Gizle

İsmailağa Cemaati'nden 'İslâm'ı güncelleme' açıklaması

Son günlerde gündem olan İslâm'ın güncelleştirilmesi konusunda bir açıklama da İsmailağa Camiası'ndan geldi. İsmailaga.org.tr sitesinde yapılan açıklamada "Evet bizler de güncelleşmeden yanayız. Ama bu, İslâm’ın değil Müslümanın kendisini güncelleştirmesi meselesidir" denildi.

Büyütmek için resme tıklayın

Geçtiğimiz günlerde Nureddin Yıldız üzerinden başlatılarak büyüyen konu sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı 'İslâm'ın güncellemesi' açıklamasına verilen tepkiler sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a destek veren açıklamaların yanısıra sözlerini daha açık ve doğru bir şekilde izah eden açıklamalar da bulunuyor. İsmailağa olarak bilinen ve birçok kişi tarafından büyük destek gören cemaat de bu konuda bir açıklama yaptı. Açıklamada İslam düşmanlarının isteklerine ve yapmaya çalıştıklarına değinilirken"Evet bizler de güncelleşmeden yanayız. Ama bu, İslâm’ın değil Müslümanın kendisini güncelleştirmesi meselesidir" de denildi.

"Müslüman Kardeşlerimize Duyurumuzdur" başlığıyla verilen açıklamanın tam metni şu şekilde:

Aziz mü’minler!

Dinimiz İslâm, Cenâb-ı Hak tarafından Resûlüllâh(Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)aracılığı ile bizlere gönderilen son Hak Din’dir. Başka bir dinin gelmeyeceği, İslâm’ın da kıyamete kadar Cenâb-ı Hak tarafından korunacağı Kur’ân-ı Kerîm’de bizlere müjdelenmiştir.

Mevlâ Teâlâ mü’minlere en güzel örnek«Usve-i Hasene»olarak Resûlünü göstermiş,«O, size ne emrediyorsa onu alınız; neyi de yasaklıyorsa ondan sakınınız»emr-i ilâhisini vermiştir.

Resûlüllâh(Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)Efendimiz; izi takip edilecek, yaşadığı hayat her şekliyle insanlığa örnek olacak Kur’ân ahlâkının en büyük rehberidir. O, yaşayan, yürüyen Kur’ân’dır.

İslâm-küfür savaşı, başladığı günden kıyamete kadar devam edeceği gerçeğinden hareketle, Allah Resûlü’ne yapılan hakaret, zulüm ve işkenceler değişik şekilleriyle günümüz Müslümanları için de bir devamlılık arz edecektir. Aklı olan her mü’min bu gerçeği bilir, görür ve yaşar. Onu umutlu kılan en önemli husus ise,«Hak üzere olan bir topluluğun devamlı bulunacağı; düşmanlarının onlara asla zarar veremeyeceği»gerçeğidir.

Şunu özetle belirtelim ki; günümüzde hakiki İslâm, diğer ifadesiyle Ehl-i Sünnet inancı ve ameline karşı bu savaşın şekli ve yöntemi değişmiştir.

Düşmanlarımız çok iyi bilmektedir ki; bu itikadı çökertmedikçe İslâm’ı ve müslümanları yoldan saptırmak mümkün değildir. Onlara göre öncelikle Hazreti Peygamber devre dışı bırakılmalıdır. Bunun için hadis-i şerifler hafife alınmalı, sonradan gelenlerin uydurduğu sözler olarak yansıtılmalı, O’nun sadece bir postacı olduğu izlenimi verilmelidir.

Ayrıca mezhepler ve mezhep imamları aşağılanmalı, onların sıradan birer âlim olduğu anlatılmalıdır.

Tasavvufu ve Allah dostlarını dünyevi menfaatlerin otağı olarak tanıtmalı, tekkelerin irtica yuvası ve tembelhaneler olduğu vurgulanmalıdır. Kısacası Ehl-i Sünnet itikadı berhava edilmelidir.

