Reklamı Kapat

TÜİK çok mu büyütüyor?

Türkiye ekonomisi, 2017’de yakaladığı yüzde 7,4 büyüme oranıyla yüzde 5,5’lik Orta Vadeli Program (OVP) hedefini 1,9 puan aştı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen yılın son çeyreği ile 2017’ye ilişkin gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) verilerini açıkladı.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye ekonomisi, 2017’de yakaladığı yüzde 7,4 büyüme oranlarıyla yüzde 5,5’lik Orta Vadeli Program (OVP) hedefini 1,9 puan aştı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen yılın son çeyreği ile 2017’ye ilişkin gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) verilerini açıkladı. Buna göre, Türkiye ekonomisi, 2016 yılında darbe girişiminin olduğu üçüncü çeyrekteki gerilemesinin ardından 5 çeyrek üst üste büyüme kaydetti ve 2017’nin son çeyreğinde yüzde 7,3 büyüdü. Geçen yıl yüzde 7,4’lük büyüme yakalayan Türkiye ekonomisi, OVP hedefini 1,9 puan aştı.

Geçen yılın birinci ve üçüncü çeyrek büyüme hızında revizyona gidilirken, birinci çeyreğe ilişkin büyüme oranı yüzde 5,3’ten yüzde 5,4’e, üçüncü çeyreğe ilişkin büyüme oranı da yüzde 11,1’den yüzde 11,3’e revize edildi. İkinci çeyrekte de GSYH rakamlarında revizyon yapılırken bu dönemdeki büyüme hızı oranında değişiklik olmadı. Geçen yılın dördüncü çeyreğinde GSYH, cari fiyatlarla yüzde 19 artarak 889 milyar 231 milyon lira olarak gerçekleşti.

GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde, tarım sektörünün toplam katma değeri, 2017’nin dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre, zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 6 arttı. Sanayi sektörünün toplam katma değeri yüzde 8,8, inşaat sektörünün yüzde 5,8 ve hizmetler sektörünün yüzde 9 artış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksinde, 2017’nin dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,4, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksinde de bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,8 artış görüldü.

Hanehalkı nihai tüketim harcamaları yüzde 6,1 arttı

Hanehalklarının nihai tüketim harcamaları, 2017’nin dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 6,6, devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 7,4 ve gayrisafi sabit sermaye oluşumu da yüzde 6 arttı. Geçen yıl, 2016’nın zincirlenmiş hacim endeksine göre mal ve hizmet ihracatı yüzde 12, ithalat yüzde 10,3 arttı. Mal ve hizmet ihracatı, 2017’nin dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ise zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 9,3, ithalatı ise yüzde 22,7 artış gösterdi.

İş gücü ödemelerinde yüzde 12,9 artış

İş gücü ödemeleri 2017’de, bir önceki yıla göre yüzde 12,9, net işletme artığı/karma gelir yüzde 26,2 yükseldi. İş gücü ödemeleri geçen yılın dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15,6, net işletme artığı/karma gelir yüzde 23,1 artış kaydetti. İş gücü ödemelerinin gayrisafi katma değer içerisindeki payı önceki yılın aynı döneminde yüzde 32,8 olurken bu oran 2017’nin dördüncü çeyreğinde yüzde 31,5’e geriledi, Net işletme artığı/karma gelirin payı ise yüzde 51,8’den yüzde 53’e çıktı.

Bankalar 2017’de 49 milyar kâr etti, yüzde 19,3 büyüdü

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre bankacılık sektörünün 2017 yılında net kârı bir önceki yıla göre 11,6 milyar TL artarak 49,1 milyar TL’ye yükseldi. Sektörün aktif büyüklüğü 3,3 trilyon liraya yaklaştı. Sektörün aktif toplamı 2016 yıl sonuna göre 2017 sonunda 526 milyar 782 milyon TL (yüzde 19,3) arttı.

BİZİM İÇİN SÜRPRİZ DEĞİL

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye ekonomisinin 7,4’lük büyüme oranına ilişkin, “Bu büyüme oranı bizim için bir sürpriz değil. Bunun böyle olacağını aylar önce gelişmelerden görmüştük. Türkiye 2018 yılı için de sürdürülebilir, istikrarlı ve orta vadeli planda hedeflediği büyüme oranını tutturmak için gerekli projelerini yapmıştır” dedi.

BU RAKAMI NASIL BÜYÜTTÜNÜZ?

TÜİK’in artık güvenini kaybettiğini söylenen ekonomist Profesör Aziz Konukman, ”Rakamlar gösteriyor ki TÜİK artık güvenini kaybetmiştir. Çünkü eski seri ile yeni seri rakamlarını beraber veremiyorlar. Açıklamalarda üçüncü çeyrek var, dördüncü çeyrek yok. Ayrıca şuna da dikkat çekmek istiyorum: Orta vadeli programda 2020 yılındaki dolar tahmini, 4,02 olarak açıklanmıştı. Ama ne hikmet ise 2020’ye erken ulaştık. İnanmayanlar temel ekonomik büyüklükleri kontrol etsinler. Öte yandan 2017 Ekim ayındaki büyüme tahmini 5,5 olarak açıklanmıştı. Nasıl oldu da rakam 7,4’e çıktı? İnsanların alım gücü sürekli düşerken nasıl böyle bir büyüme oluyor, biz ekonomistler olarak anlam veremiyoruz” diye konuştu.

BÜYÜME GÜVENSİZ VE SUNİ

TÜİK tarafından açıklanan büyüme oranlarının realitesinin olmadığını ifade eden iktisatçı yazar Mustafa Sönmez, “Bir ülkede 7,4 gibi bir büyüme oluyorsa o ülkeye dışarıdan yoğun bir yatırım talebinin olması gerekir. Ama Türkiye’de bugün cari açık rekor üstüne rekor kırıyor. Enflasyon çift hanelere çıkmış, işsizlik çift hanelere çıkmış ise bu gelişme gerçekleri yansıtmıyor demektir. Bugün Türkiye’de şirketler ve mevzuat sahipleri paralarını dövize yatırıyorlar. Güven endekslerinde tüketicinin de üreticinin de güveninin azaldığını görüyoruz. Mademki böyle bir büyüme var, bu halka neden yansımıyor? Bu büyüme suni şişirmelerle yapılan büyümedir. O yüzden sağlıksız ve güvensizdir” dedi.

Hindistan ve Çin dahi geride kaldı

Türkiye ekonomisi, geçen yıl yakaladığı yüzde 7,4’lük büyüme oranıyla G20, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerini geride bıraktı. AB ortalamasının yaklaşık 3 katı büyüyen Türkiye, dünyanın en hızlı gelişen ekonomilerinden Çin ve Hindistan’ı geride bırakarak G20’de zirvede yer aldı.

30 Mart 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?