Reklamı Kapat

Çelik veriyoruz uçak alıyoruz

ABD’nin çelik ve alüminyum ithalatına vergi uygulaması getirmesinin ardından veriler, ABD’nin iki yüzlüğünü gözler önüne serdi.  Türkiye, ABD’ye gönderdiği ham çeliği işlenmiş olarak 3 katı para ile çelik ve uçak olarak geri alıyor.

Muhammed Vefa
Muhammed Vefa Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Milli kalkınmanın en önemli malzemesi olan çelikte ABD oyunu bitmek bilmiyor. ABD dünya üzerindeki güç kaybını uygulamaya koyduğu ticari düzenlemelerle kurtarmak isterken, bu sefer de hedefinde çelik bulunuyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın kendi sanayicisini korumak için çelik ithalatına yüzde 25, alüminyuma yüzde 10 vergi uygulaması başlatmıştı. Uygulamanın ardından ABD ile Türkiye arasında çelik ticaretine bakıldığında, ham olarak ABD’ye ihraç ettiğimiz çeliği 3 katı parasına geri almamız dikkat çekti. Öte yandan, ABD’nin stratejik müttefik olarak gördüğü Türkiye’yi de bu vergi uygulaması kapsamına alması bir kez daha gerçek yüzünü ortaya çıkardı.

1’E SATTIK, 3’E ALDIK

ABD çelik ve alüminyum ithalatını ulusal güvenliğine bir tehdit olarak görürken, Türkiye’nin ABD’ye en fazla demir- çelik ihraç etmesi dikkat çekti. ABD ile Türkiye arasındaki ticari ilişki 2015 yılından beri sürekli bir düşüş içinde bulunurken, 2017 yılında Türkiye ABD’ye 7 milyon 2 bin dolar ihracatta bulundu. Türkiye ABD’ye en fazla demir çelik ihraç ederken, ABD’den en fazla ithal ettiği ürünün demir çelik olması dikkat çekti. Türkiye ABD’ye 921 bin 594 dolar tutarında demir çelik ihraç ederken, aynı yıl içinde Türkiye ihraç ettiği miktardan 3 katına yakın, 2 milyon 994 bin 639 dolar tutarında demir-çelik ve demir çelik ürünü satın aldı.

UÇAK YAPIP GERİ SATIYOR

2016 ekonomi verileri dikkate alındığında, Türkiye’nin ABD’den en fazla ithal ettiği demir çelik ürünleri hava taşıtları olurken, yaklaşık 2 milyon 238 bin 343 dolar değerinde Türkiye ABD’den hava taşıtı aldı. Türkiye’nin ABD’den ithalatı demir çelik üzerinde yoğunlaşırken, demir çelik ürünleri arasında yer alan makine, mekanik cihazlar, boiler ve parçalarının miktarı 1 milyon 394 bin 812 dolar civarında yer alıyor. ABD’den ithal ettiği diğer demir çelik ürünleri ise demiryolu taşıtları, arabalar diye sıralanıyor.

TÜRKİYE’Yİ MÜTTEFİK OLARAK GÖRMÜYOR

Türkiye ABD’ye en çok çelik ithal eden 6’ncı ülke olurken, ABD tarafından uygulamaya konulan çelik ve alüminyum vergi uygulanmasına stratejik müttefik olarak gördüğü Türkiye’yi de eklemesi dikkat çekti(!) ABD itirazların ardından Meksika ve Kanada, Avrupa Birliği (AB) üyeleri ile Arjantin, Avustralya, Brezilya ve Güney Kore’yi muafiyet kapsamına alma kararı alırken, Türkiye’ye karşı gerçek yüzünü bir kez daha göstermiş oldu. Vergi uygulamasının devam ettiği diğer ülkeler ise, şu şekilde sıralanıyor: Çin, Rusya, Japonya.

29 Mart 2018 - Ekonomi

Muhabir Muhammed Vefa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Mgvli12 - O kadar yol, köprü, baraj, okul yaptık. Bunların hiç kıymeti yok mu? Gerçi 65 milyar dolarlık özelleştirme yaptık, köprüleri garantili yap-islet-devret modeli ile yaptırdık.... bu para nereye gitti? Eeeee... neyse kafam karıştı.

Afrinde ne yaptık görmediniz mi.. Gerçi Afrine ypg yerlesirken biz neredeydik? Gene kafam karıştı...

Gelelim fetö ye... Devletin her yerine yerleşmiş bu yapıyı nasıl temizliyoruz görmüyor musunuz? Gerçi bunları biz 16 temmuz da mı gördük? Neden o tarihe kadar maaş verip besledik? Bak gene kafam karıştı.

Neyse neticede Reis giderse usa bizi bölüp fetö ye devreder. Onun için oylar Reis'e...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 29 Mart 23:15

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?