Müslümanlara; Hıristiyanlar gibi peygamberi olmayan, Yahudiler gibi ahiret inancına fazlaca yer vermeyen bir din algısı sunulmalıdır.

Sorgulamayan, sorumluluk yüklemeyen, herkese hoşgörü ile bakan, ikide bir de Müslümanın tutum ve davranışlarına müdahale etmeyen, hep müjdeleyen, hiç korkutmayan, ne yaparsan yap sonunda cennete gireceğin bir müslümanlık. Kısaca peygambersiz, âlimi, mürşidi, sünnet-i seniyyesi olmayan bir İslâm toplumu.

Tabiidir ki Resûlüllâh(Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)Efendimiz devre dışı bırakılınca ortam Reformculara kalacak. Gayr-i Müslimlerin veya modernistlerin söz ve davranışları örnek gösterilecek, yol gösterici telakki edilecektir.

Bu aşamadan sonra İslâm güncelleştirilmeli, tarihsellik gündeme gelmeli, eskiye ait inanç ve ibadet şekilleriyle bu modern çağı yaşamak zorlaşacağından yeni modern kurallar gündeme gelmelidir.

Kadere imanın, kabir azabının, şefaatin olmadığı, hatta Âdem diye bir insanın yaşamadığı sadece Âdemiyyet (insanlık) diye bir kavramın bulunduğu gündem hâline gelmelidir.

Israrlı bir şekilde Kur’ân ayetlerini ve hadis-i şerifleri dile getiren hoca efendiler tedricen susturulmalı, yetkileri ellerinden alınmalı hatta linç edilmelidir.

İslâm’ın güncellenmesi söz konusu edilmişti. Evet bizler de güncelleşmeden yanayız. Ama bu, İslâm’ın değil Müslümanın kendisini güncelleştirmesi meselesidir. Evet Resûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz ve sahâbe gibi yaşayabilmek. Mezhep imamlarımıza ve onların izini takip eden ulema ve meşayıha uyma konusunda bir güncelleşmeye ihtiyaç vardır hem de acilen. Bizim kaybettiğimiz, bu değerlerdir.

Aziz Kardeşlerimiz!

Ecdadımız Osmanlı, idaresindeki İslâm toplumunu üç özelliği ile bir arada huzur içinde yaşatmıştır.

Talebe medresesindedir.

Ordu kışlasındadır.

Müslümanlar da gündüz işinde, akşam da tekkesinde, üstadının rehberliğinde zikir ve ibadetle meşguldür.

Ne zaman ki medrese okula; kışla İslâm karşıtlığına, tekke de kahve, kafe veya meyhaneye dönüştü; bütün bu faciaların vanası açılmış oldu. Üstüne üstlük kadınlarımız da mukaddes yuvaları olan evlerinden çıkarılarak erkeklerle savaşacakları, başa baş, dişe diş mücadele edecekleri, her makam ve mevkiyi ellerine geçirecekleri bir ortamı da yakalayınca şer halkası tamamlanmış oldu.

Şimdi Ey Müslümanlar!

Sanki bizler Nûh Aleyhisselâm’ın maruz kaldığı bu şer orduları ile sınanmaktayız.

Ona, “Şu deliye bak” dediler. “Karada gemi yapılır mı?” dediler. “Denizi nerede bulacaksın?” dediler. Dediler de dediler. Ama O, mevlâsının emrinden çıkmadı. “Acaba bunlar doğru mu söylüyor” demedi. Son ana kadar kendisine verilen emri uyguladı ve inananları ile birlikte kurtuldu.

Bizlerin de görevi budur. Deli desinler, yobaz desinler, kılık ve kıyafetimizi, cübbemizi, sarığımızı itici bulsunlar. Bizimle bir karede fotoğraf çektirmekten imtina etsinler. Bizi, dışlasınlar, hakaret etsinler…

Ama bilsinler ki bizim yolumuz Resûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) Efendimizin yoludur. O’nun gidin dediği yere gider, bakın dediği yere bakar, giyin dediği şeyi giyer, hiçbir sözüne muhalefet etmeyiz.

