Reklamı Kapat

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Türkiye-AB zirvesi yorumu: Varna'da sadece bir fotoğraf çektirildi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bulgaristan Varna'da katıldığı Türkiye-AB zirvesi için "sadece bir fotoğraf çektirildi. Ortada bir şey yok yani" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Varna'da Türkiye-AB Zirvesi bir araya gelmesinin sadece bir fotoğraftan ibaret olduğunu savundu.

ORTADA BİR ŞEY YOK SADECE FOTOĞRAF ÇEKTİRİLDİ

“Türkiye’ye yönelik kaygılar dile getirildi. Ortada bir şey yok” diyen Kılıçdaroğlu, “Gümrük Birliği yenilenmesi dediler olmadı, vize hakkımız var, verilmedi. Ortada bir şey yok yani. Sadece bir fotoğraf çektirildi o kadar” dedi.

İTTİFAK YÜZDE 51'DE DEĞİL

Ak Parti-MHP oylarının hiçbir koşulda yüzde 51’de olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, “Zaten öyle bir şey görünse hemen süratle seçime giderler. Önümüzdeki süreç de bunu göstermiyor” ifadesini kullandı.

ASLA DOĞRU BULMUYORUM

Doğan Medya Grubu’nun Demirören Medya Grubu’na satışına ilişkin de “büyük bir tehlike” nitelemesinde bulunan Kılıçdaroğlu, “Doğru değil. Bir medya grubunun bu kadar yoğunluklu olarak sermaye grubuna verilmesini asla doğru bulmuyorum. Rekabet Kurulu da bu konuda bir karar alacaktır herhalde. Nasıl bir karar alır bilmiyorum ama bir karar almak durumunda” değerlendirmesinde bulundu.

BUNLARI YAPANIN HESAP VERMESİ LAZIM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dünkü grup toplantısının ardından bazı gazetecileri verdiği yanıtlar şöyle:

- Bugün (Erdoğan’a) çok sert çıktınız, seçim iklimi başladı mı?

Evet gerçekleri konuşma zamanı... Seçimi düşünerek konuşmadım aslında. Yani Türkiye’ye bu kadar zarar veren bir terör örgütünün siyasi ayağının ortaya çıkmaması ve bunun özel olarak hükümet tarafından korunması içime sinmiyor. Gidip baklavacıyı ya da öğretmeni bulup hapse atıyorsunuz, tutukluyorsunuz, Osman Kavala’yı alıyor tecrite koyuyorsunuz da Osman Kavala mı kozmik odayı açtı, üniversiteye rektör tayin etti, vali tayin etti? O zaman bunları yapanın bir hesabını vermesi lazım.

NİYET BEYANI TOPLANTISI

- AB Zirvesi sizce nasıl geçti?

Yani zirve olarak adlandırmıyorlar. Gümrük Birliği yenilenmesi dediler olmadı, vize hakkımız var, verilmedi. Türkiye’ye yönelik kaygılar dile getirildi. Ortada bir şey yok yani. Sadece bir fotoğraf çektirildi o kadar.

- Galiba biraz da niyet beyanı toplantısı gibi bir şey oldu öyle anlaşılıyor...

Avrupalıların tek hoşuna giden, mülteci ayağı kesildi biz razıyız diyorlar.

KIBRIS'TA YAPILAN REFERANDUM GİBİ

- Sizce de onlar Türkiye’nin attığı adımlara karşılık vermediler öyle mi?

Yani Avrupa Birliği Türkiye’ye karşı hep çifte standart uyguladı. Biz bundan rahatsızız. AB Büyükelçileri ile yaptığım toplantıda da bunu ben ifade ettim. Türkiye’ye karşı samimi davranmıyorlar. Tamam, bizim eksiğimiz de olabilir ama Türkiye’ye yönelik samimi davranmadılar. Bunun en tipik örneği de Kıbrıs’ta yapılan referandum ‘Siz evet verin bunlar hayır verirlerse biz Türk tarafıyla doğrudan ticari bağlantılar yapacağız’ dediler. Ne oldu? Doğrudan ticaret tüzüğünü bir türlü yürürlüğe koymuyorlar.

YERELDE KENDİ ADAYIMIZI ÇIKARACAĞIZ

- Yerel seçimlerde İstanbul’a dönük özel bir çalışmanız, adayınız var mı? Orada bir ittifak olacak mı?

