Gizle

Brüksel'de gözaltına alınan Abdulmetin Balkanlıoğlu kimdir?

Dün 09:05'te Belçika'nın başkenti Brüksel'e seyahat eden Abdulmetin Balkanlıoğlu hoca, uçaktan indikten hemen sonra gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan Abdulmetin Balkanlıoğlu kimdir?

Büyütmek için resme tıklayın

İsmailağa Cemaatinin önde gelen isimlerinden Abdulmetin Balkanlıoğlu, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamalarla medyanın gündemine oturmuş bir isim. Dün Belçika'nın başkenti Brüksel'e seyahat eden Metin Balkanlıoğlu, uçaktan indikten hemen sonra saat 11:00 sıralarında gözaltına alınmıştı. Balkanlıoğlu, Cuma namazı kıldırmak amacıyla Brüksel'e seyahat ettiğini açıklamıştı.

Eşiyle birlikte saat 09:05 uçağına binan Abdulmetin Balkanlıoğlu'nun gözaltına alınıp küçük bir odada tutulduğu belirtilmişti. Balkanlıoğlu'nun Cuma namazı kıldırmanın yanı sıra Avrupa'nın farklı şehirlerinde bir sohbet organizasyonunda yer almayı planladığı, bundan dolayı Belçika polisi tarafından gözaltına alındığı ileri sürüldü. Ayrıca polisin Belçika'da yaşayan Türk vatandaşlarından ciddi tepkiler aldığı bilgisi de paylaşılmıştı.

Balkanlıoğlu'nun Zeytin Dalı Harekâtına yönelik destek mesajları medyada büyük bir yankı uyandırmıştı. Operasyonu başından beri destekleyen Balkanlıoğlu'nun neden gözaltında olduğuna yönelik herhangi bir açıklama yok.

Metin Balkanlıoğlu kimdir?

1958 senesinde Sungurlu’ya bağlı Aşağıfındıklı’da dünyaya gelen Abdulmetin Balkanlıoğlu, tarihler 1977'yi gösterdiğinde Çorum İmam-Hatip Lisesi’nden mezun oldu. 1986 yılında kazandığı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni yarıda bırakarak1977 tarihinde Şile’de Ağca Hacıköyü’nde imamlık vazifesine başladı. Arapça eğitiminiyse Emin Saraç hocadan aldı. İlk görev yeri 1978 senesinde Sarıyer Rumeli Efendi Köyü Camii olarak biliniyor. 1980'e gelindiğinde Eminönü Hoşkadem Camii’nde, 1983′de de Fatih Müftülüğü’ne bağlı Acemoğlu Camii’nde imamlık vazifesine devam etti. İmamlık vazifesini sürdürmeye devam ederken Fatih Din Görevlileri Dernek Başkanlığını yürüttü. Emekliliğine kısa bir süre kala Küçükçekmece'ye bağlı Kayabaşı Köyü’ne tayin oldu. Kayabaşı köyü Balkanlıoğlu'nun imamlık vazifesini ifa edeceği son görev yeriydi. Halihazırda İsmailağa cemaatinin önde gelen isimlerinden biri olarak yurt içi ve yurt dışında faaliyetlerini sürdürmektedir. Abdulmetin Balkanlıoğlu evli ve iki çocuk babasıdır.

17 Mart 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Mehmet Yavuz - Bizde papazları hahamları tutuklayalım bu köpekler ne hakla bir hocayı tutuklar bunların anladığı dilden konuşmamız gerek kısasa kısas

Yanıtla . 3Beğen 18 Mart 06:50

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?