Eksiklerimiz olsa da istikametimiz doğrudur biiznillah.

Bütün mü’min kardeşlerimizin bizi böyle bilmesi, böyle tanıması cemaatimiz için şereflerin en büyüğüdür.

Selâm ve dua ile.

13 Mart 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

34

Temel Reis - Bu İsmail Ağa cemaati Cübbeli Hocanında içinde olduğu cemaat değil mi? yahu Kur’an-ı Kerim nerede siz nereye gidiyorsunuz, gavsım bizi kurtaracak, şeyhim bize himmet edecek, oral sex mübahtır siz hangi dini yaşıyorsunuz Allah’ın dininin tersine bir din oluşturmuşsunuz kendinize, şirkin açığını işler hale gelmişsiniz. Önce oturup La İlahe İllallah ne diyor bir oturup, biliyor görünenlerinizle istişare edin, sonra Hak kitaba dönün. Arapça kitabı okuyun sonra da bizim tefsirlerimizi okuyun meal okursanız sapıtırsınız diyerek kendi sapıtmışlığınızı gizlemeye çalışıyorsunuz. Demiyorsunuz ki Allah kitabını her okuyanın anlayacağı şekilde kolaylaştırdı, 30-40-50 yıl hristiyan yaşayan bir insan kendi diline çevrilmiş Kur’an Mealiyle hidayet bulup Müslüman oluyor, çünki “O insanlar için bir hidayet rehberidir” diyor kitabın sahibi. Allah hepinize gerçek hidayeti versin....

Yanıtla . 10Beğen 15 Mart 08:11
33

Fatih - Heryeri örümvek gibi sardı bunlar osmanlıyıda zayıf zamanında yedi bitirdi bunlar okullarından kaç alim çıktıda sanayiye katkı yaptı sayın bakalım dünyaya hangi buluşları vermiş o zamanın böyle cemaatleri tarikatları. Ne yaptıysa bu ülkeye gariban çalışanlar gariban cami çalışanları yaptı. Bunlar ayrıştırmacılar. Doğuda bunların yüzünden yüzyıllardır karışık.

Yanıtla . 4Beğen 15 Mart 08:10
32

ismail sabaz Madeira P - Sizler , bildiginiz ve de size bildirelini yapiyorsunuz! Seviyeniz geregi!!!

Kabul ederim!

Beni kabul etmezseniz Yaratani kabul etmezsiniz!

Allah bir ise, Beni kabul edeceksiniz!

Baska Mucizeye gerek var mi, tum gosterdiklerimden sonra?

Yanıtla . 0Beğen 15 Mart 02:04
31

Hasan Bostan - Helal olsun. Bu cemaatlere ve tarikatlere İslamın önünde engel olarak gördüğüm için hiç ısınmadım. Ancak ilk defa menfaat düşünmeden doğruyu yazmış tebrik ederim.

Yanıtla . 1Beğen 14 Mart 23:13
30

Keko - siz gidin çarşamba şubesındekı cehhenem ateşinden koruyan kefenlerınızı terlıklerınızı satın,rüşvet hırsızlık haram dıyebildinmı 4 bakan zamanında onu anlat,düzenın adamı olmuşsunuz,bu devran illakı dönecek sizleri o zaman görecegız

Yanıtla . 6Beğen 14 Mart 19:42
39

Necati - @Keko 30 nolu yoruma cevabı: Keko sen çıkıp dedin mi

Yanıtla . 0Beğen 16 Mart 23:59
28

Mehmet Taban - Bu açiklama ne şiş yansın ne kebap cinsinden ...

Yanıtla . 14Beğen 14 Mart 18:09
27

Muhsin Kul - İşte bu, onlara resûlleri beyyineler (açık deliller) getirdiği zaman: “Bir beşer mi bizi hidayete erdirecek?” demeleri sebebiyledir. Böylece inkâr ettiler ve yüz çevirdiler. Ve Allah, müstağni olduğunu (Kendisinin hiçbir şeye ve de onların îmânlarına da ihtiyacı olmadığını) gösterdi. Ve Allah; Gani’dir, Hamîd’dir.(Tegabun 6)

Yanıtla . 8Beğen 14 Mart 17:06
26

Muhsin Kul - Azabın onlara geleceği gün ile insanları uyar. O zaman zalimler şöyle diyecek: “Rabbimiz, bizi yakın bir süreye kadar tehir et (bize zaman ver). Senin davetine icabet edelim ve resûllere tâbî olalım.” Daha önce “sizin için bir zeval olmadığına” yemin eden siz değil misiniz? (İbrahim 44)

Yanıtla . 6Beğen 14 Mart 17:01
25

Muhsin Kul - Ve o gün, bütün ümmetlerin içinde, onların üzerine, onların kendilerinden bir şahit beas ederiz (vazifeli kılarız). Ve seni de onların üzerine şahit olarak getirdik. Ve sana, herşeyi beyan eden (açıklayan), hidayete erdiren ve rahmet olan Kitab’ı, müslümanlara (Allah’a teslim olanlara) müjde olarak indirdik.(Nahl 89)

Yanıtla . 8Beğen 14 Mart 15:53
24

Muhsin Kul - Ve Allah'da hakkıyla cihad edin. O, sizi seçti. Dînde sizin için bir zorluk kılmadı ki; o, babanız İbrâhîm (A.S)’ın dînidir. O, sizi daha önce de “müslümanlar” (Allah’a teslim olanlar) olarak isimlendirdi. Bunda da (Kur’ân-ı Kerim’de de), resûl size şahit olsun ve siz de insanlara şahitler olasınız diye. Öyleyse namazı ikame edin (kılın), zekâtı verin, Allah’a sarılın (Allah’ın Zat’ında yok olun). O, sizin Mevlâ’nız. (O), ne güzel Mevlâ (dost) ve ne güzel yardımcı.(Hacc 78)

Yanıtla . 9Beğen 14 Mart 15:52
23

Sinan - Iktidari kizdirmamak icin gayet yuvarlak cumlelerle birseyler gevelemeye calismislar...

Referandumda Tayyip'e "evet" oyu isterken aklınız neredeydi...

Yarın seçim olsa tekrar "bu iman ile küfür savaşıdır, Tayyip'e oy vermek farzdır" demeyeceğiniz ne malum?...

Yanıtla . 21Beğen 14 Mart 15:10
37

Mehmet Taban - @Sinan 23 nolu yoruma cevabı: Yüreğine sağlik kardeşim.

Yanıtla . 0Beğen 16 Mart 00:02
22

hakkaniyet - Hakikatı anlatıyorsunuz da.. Üstü kapalı, yanlışları açıklayamadığımız sürece laikler susmayacaktır.

Yanıtla . 10Beğen 14 Mart 14:49
19

mehmet sıtmapınar - Mezhep üzerinden hakiki İslam nasıl ortaya konulacakmış..Ehli Sünnetin dışında kalan,Ehli Beyt mektebinin temiz imamlarının, ortaya koyduğu islam fıkhı ,hakiki İslama girmiyor mu?

Yanıtla . 4Beğen 14 Mart 13:47
18

osman özgenç - Tercüme : Biz tayyiple ters düşmeyiz o ne diyorsa doğrudur değilse de kıvırtıp doğruymuş gibi açıklama yaparız

Yanıtla . 21Beğen 14 Mart 13:06
17

Garip - Bana kalırsa günümüz müslümanlarını güncelleme kurtarmaz, format atıp fabrika ayarlarına geri döndürmek lazım.

Düşünüyorum da güncelleme kelimelerini muhalefet partilerinden birinin lideri söyleseydi tepkiler bu kadar yumuşak olurmuydu?

yoksa cehenneme zümera deyip linç mi edilirdi merak ediyorum?

Yanıtla . 16Beğen 14 Mart 12:25
35

Mi̇hracee - @Garip 17 nolu yoruma cevabı: süper tespit

Yanıtla . 1Beğen 15 Mart 11:47
16

Garip - Bana kalırsa günümüz müslümalnalrını güncelleme kurtarmaz. Format atıp fabrika ayarlarına geri döndürmek lazım.

Düşünüyorum da güncelleme kelimelerini muhalefet partilerinden birinin lideri söyleseydi tepkiler bu kadar yumuşak ölümüydü?

Yoksa cehenneme zümera deyip linç mi edilirdi.

Yanıtla . 8Beğen 14 Mart 12:21
15

Cengiz - Namaz kılan emperyalist köleler olmamamız ve yetiştirilmemesi dileğiyle.

«Bize bir nazar oldu Cumamız Pazar oldu

Ne olduysa hep bize azar, azar oldu.»

Yanıtla . 9Beğen 14 Mart 11:50
13

Selim Akmaz - Allah razı olsun, bu konudaki görüşlerinizi ortaya koydunuz için; islam değişmez. insanlar değişir.

Yanıtla . 9Beğen 14 Mart 11:35
12

Mustafa Asım Çiğlez - Cemaatlerin de kendine çeki düzen vermesi gerekir,kadından başka konunuz yok,yolsuzluk,hırsızlık,kul hakkı,adalet üzerine hiç konuşmuyorsunuz.Sadece kıyafet müslümanı gibi görünüyorsunuz,fakire şükret derken,dünya malı konusunda ,mal yığma konusunda maşallahınız var.Bu son ve mükemmel dini,o günlerde müşriklerinde giydiği kıyafet ve şekille yaşıyor olmak,Ebu Cehilde de olan sakal bıyıkla müslüman görünmek ne derece doğru,bir de kendinizi eleştirin.Bu büyük peygamber,kendisine:.'*'Bir işçi çalıştırdım Ya Muhammed,şüphedeyim ne kadar ücret vereyim diyene,eğer şüphedeysen,kendin o işte çaliştığını düşün,ne kadar isterdin o kadar ver*'',diyerek muhteşem bir ölçü koyandır.Siz sakal bıyığa takılmış ama buna benzer hadislerini hiç anlatmayanlar olarak,kendinizden ne kadar eminsiniz.Halbu ki,günahsızlık mümkün mü,ben ne kadar günahkarsam siz de o kadar günahkarsınız belki de,sadece günahlarımızın şekli farklıdır.Neyse,Nahl suresi,71. ayeti gündeme getirinde ''Vahşi kapitalizmi''Kur'an ile yıkalım...

Yanıtla . 18Beğen 14 Mart 11:11
11

abdullah - Allah sizden razı olsun. Rabbim Kuran ve sünnet çizgisini en iyi bilen ve yaşayan ehli sünnet vel camaat yolundan saptırmasın. AMİN

Yanıtla . 20Beğen 14 Mart 10:05
10

abdullah - Allah razı olsun isabetli ve yerinde bir tesbit

Yanıtla . 18Beğen 14 Mart 10:03
09

Mehmet Özteki̇n - YAZI GÜZEL AMA NE DEMEK İSTEDİĞİNİZİ SÖYLEYEMEYİŞİNİZİN . NET OLARAK NE DEMEK İSTİYORSUNUZ.

Yanıtla . 16Beğen 14 Mart 09:50
08

Cihan - Guzel bir aciklama. Islam'in guncellenmesi diye bir sey akla mantiga aykiri. Mumin icin Allah'in dini, emirleri kesindir ve hayatindaki en onemli, hatta tek, pusuladir.

Yanıtla . 17Beğen 14 Mart 09:41
07

CAHİT BULUT - BÜTÜN KALBİMLE HER KELİMESİNE KATILIYORUM.BU CÖMAATA MENSUB OLMAMAKLA BEREBER İNTİSAB ETMEYİ ALLAH NASİB ETSİN ...

Yanıtla . 9Beğen 14 Mart 09:35
38

zafer Çalışkan - @CAHİT BULUT 07 nolu yoruma cevabı: Katılınca ne olacak İMAM BİN HAMBEL ne demiş DÜN DİNDE OLMAYAN BU GÜNDE YOKTUR Hz peygamberin bu hususta bir Hadisi varmı ?????

Yanıtla . 0Beğen 16 Mart 01:47
06

mustafa yazıcı - Nedir bu insanlardan korkunuz, Allah ın gücü yok ta sizden mi medet ummakta? Gerekirse öncekiler gibi felaketlerle insanlara ayar çeker, merak etmeyin.

Yanıtla . 9Beğen 14 Mart 09:29
21

ahmet - @mustafa yazıcı 06 nolu yoruma cevabı: kimsenin korktugu yok, daha sarikla cubbeyle gezmeye cekinen sizin gibiler, devlet memurlugunu bile elinin tersiyle itmis sokakta guya musluman milletin ocu gormus gibi bakip laf attigi bu insanlara laf atiyor.

Yanıtla . 0Beğen 14 Mart 14:00
05

Serdar - ırak abd tarafından işgal edilirken israille ilişkiler normalleşirken ab uyum yasaları çerçevesinde islam aile yapısı ve ahlakımız bozulmaya çalışılırken daha akp nin nice yanlışları ortada duruyorken neden sadece bu mesele hakkında açıklama yapılıyor. yapılması bizi memnun etti ama diğer mevzuular milli şef döneminden kalan kırıntı değill ki

Yanıtla . 24Beğen 14 Mart 09:19
04

Ethem Sağlam - RABBİM ALLAH , SayınızI ilminizi Arttırsın İNŞEALLAH...

Yanıtla . 8Beğen 14 Mart 09:12
03

Turgut - İsmail ağa cemaati mensupları, sizin bu sözlerinizi camideki imam efendilerden de her fırsatta söyleniyor.Diyanetteki hocalar ve yada diğer cemaat hocalarından yanlış kelime kullanıldığında o hocanın ismini telaffuz ederek reddiyeyi hemen yapıyorsunuz. Sizin 14-15 asır önceki hükümler uygulanamaz diyen kişiye söyleyecek bir reddiyeniz yok mu ?

Yanıtla . 42Beğen 14 Mart 06:45
20

ahmet - @Turgut 03 nolu yoruma cevabı: senin niyetin uzum yemek degil, bagciyi dovmek.

Yanıtla . 0Beğen 14 Mart 13:57
14

Kudüs - @Turgut 03 nolu yoruma cevabı: Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır

Yanıtla . 4Beğen 14 Mart 11:41
02

Şahin - O zaman önce kendinizi güncelleyip aslınıza dönmeniz gerekecektir!!!

Yanıtla . 4Beğen 13 Mart 22:00
01

Cemil - Başlık da İslam değil Müslümanlar güncellenmeli yeterli olduğu Halde 2 Sayfa Uzun Uzun Anlatılmış Sonu da biz böyle iyi bir camiayız diye gereksiz Bir Reklam Olmuş. Keşke 2 Sayfa uzun Uzun Anlatacagınıza Tek cümle baslıkla kalsaydınız Daha Açık olurdu Kafa karıştırıcı olmazdı.(Admin Yayınlarsa Yorumlara devam Yayınlamazsan Bir daha yorum tamam ;)

Yanıtla . 8Beğen 13 Mart 21:34
36

Mi̇hracee - @Cemil 01 nolu yoruma cevabı: Bu aşamadan sonra İslâm güncelleştirilmeli, tarihsellik gündeme gelmeli, eskiye ait inanç ve ibadet şekilleriyle bu modern çağı yaşamak zorlaşacağından yeni modern kurallar gündeme gelmelidir.

bunu söylemekle net görüş belirtmemiş oluyorlar bence

Yanıtla . 0Beğen 15 Mart 11:52

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?