Bir değil birden fazla adayımız var çalışıyoruz. Sizler de gazetelerden okuyorsunuz. Hayır öyle bir şey yok. Yerel yönetimlerde normal kendi adayımızı çıkaracağız o çerçevede mücadelemizi yapacağız.

OY PATLAMASI YAPMAYACAKLAR

- Genel seçim için bir ittifak sürecini başlattınız mı?

Hayır bileşenleri kendi pozisyonlarını koruyorlar zaten. Referandumda evet kullananların belli bir kesimi bugün hayır bileşenleri ile beraber düşünüyor. Oy kullandıktan sonra pişmanlığını ifade eden çok kişi var. Dolayısıyla AK Parti ile MHP ittifakı onların düşündüğü şeklinde bir oy patlaması falan yapmayacak yani. Sahada da alanda da bunu görüyoruz.

TABLODA 51 GÖRÜNMÜYOR

- MYK toplantınızda ittifakın oy oranı için yüzde 43,5 rakamını ifade etmişsiniz...

Değişik araştırma sonuçları geliyor; 48, 45, 43,5 olan var. Yüzde 51 yok ama görünen tabloda. Zaten öyle bir şey görünse hemen süratle seçime giderler; yok öyle bir şey. Ama önümüzdeki süreç de bunu göstermiyor. Afrin’i biraz kullanmak istediler ama etkisi de çok düşük, binde 5 gibi bir rakam telaffuz ediliyor.

TEMSİLDE ADALET SORUNU VAR

- İttifak Yasası’nı AYM’ye götüreceğinizi söylemiştiniz. İttifak hükmü de gidecek mi?

Esas yönünden şu anda hukukçular çalışıyorlar, bakıyorlar yani. İttifaka karşı değiliz. İttifak olabilir. Siyasal partiler bir araya gelip ittifak yapabilirler.

- Orada bir baraj tartışması var, büyük parti barajı aşarsa diğeri kaç alırsa alsın, barajı aşmış sayılıyor...

Temsilde adalet sorunu var orada. Aslında askerlerin getirdiği yüzde 10 barajını kaldırmalıyız. Niye kulağı tersten gösteriyoruz ki? Askerin getirdiği yüzde 10 barajını kaldırırsınız mesele bitmiş olur. Ondan sonra ittifakı da getirirsiniz. İsteyen ittifak yaparak, isteyen bağımsız olarak girer seçime. Bana sorarsanız yüzde 1 oy alan partinin genel başkanı da parlamentoya gelmeli. Gelsin parlamentoya onu dışarıda niye bırakıyoruz ki bir siyasi görüştür Türkiye’nin zenginliğidir aslında.

'İTTİFAK GÖRÜŞMELERİ YAPIYORUZ'

- Bir süre önce seçim ittifakına ilişkin görüşmeler yaptığınızı söylemiştiniz, bir yere varıldı mı?

O konuda fazla ayrıntı vermek istemiyorum. Doğru da olmaz bu aşamada. Tabii görüşmeler yapılıyor.

'BÜYÜK TEHLİKE

- Doğan grubunun satışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Büyük bir tehlike. Doğru değil. Bir medya grubunun bu kadar yoğunluklu olarak sermaye grubuna verilmesini asla doğru bulmuyorum. Rekabet Kurulu da bu konuda bir karar alacaktır herhalde. Nasıl bir karar alır bilmiyorum ama bir karar almak durumunda.

Tabanlarda tepki var! Anketlerde AK Parti-MHP ittifakı yüzde 43.5'i gösteriyor

28 Mart 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Kovulmus - Mesele şu; Mahalledeki dedikoducu kadınlar gibi birbirinin arkasından atıp yanyanayken dost görünenler. Niye mi atıyorlar iç siyaset niye mi dostlat dış siyaset. Ey avrupa diye ahkam kesen vatandaş, gidince müttefiklerimiz diyor, tabi tek el medya bunları veremiyor. Suudlar modernleşti silah alıyor abd den diye atan tutanlar Abd Türkiye silah anlaşmasını geçen hafta açıklamıyor. Milli silah diye patentleri kullanım için parayla alınmış 1970 yıllarının ürünlerini icat ediyor adını değiştirip milli diyor halk bunu yiyor. Afiyet olsun

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 28 Mart 11:57

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?