Mart 09:41
04

Ömer - Bunlar önceden dostlardı yine olabilir. Yalnız, Beşşar Esad Muhterem Cumhurbaşkanımıza kötü örnek olmuş, Cumhurbaşkanımızda onun gibi tek adam olmak ister, Hayırlısı bakalım.

Yanıtla . 10Beğen 30 Mart 19:06
03

Ali Aydın - kardeş olduğunuzu biliyoruz

Yanıtla . 6Beğen 30 Mart 18:13
02

Cavit - bazı arap ülkeleri gavurla birleşip suriyeyi karıştırdılar tarih bunları yazacak. Bazı araplar ve gavurlar sırf petrol ve gazı suriye üzerinden avrupaya satmak için yaptılar bunu adınada arap baharı diyorlar. Neden çünkü esat rusyayla dost rusyaya ihanet etmez gazı geçirtmez o zaman ne olacak halkı kışkırt karıştır sonra nasıl olsa esat sıkışınca halkınıda tanımıcak. Ve nitekimde öyle oldu. Esat akıllı olup bunları yemeyecekti ama yiyen çok olunca böyle oldu. Rabbim gerçek müslümanlara acısın.

Yanıtla . 9Beğen 30 Mart 16:07
01

Ahmet - Bölgemizde Suriye yönetimiyle işbirliği yapılmadan hiç bir sonuç alınamaz. Zararın neresinden dönersek kardır. Katil Esed çizgisinden eskisi gibi Kardeş Esad çizgisine bir dönülebilse tüm oyunlar, kan ve göz yaşı biter. Kardeş Esad çizgisi olmasa bile karşılıklı çıkar ilişkisiyle işbirliği yapılsa daha mantıklı. Dünya siyasetinde aslında kardeşlikler de düşmanlıklar da olmaz...abd ve rusya böyle birşeye izin vermiyor maalesef...Santranç oynar gibi oynuyorlar..

Yanıtla . 15Beğen 30 Mart 10:11

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 2019 yılı için belirlenen asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz?